Вулиця Даля (Луганськ) — Вікіпедія

Вулиця Даля
Луганськ
Центральна алея вулиці
Центральна алея вулиці
Центральна алея вулиці
МісцевістьСтаре місто
РайонЛенінський
Назва на честьВолодимира Даля
Колишні назви
Англійська
Загальні відомості
Координати початку48°34′44″ пн. ш. 39°18′08″ сх. д. / 48.5790222° пн. ш. 39.3022472° сх. д. / 48.5790222; 39.3022472
Координати кінця48°34′37″ пн. ш. 39°17′32″ сх. д. / 48.5770889° пн. ш. 39.2922583° сх. д. / 48.5770889; 39.2922583
Транспорт
РухДвосторонній
ПокриттяАсфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'яткиВодолікарня
Пам'ятникиВолодимиру Далю
Медичні закладиЦентр очних хвороб
Заклади культуриМузей В. Даля
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMapпошук у Nominatim
На карті
На карті населеного пункту
Мапа
Мапа
CMNS: Вулиця Даля у Вікісховищі

Вулиця Даля — найстаріша[1] вулиця Луганська, що розташована в Ленінському районі міста.

Історія

[ред. | ред. код]

Вулиця з'явилася з появою Ливарного заводу. Вулиця була забудована одноповерховими мергельними будинками з входом з двору, огороджені дерев'яними парканами з ворітьми. Історична назва вулиці Англійська походить від перших її мешканців — англійських спеціалістів, що обіймали керівні посади на Луганському заводі.

Забудова

[ред. | ред. код]

Вулиця була забудована одноповерховими будинками. Головною її особливістю було те, що будинки конструювалися з мергелю — будівельної сировини місцевого походження, тобто були кам'яними. На жаль зберігся лише один такий будинок. Нині в ньому розташований музей Володимира Даля.

Перша двоповерхова споруда з'явилася на вулиціна початку 80-х років XIX століття. Ця будівля збереглася до нашого часу, в ній розташована фізіотерапевтична поліклініка.

Нині вулиця забудована дво-, три-, та чотириповерховими будинками.

Пам'ятки архітектури

[ред. | ред. код]

За інформацією відділу Луганської міської ради з питань охорони культурної спадщини на вулиці Даля налічується 5 пам'яток архітектури[2].

Водолікарня

[ред. | ред. код]

Будівля Водолікарні з'явилася на початку 1880-х років і була першою двоповерховою будівлею на англійській вулиці. Будівля збудована в стилі ампір, прикрашена чотириколонним портиком.

Будинок було збудовано для Гірничого відомства. Пізніше у будівлі знаходилась бібліотека заводу, яка складалася з понад 3 тисяч книжок спеціалізованої технічної та художньої літератури російською, англійською, німецькою та французькою мовами, а також мінералогічний музей.

В 1918 році будівля була резиденцією уряду Донецько-Криворізької республіки. З квітня того ж року тут розміщувався штаб 5-ой Української армії під командуванням Климента Ворошилова. В 1920-х роках будинок зайняв місцевий осередок організації «Юний Спартак». В 1927 році після відкриття мінерального джерела було організовано водолікарню, яка функціонує і в наш час.

Музей

[ред. | ред. код]

Музей, присвячений життю та діяльності Володимира Даля було створено 22 листопада 1986 року в будинку, де народився майбутній лікар, письменник та лексикограф.

Експозиція музею представлена особистими речами та предметами побуту Володимира Даля та членів його родини. В музеї зберігається повне зібрання творів Даля в 10-ти томах 18971989 років, колекція видань Тлумачного словника російської мови тощо. Також у фондах музею зберегаються твори письменника, видані в 18361855 роках, та його наукові праці.

Літературний музей Даля є філією музею історії та культури міста Луганська[3].

Казначейство

[ред. | ред. код]

Пам'ятник Володимирові Далю

[ред. | ред. код]

На початку 1980-х років навпроти будівлі водолікарні було встановлено пам'ятник видатному російському лексикографу Володимирові Далю, який залишався протягом тривалого часу єдиним у світі. Пам'ятник являє собою бетонну скульптуру, покриту міддю, заввишки 4,5 метри, яку встановлено на гранітному п'єдесталі. Авторами скульптури є архітектор Георгій Головченко та скульптори Ілля Овчаренко і Василь Орлов.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Башкина В. Я., Поболелов А. И., Сумишин Ю. С. Привѣтъ изъ Луганска. История Луганска на почтовых открытках и фотографиях. — Луганск : МАКСИМ, 2007. — С. 128. — ISBN 978-966-8526-98-5.