Географія Татарстану — Вікіпедія
Географія Татарстану — система взаємопов'язаних наук про природні і соціально-економічні умови в Татарстані.
У Татарстані розвиток географії пов'язаний з Казанським університетом. Біля витоків стояли Симонов І. М. і Васильєв В. П. У 1888 році в університеті відкривається кафедра географії, в 1938 році — географічний факультет. До початку 20 століття дослідження проводилися в основному в приватних географічних науках (геоморфологія, метеорологія, кліматологія та ін.). Пізніше отримали розвиток соціально-економічна географія, етнографічне ландшафтознавство.
Фізична географія розвивалася з початку 19 століття такими вченими, як Е. О. Еверсман, Е. І. Ейхвальд. Фізико-географічні райони Татарстану підрозділяються на 5 регіонів, розділених Волгою, Камою, Вяткою, Шешмою. Відповідно утворюється Поволжя, Західне Предкам'є, Східне Предкам'є, Західне і Східне Закам'є.
Соціально-економічна географія розвивається з 20-30 років XX століття, і пов'язана з дослідженнями Н-Б. З. Вексліна (географічні чинники розвитку народного господарства). Подальший розвиток отримано в працях П. В. Абрамова — розміщення промислово-виробничих і продуктивних сил. Н. І. Блажко розглядав математичну географію моделювання в територіальних системах виробництва і розселення.
З 1970 року формується новий концептуально-географічний напрямок соціально-економічної географії, пов'язаний з проблематикою територіальної організації суспільства. Дослідження в цьому напрямку проводив А. М. Трофимов.
Татарстан розташовується на Східно-Європейській рівнині, практично в центральній частині Російської Федерації. На території Республіки відбувається злиття двох найбільших річок — Волги і Ками, на північ від злиття знаходиться столиця Татарстану — місто Казань. Відстань від Москви становить 797 км на схід.
Загальна площа території Татарстану становить 67 836 км². Протяжність території Республіки — 290 км з півночі на південь і 460 км із заходу на схід.
Територія республіки є рівниною в лісовій і лісостеповій зоні з невеликими височинами на правобережжі Волги і південному сході республіки. 90 % території лежить на висоті не більше 200 м над рівнем моря .
Понад 16 % території республіки зайнято лісами, що складаються з дерев переважно листяних порід (дуб, липа, береза, осика), хвойні породи представлені сосною і ялиною. Місцева фауна представлена 430 видами хребетних тварин і сотнями видів різних безхребетних.
Помірно-континентальний клімат Республіки відрізняється теплим літом і помірно-холодною зимою. Найтепліший місяць року — липень (+ 18 … + 20 ° C), найхолодніший — січень (-13 … -14 ° C). Абсолютний мінімум температури становить -44 … -48 ° C (в Казані -46,8 ° C в 1942 році). Максимальні температури досягають + 37 … + 42 ° C. Абсолютний річний перепад температур (амплітуда) досягає 80-90 ° C.
Середня кількість опадів від 460 до 520 мм. Вегетаційний період становить близько 170 діб[1].
Кліматичні відмінності в межах Татарстану невеликі. Число годин сонячного сяйва протягом року коливається від 1763 (Бугульма) до 2066 (Мензелінськ). Найбільш сонячний період — з квітня по серпень. Сумарна сонячна радіація за рік становить приблизно 3900 МДж/кв. м.
Середня річна температура становить приблизно 2-3,1 ° C.
Стійкий перехід середньодобової температури через 0 ° C відбувається на початку квітня і в кінці жовтня. Тривалість періоду з температурою вище 0 ° C — 198—209 днів, нижче 0 ° C — 156—157 днів.
Середньорічна кількість опадів становить 460—540 мм. У теплий період (вище 0 ° C) випадає 65-75 % річної суми опадів. Максимум опадів припадає на липень (51-65 мм), мінімум — на лютий (21-27 мм). Найбільше зволожується опадами Передкам'є і Передволж'я, найменше — захід Закам'я.
Сніговий покрив утворюється після середини листопада, його танення відбувається в першій половині квітня. Тривалість снігового покриву становить 140—150 днів на рік, середня висота — 35-45 см.
