Вікіпедія:Чому вибори до Фонду Вікімедіа важливі — Вікіпедія
Це есе містить поради або погляди одного чи більше дописувачів Вікіпедії. Есе можуть відображати як широковизнані норми, так і переконання невеликої групи. Ставтеся до цих порад розважливо. Есе не є правилом чи настановою. |
Час від часу вікіпедисти можуть взяти участь у подіях, що виходять за рамки Вікіпедії. Однією з таких подій є вибори до Ради повірених Фонду Вікімедіа. На цій сторінці розглядається, який стосунок має Фонд Вікімедіа до редакторів Вікіпедії, чому важливо проголосувати на виборах до Ради повірених, і що ще можна зробити корисного.
Що це за Фонд?
[ред. код]Фонд Вікімедіа — це неприбуткова організація у США, яка опікується серверами, на яких розміщена Вікіпедія і її сестринські проєкти, володіє правами на торгові марки і займається збором пожертв через банери, які ви бачите у Вікіпедії раз на рік. Фонд можна назвати частинкою великого руху Вікімедіа — великої множини тих, хто займається поширенням вільних знань через редагування проєктів Вікімедіа; доволі центральною частинкою.
У Фонду є керівний орган — Рада повірених (англ. Board of Trustees) — і є працівники та підрядники.
Працівники й підрядники Фонду займаються різними речами. Станом на 05 липня 2021 є такі відділи:
- Advancement Department — відповідає за збір грошей, зовнішні партнерства, за продаж API
- Communications — відповідає за бренд, аналіз аудиторії, зовнішні комунікації зі світом, внутрішні комунікації з вікіпедистами
- Finance and Administration — це бухгалтерія, офіс, сисадмін, подорожі
- Legal — займаються всім юридичним, у тому числі вони судилися з NSA і відповідають на всякі юридичні скарги, але також сюди в підпорядкування йде підвідділ розвитку спільноти, а також підвідділ Trust and Safety, який стежить, щоб ніхто нікого не цькували
- Operations — це відділ організації подій, опитувань
- Product — дуже великий, чи не найбільший відділ; тут люди досліджують проєкти Вікімедіа, як продукт: що очікують читачі, UI/UX, сюди йде розробка мобільних програмок й іншого ПЗ, але також нагляд за широкими програмами типу Освітньої програми чи GLAM'у, є окремі підвідділи з редагування, перекладу, структурованих даних, і тут є підвідділ зв'язків зі спільнотою — себто тут є люди, які дивляться, що треба редакторам, розробляють всякі штуки, тоді їх впроваджують, тоді відбиваються від скарг і роблять аналітику, і далі роблять стратегію подальшого розвитку продукту
- Talent and Culture — тут рекрутинг і тренування талановитих стажерів
- Technology, або ж, сказати б, бекенд — тут аналітики, інженери, ПЗ для фандрейзингу, архітектура, машинне навчання, тестувальники, дослідники, розробники пошукової системи, безпека, надійність, технічні автори
Але оце все ↑ роблять найняті працівники. Керує працівниками найнятий виконавчий директор чи CEO Фонду Вікімедіа. (Викондир не має каденції, людина прийшла на роботу і працює, поки може. З червня 2016 до червня 2021 викондиром була Кетрін Мар, з 2022 року CEO Фонду Вікімедіа є Маріана Іскандер. Тут нічого дивного; американські C-level'и[en] більше кількох років на одній позиції і не проводять).
А вирішує, куди це все буде рухатися, Рада повірених. І якщо найнятих працівників беруть без нашої з вами участі, то на те, хто входить в Раду, можуть повпливати і звичайні вікіпедисти.
Що це за вибори?
[ред. код]Рада повірених Фонду Вікімедіа складається з людей трьох сортів:
- Призначені особи. Себто Рада сама собі шукає членів, яких їм бракує; наприклад, «ось станом на зараз тут всі петрають в управлінні, і нема людини з нормальним знанням розробки ПЗ, давайте знайдемо когось такого».
- Люди, вибрані голосуванням регіональних і інших організацій типу Вікімедіа Україна. Балотуються хто хоче, але голосують за них організації. На такому голосуванні до Ради Фонду у 2016 році обрали (а потім двічі переобрали) користувачку antanana з української вікіспільноти, її офіційний обліковий запис — Користувач:NTymkiv (WMF). Наступні вибори цього сорту будуть у 2025.
- Люди, вибрані, так би мовити, всенародним голосуванням. Вибори 2024 року відбуваються у вересні, обиратимемо чотирьох осіб.
Це не ті сорти, які вищий / перший / другий, це ті, що антонівка / паперівка / білий налив; вони не кращі-гірші, просто різні. Хто з членів Ради стає головою, вони внутрішньо вирішують самі. На додачу, в Раду повірених входить Джиммі Вейлз — на правах засновника. Усі ці люди — волонтери, їхні каденції — трирічні.
