Вінер-Усманова Ірина Олександрівна — Вікіпедія

Вінер-Усманова Ірина Олександрівна
Ирина Александровна Винер
Народилася30 липня 1948(1948-07-30) (76 років)
Самарканд, Узбецька Радянська Соціалістична Республіка, СРСР
Країна СРСР
 Росія
Діяльністьгімнастка, gymnastics coach, спортивна тренерка, художня гімнастка
Науковий ступіньдоктор педагогічних наук[d]
Знання мовросійська
ЗакладНаціональний державний університет фізичної культури, спорту і здоров'я імені П. Ф. Лесгафтаd
ЧленствоSixth Civic Chamber of the Russian Federation (2017–2020)d і Public Chamber of the Russian Federation of the seventh composition (2020–2023)d
У шлюбі зУсманов Алішер Бурханович
Нагороди

Ірина Олександрівна Вінер (30 липня 1948, Самарканд, Узбецька РСР, СРСР) — радянський та російський тренер з художньої гімнастики. Закінчила Узбецький інститут фізичної культури. Доктор педагогічних наук. Професор. Заслужений тренер Росії. Герой праці Російської Федерації (2015).

Біографія

[ред. | ред. код]

З 11 років займалася художньою гімнастикою в Ташкенті під керівництвом тренерів Лілії Петрової та Елеонори Сумарокова. Тричі була чемпіонкою Узбекистану з художньої гімнастики.

У 1965 закінчила зі срібною медаллю середню школу № 110 в Ташкенті, в 1969 році — Узбецький державний інститут фізичної культури в Ташкенті, де здобула вищу фізкультурну освіту.

Працювала в Ташкенті в республіканській спеціалізованій дитячо-юнацькій спортивній школі олімпійського резерву. З 1972 року по 1992 рік працювала тренером збірної команди Ташкента з художньої гімнастики і збірної команди Узбекистану з художньої гімнастики.

У 1973 в Ташкенті, будучи в першому шлюбі, народила сина Антона.

У 1992 вийшла заміж за Алішера Усманова. На початку 1980-х років, ще перебуваючи в ув'язненні, Алішер послав Ірині Вінер хустку, що за узбецькому звичаєм означає пропозицію руки і серця.

З 1992 в Москві і працює головним тренером Центру олімпійської підготовки, а з 2001 року є головним тренером збірної Росії з художньої гімнастики.

У 2003 році в Національному державному університеті фізичної культури, спорту і здоров'я імені П. Ф. Лесгафта в Санкт-Петербурзі захистила кандидатську дисертацію на тему «Підготовка висококваліфікованих спортсменок в художній гімнастиці», стала кандидатом педагогічних наук.

З 2008 — президент Всеросійської федерації художньої гімнастики. Переобрана в 2016 році й у грудні 2020 року.

3 березня 2011 року підписала Звернення представників громадськості проти інформаційного підриву довіри до судової системи Російської Федерації, в якому засуджувалися тиск на судову систему на тлі другого процесу у справі керівників НК «ЮКОС».

6 лютого 2012 була офіційно зареєстрована як довірена особа кандидата в Президенти Російської Федерації чинного на той момент Прем'єр-міністра Володимира Путіна.

У 2013 році в Національному державному університеті фізичної культури, спорту і здоров'я імені П. Ф. Лесгафта в Петербурзі захистила докторську дисертацію на тему «Інтегральна підготовка в художній гімнастиці», доктор педагогічних наук.

6 лютого 2016 обрана до Вищої ради партії «Єдина Росія».

У березні 2017 року став членом Громадської палати за президентською квотою.

Видатні гімнастки, яких тренувала Ірина Вінер

[ред. | ред. код]