Грунти в Татарстані мають різноманітну структуру. На півночі і заході республіки переважають сірі лісові і підзолисті ґрунти, на півдні до 32 % території займають чорноземи. При переважанні сірих лісових і вилужених чорноземних ґрунтів зустрічаються особливо родючі потужні чорноземи.
На території Татарстану виділяють три ґрунтових райони:
- Північний (Передкам'є) — найбільш поширені світло-сірі лісові (29 %) і дерново-підзолисті (21 %), що знаходяться головним чином на вододільних плато і верхніх частинах схилів. 18,3 % відсотка займають сірі і темно-сірі лісові ґрунти. На височинах і пагорбах зустрічаються дернові ґрунти. 22,5 % займають змиті ґрунти, заплавні — 6-7 %, болотні — близько 2 %. У ряді районів (Балтасинський, Кукморський, Мамадишський) сильна ерозія, якій піддається до 40 % території.
- Західний (Передволжя) — в північній частині переважають лісостепові ґрунти (51,7 %), сірі і темно-сірі (32,7 %). Значну площу займають опідзолені і вилужені чорноземи. Гірські райони району зайняті світло-сірими і дерново-підзолистими ґрунтами (12 %). Заплавні ґрунти займають 6,5 %, болотні — 1,2 %. На південному заході району поширені чорноземи (переважають вилужені).
- Південно-східний (Закам'є) — на захід від Шешми переважають вилужені і звичайні чорноземи, правобережжя Малого Черемшина зайнято темно-сірими ґрунтами. На схід від Шешми переважають сірі лісові і чорноземні грунти, в північній частині району — вилужені чорноземи. Піднесення зайняті лісостеповими ґрунтами, низовини — чорноземами.
Вміст гумусу в орному горизонті найбільш високо (більше 8 %) в південній частині Татарстану (зокрема Альметьєвський, Азнакаєвський, Бугульминський, Бавлинський і інші райони).
Основним ресурсом надр республіки є нафта. Величина добування нафти в Республіці становить 800 млн тонн; розмір прогнозованих запасів складає понад 1 млрд тонн[2].
У Татарстані є 127 розвіданих родовищ, що включають більше 3000 покладів нафти. У 1948 році відкрито друге за величиною родовище в Росії і одне з найбільших у світі — Ромашкинське, що розташоване в Леніногорському районі Татарстану. Як великі родовища виділяються Новоєлховське і Саусбашське, а як середнє — Бавлінське родовище[3]. Разом з нафтою здійснюється видобуток попутного нафтового газу — на 1 тонну нафти виробляється близько 40 м³. Виявлено кілька незначних родовищ природного газу і газового конденсату.
На території Татарстану виявлено 108 покладів вугілля. Разом з тим в промислових масштабах можуть використовуватися тільки поклади вугілля, прив'язані до Південно-Татарського, Мелекеського і Північно-Татарського районів Камського вугільного басейну. Глибина залягання вугілля оцінюється як значна, що ускладнює його видобуток[4].
У надрах республіки є також промислові запаси вапняку, доломіту, будівельного піску, глини для виробництва цегли, будівельного каменю, гіпсу, піщано-гравійної суміші, торфу, а також перспективні запаси нафтобітумів, бурого і кам'яного вугілля, горючих сланців, цеолітів, міді, бокситів.
Найбільші річки — Волга (177 км по території республіки) і Кама (380 км), а також дві притоки Ками — Вятка (60 км) і Біла (50 км), забезпечують загальний стік 234 млрд м³/рік (97,5 % загального стоку всіх річок). Крім них, по території республіки протікають ще близько 500 малих річок довжиною не менше 10 км і численні струмки. Великі запаси водних ресурсів зосереджені в двох найбільших водосховищах — Куйбишевському і Нижньокамському. У республіці налічується також більше 8 тис. невеликих озер і ставків.