Як це впливає на мене?
[ред. код]Розберімося, що саме робить Рада повірених.
Рада повірених:
- затверджує довготерміновий стратегічний план Фонду
- затверджує політики (наприклад, на основі резолюції Ради існує ВП:БЖЛ — це одна з найвідоміших, певно)
- офіційно визнає афіліати (регіональні відділення, групи користувачів, тематичні організації)
- визнає інші форми співпраці (з неафілійованими організаціями в русі Вікімедіа)
- вирішує, на вирішення яких проблем виділятимуться ресурси (виділення для потреб цього есе)
І що ще вона має робити (згідно зі слайдами праворуч)
- покращувати власну роботу
- покращувати прозорість роботи
- рухати Стратегію руху
- забезпечувати сталість і безпеку існування наших проєктів
- бути котиками і спілкуватися зі спільнотою
Що Рада робить як урядовий орган, то це вона ініціює якісь штуки і затверджує якісь штуки. Найважливіше було виділено жирним, і це можна написати іншими словами і виділити жирним ще раз:
- Рада вирішує, на що будуть витрачені гроші Фонду
- Рада вирішує, як будуть змінюватися проєкти Вікімедіа
Не одноосібно, звичайно. Зараз у нас є Стратегія руху Вікімедіа, яка визначає, куди рухається глобальна спільнота дописувачів, але Рада і далі вирішує, куди буде рухатися Фонд.
- Приклади
- Прийнято Універсальний кодекс поведінки, якого мають дотримуватися вікімедисти. Ідея могла взятися звідки завгодно, але Рада виділила на його розробку людський ресурс і Рада затвердила його текст (хоча його, звичайно, обговорювали спільнотою і переписували після консультацій).
- Рада, звичайно, не впливає на контент української Вікіпедії, але Фонд платить гроші розробникам розширень і дизайнерам інтерфейсу. Будь-які зміни, які редактори побачать, проходять довгий ланцюжок, але умовно кажучи, якщо у відділі продукту виникла якась масштабна ідея з перевертання Вікіпедії з ніг на голову, її підтримали менеджери, то вона потрапляє до Ради і від Ради сильно залежить, будуть це робити чи ні.
Мова явно про зміни масштабніші за розмір кнопок, але Рада затверджує фінансовий бюджет Фонду — вона вирішує, на розробку чого ідуть гроші. Це надзвичайно важливо в кінцевому результаті. Від того, які люди туди входять, чи вони розуміють, що нам, редакторам, треба, і як вони знаходять баланс потреб редакторів/читачів/партнерів/піару/урядів/сторонньої аудиторії, залежить, буде нам гірше чи легше.
Можна не голосувати?
[ред. код]Авжеж, це не повинність. Якщо ви почуваєтеся винними, що не надихнулися цим есе або, може, його і не прочитали, то не варто: є екзопедисти — люди, які пишуть статті, — а є метапедисти — люди, які розробляють політики і процедури, думають про стратегії, шукають сенс ж̶и̶т̶т̶я̶ руху Вікімедіа. Необхідні й ті, й інші. Або ж за іншим розподілом: є вікіпедисти, які пишуть Вікіпедію (не залежно від того, контент чи правила), а є вікімедисти/вікімедійці, які мандрують між проєктами Вікімедіа, роблять події, організовують організації, щоб полегшити й урізноманітнити життя вікіпедистів.
Якщо ваш вибір — не відволікатися від створення вмісту енциклопедії на ці вибори, це нормально. Головне, щоб цей вибір був поінформований.
Кого вибирати?
[ред. код]Цілком імовірна ситуація: ви перейшли на сторінку виборів і побачили імена кандидатів до Ради вперше в житті. Хто ці люди? Як знати, хто з них кращі для цієї ролі?
Вікімедійці тут, можливо, мають трохи фори, бо вони могли стикатися з користувачами-кандидатами на Мета-вікі чи в міжнародних проєктах. Тим не менше, одиниці взагалі в світі знають достатньо про всіх, хто балотується (та й то, ці люди, напевне, зв'язані конфліктом інтересів чи якимось договором про нерозголошення, і не зможуть вам розказати), тому не переживайте: усі виборці в однаковій ситуації — треба думати і зважувати.
Поради до зважування кандидатів можна назвати такі:
- Прочитайте сторінку кандидата. Це логічний перший крок, на сторінках кандидатів подана основна інформація (хто це і звідки), представлення себе, вказані пріоритети (над чим людина збирається працювати в першу чергу), і табличка самооцінки за вказаними параметрами (досвід у Вікімедіа; досвід у керівних органах; експертні знання в якійсь галузі; різноманіття, яке кандидат може привнести з собою в Раду: життєве, географія, мова, досвід політичної системи).
