Вредефорт (кратер) — Вікіпедія

Астроблема Вредефорт
Vredefort Dome [1]
Світова спадщина
Кратер Вредефорт з декількома кільцями, знімок із супутника.
27°00′ пд. ш. 27°30′ сх. д. / 27° пд. ш. 27.5° сх. д. / -27; 27.5
Країна ПАР
ТипПриродний
Критеріїviii
Об'єкт №1162
РегіонАфрика
Зареєстровано:2005 (29 сесія)
Вредефорт (кратер) (Південно-Африканська Республіка)
Вредефорт (кратер)
Розташування на карті Південно-Африканської Республіки

Мапа
CMNS: Вредефорт у Вікісховищі

Кратер Вредефорт (англ. Vredefort Crater) — метеоритний кратер на Землі, розташований за 120 кілометрів від Йоганнесбурга, ПАР. Діаметр кратера становить 250–300 кілометрів, що робить його найбільшим на планеті (якщо не враховувати кратера Землі Вілкса діаметром 500 кілометрів в Антарктиді, метеоритне походження якого не підтверджено)[2]. Названий на честь розташованого поблизу міста Вредефорт. 2005 року ввійшов до переліку об'єктів Всесвітньої Спадщини.

Формування та структура

[ред. | ред. код]

Астероїд, який зіткнувся з Землею й утворив кратер Вредефорт, був одним з найбільших серед тих, які коли-небудь стикалися з планетою після її формування; за сучасними оцінками, його діаметр був близько 10 кілометрів. Утворений внаслідок удару кратер має діаметр близько 250–300 кілометрів, що більше басейну Садбері (діаметр 200 кілометрів) і кратера Чіксулуб (170 кілометрів)[2] . Таким чином, Вредефорт є найбільшим кратером на Землі серед тих, що утворилися внаслідок зіткнення планети з іншими космічними тілами[p 1].

Вік кратера оцінюється більш ніж у 2 млрд років (2023 ± 4 млн років)[3]. Отже, він належить до початку орозирійського періоду палеопротерозойської ери. За давністю утворення це другий кратер на Землі (серед відомих) — Вредефорт десь на триста мільйонів років молодший за кратер Суав'ярві, який розташований у Росії.

Вредефорт є однією з небагатьох концентричних кільцевих структур на Землі, які в інших частинах Сонячної системи зустрічаються частіше. Найвідомішим прикладом такого виду кратерів є кратер Вальгалла на Каллісто. Більшість таких структур на Землі було знищено геологічними процесами — ерозією та тектонікою плит.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. кратер Землі Вілкса має діаметр 500 кілометрів, але не вивчений достатньою мірою для визнання його метеоритного походження через те, що розташований під Антарктичним крижаним щитом

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. * Назва в офіційному англомовному списку
  2. а б Deep Impact - The Vredefort Dome. Радіоастрономічна обсерваторія Хартбістхук. 1 серпня 2006. Архів оригіналу за 20 квітня 2012. Процитовано 19 вересня 2007.
  3. Vredefort Dome Description. UNESCO. Архів оригіналу за 20 квітня 2012. Процитовано 7 березня 2013.

Посилання

[ред. | ред. код]