Генеральний значковий — Вікіпедія

Генеральний значковий
КраїнаУкраїна Україна
Вид збройних сил Збройні сили
Української Держави
Категоріягенеральна старшина
Створено1918
Скасовано1918
Вище званняГенеральний бунчужний
Нижче званняГенеральний хорунжий
Рівноцінні званняВМС: Віцеадмірал

Генеральний значковий — військове звання генеральського складу (генеральна старшина) в Збройних силах Української Держави в 1918 році. Друге за ступенем генеральське звання. Серед сучасних генеральських звань Збройних сил України, його аналогом є звання «генерал-лейтенант».

Звання генерал-значковий було вище за рангом від генерального бунчужного і нижче за генеральний хорунжий.

Назва звання

[ред. | ред. код]

Звання генеральний значковий, складається з двох частин: «генеральний» (від лат. generalis — загальний, спільний) та «значковий». Військове звання «значковий», відповідало в УД сучасному званню лейтенант, що споріднює значення звань генеральний значковий та генерал-лейтенант та генерал-поручник.

Це звання на відміну від інших генеральських звань (генеральний бунчужний, генеральний хорунжий) не мало відповідності серед генеральної старшини часів козаччини.

Передумови появи

[ред. | ред. код]

Значок, малий полковий прапор, що його використовували в повсякденні замість великої полкової хоругви. Обов'язки несення і охорони значка з 1-й чверті XVIII ст. були на другому хорунжому, який очолював осібний загін з найкращих та найзаслуженіших козаків полку — значкових товаришів[1].

В XVII — XVIII ст. в Гетьманщині, значковий товариш найменший ранг Значного військового товариства.

Знаки розрізнення

[ред. | ред. код]

Знаки розрізнення в Збройних силах Української Держави були введені наказом Військової офіції ч. 221 від 16 червня 1918 року і розміщувалися на погонах зі округленим кінцем. Генеральські погони були вкриті витим золотим шнуром, завширшки у половину ширини погону, який йшов вздовж погону. Знаками розрізнення генерального значкового була одна булава, на погоні.

Наказом Військової офіції ч. 222 від 18 червня 1918 року затверджувались польові погони військовослужбовців захисного кольору. Якщо вигляд звичайних погонів був під значним німецьким впливом, то вигляд польових офіцерських погонів Української держави, нагадував російські імперських часів. Генеральські погони мали зигзаг який йшов вздовж погону, старші офіцери (штаб-старшина) мали на погонах два просвіти, а молодші офіцери (обер-старшина) один просвіт. Генеральний значковий на захисному погоні з генеральським зигзагом мав захисну емблему булави.

Носії звання генеральний значковий

[ред. | ред. код]
Нижче за рангом:
Генеральний хорунжий


ЗС Української держави
Генеральний значковий
(1918)
Вище за рангом:
Генеральний бунчужний

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Однороженко О. А. Козацька територіальна геральдика кінця XVI—XVIII ст. — Харків, 2009. — 415 с. (93 с.) — (Monumenta rutheniae heraldica; vol. 3). — ISBN 966-7409-20-1

Джерела

[ред. | ред. код]