Водонапірна вежа (Вінниця) — Вікіпедія

Водонапірна вежа
Водонапірна вежа у Вінниці

49°14′06″ пн. ш. 28°28′11″ сх. д. / 49.23496944° пн. ш. 28.46965833° сх. д. / 49.23496944; 28.46965833
Статуспам'ятка архітектури місцевого значення
Статус спадщинипам'ятка культурної спадщини України і пам'ятка архітектури місцевого значення України Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Україна
Розташування Вінниця
Архітектурний стильцегляний стиль Редагувати інформацію у Вікіданих
АрхітекторАртинов Григорій Григорович Редагувати інформацію у Вікіданих
Висота41 м Редагувати інформацію у Вікіданих
Засновано1911 Редагувати інформацію у Вікіданих
Станмузей
Водонапірна вежа (Вінниця). Карта розташування: Україна
Водонапірна вежа (Вінниця)
Водонапірна вежа (Вінниця) (Україна)
Мапа

CMNS: Водонапірна вежа у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Водонапірна вежа — історична інженерна споруда на Європейській площі у місті Вінниця, зведена в 1911 році, а введена в експлуатацію в 1912 році. Спочатку використовувалась як водонапірна вежа, каланча та головний міський годинник. Після Другої світової війни у вежі облаштували комунальні квартири для працівників міського водоканалу, будівля використовувалася ними як житло до 1976 року. [1] З 1978 по 1985 роки тривала реконструкція вежі з добудовою та її пристосуванням під музей. Статус пам'ятки місцевого значення має від 17 лютого 1983 року. З 1985 по 1992 роки у вежі працювали Музей історії революційної та бойової слави міста Вінниці, а з 1993 по 2022 роки - Музей воїнів Вінниччини, загиблих в Афганістані (Музей воїнів-афганців). Обидва музеї були філіями Вінницького обласного краєзнавчого музею. Від 2000 року, згідно із рішенням міської ради, вежа внесена до переліку міської символіки. З 2023 року будівля вежі перебуває на балансі Музею Вінниці, а з 25 вересня 2024 року уся вежа доступна для відвідувачів (включно з оглядовим майданчиком).

Історія

[ред. | ред. код]

У 1911-12 роках за проєктом Григорія Артинова в центрі міста була зведена водонапірна вежа, що поєднувала функції пожежної каланчі, для цілей якої був пристосований верхній ярус.

Перший водогін у Вінниці, роботу якого забезпечувала башта, мав протяжність 1,3 км та продуктивність 600 м3 на добу. Живлячись водами Південного Бугу, він по залізних трубах через кумбарські насосні станції постачав її, вже відфільтровану та відстояну, через три водорозбірних будки на територію міста.

Стороною обійшли водонапірну вежу Перша світова війна і революція 1917 року. А під час Німецько-радянської війни (1941–1945), ще залишаючись однією з найвищих будівель Вінниці, вона виконувала, крім основних, функції спостережного пункту за містом і околицями.

Після війни вежа втратила своє первинне призначення для водного господарства та була переобладнана в житловий будинок. У ній поселилися сім'ї працівників міського водоканалу, на балансі якого вона продовжувала знаходитися до 80-х років.

Статус пам'ятки місцевого значення вежа отримала 17 лютого 1983 року. Реконструйована за проектом Євгена Пантелеймонова. У 1985 році її, як архітектурний об'єкт, передають у володіння Обласного краєзнавчого музею. З цього моменту в залах башти-каланчі розташувалася частина музейної експозиції Меморіалу революційної та бойової слави.

А з 1993 року його експозиція в башті поповнилася Меморіалом пам'яті воїнів, загиблих під час афганської війни 1979−1989 років з листами і особистими речами, фотографіями і частинами обмундирування тих, хто склав свої голови на чужій землі за чужі ідеали.

Архітектура

[ред. | ред. код]

Башта практично зберегла свій первозданний вигляд. Це семиярусна восьмикутна витягнута в периметрі будівля (мінімальна вісь — 4 м, максимальна — 7 м); її перший поверх рустований для створення ефекту постаменту, наступні п‘ять ярусів із червоної цегли розділяються між собою пілястрами та лжеарками, замикає будівлю купол з надбудовою-башточкою. Загальна висота споруди — 28 метрів.

Риси середньовічних веж надають каланчі у Вінниці вузькі вікна-бійниці, мінімальні прикраси та міць цегляних стін.

Основна відмінність між початковим проєктом вежі та тим, який є після реконструкції — розташування годинників з двометровими циферблатами: раніше вони знаходилися з чотирьох сторін купольної башточки-надбудови, а після реконструкції змістилися на ярус нижче і щогодини радують містян і гостей міста мелодійним дзвоном.

Музей воїнів-афганців

[ред. | ред. код]

Музей воїнів-афганців було відкрито 15 лютого 1993 року до четвертої річниці виведення радянських військ з Афганістану. Музей пам’яті воїнів Вінниччини є філією Вінницького обласного краєзнавчого музею. Розташувався музей у старовинній водонапірнірній вежі — добре відомій візитівці Вінниці у сквері Козицького[2].

Експозиція складається з п’яти оглядових залів, де розміщені особисті речі загиблих, їхні листи рідним, фотографії, надіслані з Афганістану, листи від командування військових частин.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Державний архів Вінницької області. davio.gov.ua. Процитовано 10 січня 2025.
  2. User, Super. Музей пам’яті воїнів Вінниччини. Вінницький обласний краєзнавчий музей (укр.). Архів оригіналу за 2 лютого 2022. Процитовано 2 лютого 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]