Вірус (фільм, 1999) — Вікіпедія

Вірус
Virus
ЖанрНаукова фантастика
фільм жаху
РежисерДжон Бруно
ПродюсерGale Anne Hurdd
СценаристChuck Pfarrerd і Dennis Feldmand[1]
На основіVirus[d]
У головних
ролях
Джеймі Лі Кертіс
Дональд Сазерленд
Вільям Болдуін
Йоанна Пакула
Маршалл Белл
Шерман Огастес
Кліфф Кертіс
Хуліо Оскар Мехосо
ОператорДевід Еггбіd
КомпозиторJoel McNeelyd
КінокомпаніяMutual Film Company
Valhalla Motion Pictures
Dark Horse Entertainment
Дистриб'юторUniversal Pictures
Тривалість99 хв.
Моваанглійська
російська
КраїнаСША США
Рік1999
Дата виходу15 січня 1999
Кошторис$75 млн
Касові збори$30 652 005
IMDbID 0120458

«Вірус» (англ. Virus) — американський науково-фантастичний фільм жаху 1999 року режисера Джона Бруно. У ролях: Джеймі Лі Кертіс, Вільям Болдуін і Дональд Сазерленд, фільм заснований на коміксах від «Dark Horse Comics» з однойменною назвою Чака Пфарера.

Команда невеликого буксира знаходить безлюдне російське науково-дослідне судно. Сподіваючись на винагороду, екіпаж вирішує відбуксирувати судно в найближчий порт. Але на ньому виявляється чужопланетна форма життя, що постійно розвивається і люди для неї — лише запчастини.

Синопсис

[ред. | ред. код]

Російський морський корабель «Академік Владислав Волков» виходить на зв'язок зі станцією «Мир». Під час сеансу зв'язку сяйливий об'єкт стикається зі станцією, космонавти гинуть від розрядів. Слідом розряди влучають у корабель і техніка на борту входить з-під контролю.

За якийсь час команда невеликого американського корабля «Морська Зірка» буксирує баржу з деревиною. Судно потрапляє в тайфун, де губить увесь вантаж. Екіпаж проте натрапляє на «Академіка Владислава Волкова». Капітан Евертон, який уже думав застрелитися (бо вантаж не був застрахований), повідомляє команді, що за морськими законами судно, покинуте в нейтральних водах, може бути відбуксироване в найближчий порт і російський уряд буде зобов'язаний виплатити за це винагороду. Коли вдається ввімкнути живлення, екіпаж кидає якір, що влучає в «Морську зірку» та топить її. Матрос Гіко мало не гине, його рятує інженер Стів і доставляє у медчастину. Потім Стів каже Сквікі замкнути двері в машинне відділення. Та щось нападає на Сквікі, коли він залазить у трубу, помітивши там рух.

На судні проте виявляється єдина вціліла — Надя Виноградова. Спочатку вона атакує екіпаж «Морської зірки», а потім розповідає що сталося з її колегами, хоча їй ніхто не вірить, окрім колишньої офіцера Фостер. Надя розповідає як зі станції «Мир» вісім днів тому прибула невідома сутність, яка заразила комп'ютери корабля, вбила більшість екіпажу газом, а потім почала створювати кіборгів, комбінуючи механізми та частини людських тіл.

Вудса і Мейсон знаходять склад зі зброєю та лабораторію корабля, в яких працюють дрібні роботи. Один із них ранить Вудса шурупами, а його товариша — свердлом. Потім з'являється невідомий чоловік і відкриває вогонь по них. Обоє, ухилившись від пострілів, зв'язуються зі Стівом по рації і попереджають його про загрозу.

Стів добирається до машинного відділення, за ним ідуть інші, але двері у відділення виявляються заварені. Коли до Стіва приєднуються Вудс і Мейсон, їх наздоганяє кіборг і відкриває вогонь, але його вдається знешкодити, перерізавши дроти. В рубці збирається екіпаж, туди приносять тіло кіборга, в якому Надя впізнає свого чоловіка та капітана судна. Під час огляду тіла істота на мить оживає і її добивають. Наближається шторм, тож команда вирушає в машинне відділення для зміни курсу корабля. За дверима лунає стукіт і Стів, дивлячись у вічко, впізнає Сквікі. Але той виявляється вже перетвореним на кіборга. Старпома Вудса невдовзі вбиває робот. Екіпажу вдається втекти та забарикадуватися у радіорубці.

Мейсону вдається відновити радіозв'язок і послати сигнал лиха, але Евертон заявляє, що тепер він розпорядиться кораблем на свій розсуд, і стріляє з дробовика в обладнання. Фостер приголомшує його та звільняє Надю, яку перед тим зв'язали. Команда встановлює через комп'ютер зв'язок з невідомою формою життя, яка повідомляє, що вважає людство вірусом та потребує нервів як запчастин. Евертон пропонує домовитись із істотою, поки Мейсон зникає. Інші вирішують знеструмити головний комп'ютер і затопити судно. Евертон потай укладає з істотою угоду: він доставить судно куди потрібно, а за це істота перетворить його на кіборга. Коли команда готує підірвати судно, Евертон, уже ставши кіборгом, намагається їй завадити і гине від вибуху гранати.