- Почитайте відповіді на запитання до кандидатів. На виборах 2024 року виборча комісія опублікувала перелік запитань до кандидатів, на які вони всі мають відповісти. Щоб їх легше було порівнювати, на усі відповіді зібрано на одній сторінці.
- Подивіться на внесок користувача. Не відволікайтеся на загальне число редагувань — зверніть увагу на розподіл за просторами назв, на якість редагувань. Подивіться, чи є зауваження на сторінці обговорення і як кандидати спілкуються з іншими користувачами.
- Послухайте кандидатів, якщо вони десь говорили. Дехто виступали на конференціях — у Вікісховищі чи на Youtube може бути запис. Зверніть увагу, про що людина говорить і як поза передвиборчою кампанією.
- Зверніть увагу на вікімедійний досвід. Людям, що претендують на вікімедійну посаду, треба мати вікімедійний досвід (як організування проєктів / подій / співпраць). При цьому важливо не лише те, чи людина щось започаткувала, а й чи вона довела це щось до кінця — включно зі звітом. Наприклад, на Мета-вікі є сторінки заявок на грантове фінансування від Фонду і звіти за ним, і ви можете глянути, чи людина має внесок на цих сторінках і який.
- Зверніть увагу на відмінність досвіду від поточних членів Ради. Досягнення якнайбільшого різноманіття в Раді (життєвого, географічного, мовного, політичного) визначено важливою складовою цих виборів. Умовно кажучи, якщо б у Раді вже було п'ятеро американських юристів, то нащо обирати ще одного?
- Обміняйтеся думками з іншими. Якщо ви знаєте когось, хто знає кандидатів ближче, ніж ви, запитайте їхньої думки. І якщо у вас є якісь запитання чи сумніви, кажіть — хтось та й знатиме, що вам відповісти.
- Уявіть, як ці люди працюватимуть під тиском. Виконання обов'язків у Фонді Вікімедіа передбачає тиск: завжди є якісь внутрішні проблеми між працівниками і зовнішні проблеми відносин з глобальною спільнотою зараз і завжди є тиск проблем минулого — тож члени Ради мусять бути доволі мудрими людьми, щоб не погіршити ситуацію, і діяти коректно. Тут можна лише дивитися на доступну інформацію про людину й уявляти — часто кандидати й самі не знають всього про себе, а тому не можуть це зазначити в самоописі.
- Припускайте добрі наміри, але не зачаровуйтесь. У будь-якій локальній спільноті є люди, які долучаються до проєкту, нічого в ньому не роблять, а тоді використовують факт участі для самореклами — такі самі люди є і на глобальному рівні руху Вікімедіа. Дрібка скепсису, grain of salt[en], не завадить.
Дайте мені бюлетень!
[ред. код]У 2024 році голосування проходить з 3 по 17 вересня (ви можете побачити про це банер).
Щоб могти проголосувати, достатньо не бути заблокованим більше ніж в одному проєкті Вікімедіа, мати сумарно не менше 300 редагувань будь-де у Вікімедіа, зроблених до 4 серпня 2024, з них хоча б 20 за останні два роки. Свою відповідність формальним критеріям як виборця можна перевірити тут.
Ознайомитися з кандидатурами можна на Мета-вікі: m:Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/uk. Сторінки кандидатів будуть перекладені українською. На сторінці Вікіпедія:Вибори Вікімедіа-2024 є зведена таблиця основної інформації про кандидатів.
Слідкуйте за кнайпою: там будуть з'являтися всякі пов'язані оголошення.
Якщо тим часом ви бажаєте дізнатися більше, то найповніший доступний ресурс про те, як працює Рада повірених Фонду Вікімедіа, — це m:Wikimedia Foundation Board Handbook (англ.)
До речі, україномовна спільнота стабільно мала один з найвищих показників явки на ці вибори: 25% в 2015, 27% у 2017, 22% у 2021 (при середньому показникові менше 10 %), і лише російське повномасштабне вторгнення збило явку до 10% в 2022.
Де ще я можу на щось повпливати?
[ред. код]У Вікіпедії:
- вибори адміністраторів — Вікіпедія:Заявки на права адміністратора
- вибори бюрократів — Вікіпедія:Бюрократи
- вибори арбітрів — Вікіпедія:Вибори арбітрів
- поточні обговорення правил див. у Шаблон:Загальне оголошення
У ГО «Вікімедіа Україна»:
- вступ до організації — wmua:Вступ до організації (член можуть голосувати за правління і ревізійну комісію)
- річний план діяльності — див. wmua:2024 і сторінку обговорення
У русі Вікімедіа:
- вибори стюардів — m:Stewards/Elections/uk
- набір у комісію омбудсів — оголошується у списку розсилки wikimedia-l, підпишіться на неї (англ.)
- див. поточні обговорення на головній сторінці Мета-вікі