Під час закладення вибухівки Надю та Стіва приголомшує робот, а Фостер потрапляє в полон, де роботи її допитують, застосовуючи електрошок. Стів і Надя, отямившись, розстрілюють робота і до них приєднується Мейсон. Фостер звільняють, але робот обрушує металоконструкцію, важко поранивши Мейсона. Надя і Фостер одягають рятувальні жилети, а вцілілий Стів, не зумівши витягнути Мейсона з-під завалів, просувається до ракетної установки з вибухівкою. Надя наполягає перевірити чи не лишилося на судні роботів. Один робот наздоганяє їх і виводить із ладу детонатор. Надя вимагає, щоб Фостер тікала сама. Робот потім пронизує Наді плече, вимагаючи видати місця встановлення решти детонаторів. Надя, жертвуючи собою, вистрілює в газовий балон із сигнального пістолета, газ вибухає, та робот не зазнає суттєвої шкоди. Стів і Фостер підривають судно, рятуючись на катапульті. Вибух помічають на судні ВМС США.

Двох уцілілих забирає гелікоптер. Фостер ввижається спотворений Гіко, але за мить вона отямлюється в гелікоптері. Стів заспокоює її словами, що все скінчилося.

Актор Персонаж
Джеймі Лі Кертіс Келлі «Кіт» Фостер
Вільям Болдуін Стів Бейкер
Дональд Сазерленд Капітан Роберт Евертон
Йоанна Пакула Надя Віноградова
Шерман Огастес Річі Мейсон
Маршалл Белл Дж. В. Вудс
Кліфф Кертіс Гіко
Джулі Оскар Мехосо Сквікі

Виробництво

[ред. | ред. код]

Актор Дональд Сазерленд провів шість годин у кріслі гримера, щоб бути перетвореним на кіборга. Проте Сазерленд хотів зіграти всі сцени, які вимагали спеціального макіяжу, в один день, тому йому не довелося постійно відчувати цей процес.

У російському кінопрокаті вся російська мова у вступній сцені була повністю дубльована тією ж російською мовою. Джоанна Пакула розмовляє російською з помітним акцентом.

Фільм створений для випуску влітку 1998 р. Проте, урешті-решт, реліз перенесли до січня 1999 р.

Джон Бруно збирався почати роботу над візуальними ефектами для х/ф «Титанік» (1997), коли йому надійшла пропозиція режисувати цей проєкт.[2]

Сприйняття

[ред. | ред. код]

Фільм отримав погані відгуки критиків. На підставі 44 відгуків, фільм набрав 12%-ий рейтинг на Rotten Tomatoes[3].Оцінка на сайті IMDb — 5/10[4]. «Вірус» провалився у прокаті, касові збори склали $30,7 млн у порівнянні з бюджетом у понад $75 млн[5].

Роджер Еберт відгукнувся, що «„Вірус“ — більш-менш той же фільм, що й „Глибинний підйом“, який вийшов роком раніше». Обидва про покинутий корабель, на якому виявляється чудовисько і люди багато бігають у спробах його знищити. Фільм повен нелогічностей і має погані спецефекти. Космічний вірус більшість часу відводить на метушню та видання погрозливих заяв. Останні пів години дія відбувається в темряві, де тільки лунають крики та з'являються частини тіл[6].

Згідно з Лоуренсом Ґелдером із The New York Times, фільм дуже передбачуваний і надто неоригінальний. Режисер, який працював над «Титаніком» і «Термінатором 2», принаймні зробив спецефекти достатньо швидкими, щоб утримати увагу глядачів[7].

Супутня продукція

[ред. | ред. код]

Virus: It Is Aware — відеогра 1999 року, екшн-горор для PlayStation, виданий виключно в європейському регіоні. Сюжет створено за мотивами фільму та коміксу. Події охоплюють корабель «Електра», заражений космічним вірусом, і порт, у який кораблю вдалося прибути. Головна героїня — поліціянтка Джоан, яка прибуває розслідувати дивні повідомлення з околиць[8].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ČSFD — 2001.
  2. Trivia
  3. Virus (англ.), процитовано 24 жовтня 2022
  4. Bruno, John (15 січня 1999), Virus, Mutual Film Company, Universal Pictures, Dark Horse Entertainment, процитовано 24 жовтня 2022
  5. Virus. Box Office Mojo. Процитовано 24 жовтня 2022.
  6. Ebert, Roger. Virus movie review & film summary (1999) | Roger Ebert. https://www.rogerebert.com/ (англ.). Процитовано 24 жовтня 2022.
  7. Gelder, Lawrence Van (16 січня 1999). FILM REVIEW; Celluloid Comic Book About Aliens. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 24 жовтня 2022.
  8. Official UK Playstation Magazine - Issue 048 (1999-08)(Future Publishing)(GB). 1999-08.

Посилання

[ред. | ред. код]