Гідроенергопотенціал річок реалізується на річці Камі недозавантаженою Нижньокамською ГЕС, яка виробляє близько 1,8 млрд кВт • год/рік (за проектом — 2,7 млрд кВт • год/рік). У надрах республіки містяться значні запаси підземних вод — від сильно мінералізованих до слабосолоноватих і прісних.
Найбільші водні об'єкти Татарстану — 4 водосховища, що забезпечують республіку водними ресурсами на різні цілі.
- Куйбишевське — створено в 1955 році, найбільше не тільки в Татарстані, але і в Європі, забезпечує сезонне регулювання стоку Середньої Волги.
- Нижньокамське — створено в 1978 році і забезпечує добовий і тижневий перерозподіл до гідровузла.
- Заінське — створене в 1963 році, є для технічного забезпечення ГРЕС.
- Карабашське — створене в 1957 році, є для водозабезпечення нафтопромислів і промислових підприємств.
На території республіки є 731 технічна споруда, 550 ставків, 115 очисних споруд, 11 захисних дамб.
Станом на 2005 рік в Татарстані розвідано 29 підземних родовищ прісних вод із запасами приблизно 1 млн кубометрів/добу, для промислового освоєння підготовлено приблизно третина запасів.
Досить великі і запаси мінеральних підземних вод. Станом на 2004 рік загальні запаси мінеральних підземних вод складають 3,293 тисяч кубометрів на добу.
Див. також Список особливо охоронних природних територій Татарстану
На території Татарстану розташовано більше 150 особливо охоронюваних природних територій загальною площею приблизно 150 тис. га (2 % від загальної площі Татарстану). У число ООПТ входять:
- Волзько-Камський заповідник, створений в 1960 році, розташований на території Зеленодольського і Лаїшевського районів. Відрізняється великим біорізноманіттям, тут існують понад 70 видів судинних рослин і 68 видів хребетних тварин.
- Національний парк «Нижня Кама», створений у 1991 році на території Єлабужського і Тукаєвського районів, сюди входять різні лісові масиви.
Республіка має розвинену транспортну мережу. Її основу складають авіалінії, автомагістралі, залізниці, чотири судноплавні річки: Волга, Кама, Вятка, Біла.
Що стосується транспортних комунікацій Татарстан займає вузлове положення на зв'язках Уралу, Сибіру і Далекого Сходу з європейською частиною Російської Федерації і низкою країн СНД.
Столиця Татарстану Казань знаходиться на відстані 797 км на схід від Москви. Дорога від Москви до Казані займає 12 годин поїздом, або 1 годину літаком.
В цілому екологічний стан задовільний. Лісистість Татарстану становить 16,2 % (Російської Федерації в цілому — 45,4 %). Тенденція погіршення стану навколишнього середовища намітилася після 2000 року. До 2009 року особливо погіршився стан атмосферного повітря. З 2000 року Набережні Челни входить в Пріоритетний список міст з найбільшим рівнем забруднення атмосферного повітря. Міста Казань і Нижньокамськ в 2007 році з даного списку були виключені, проте забруднення повітря в цих містах характеризується як високе. Уловлено і знешкоджено 59,5 % кількості забруднюючих речовин, що відходять від усіх стаціонарних джерел виділення, в тому числі твердих речовин — 92,3 %, ЛОС — 60 %.
Найбільші джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферу: ВАТ «Татнефть» — 79,8 тис. т; ВАТ «Нижньокамськнафтохім», м Нижньокамськ — 39,8 тис. т; ВАТ «Татенерго» — 29,2 тис. т.
У 2007 році в системах оборотного і повторно-послідовного водопостачання використано 5216,14 млн м води, економія свіжої води — 93 %. Втрати води при транспортуванні склали 107,64 млн м (близько 14 % сумарного забору води в республіці). Обсяг скидання в поверхневі водні об'єкти стічних вод у 2007 році склав 598,52 млн м, в тому числі 493,45 млн м забруднених стічних вод (82 %), нормативно очищених стічних вод немає.
У 2007 році в Нижньокамську завершені роботи з будівництва станції очистки питної води, на які витрачено 164,5 млн руб .; ВАТ «Нижнекамскнефтехим» — продовжені роботи з реконструкції каналізаційних мереж та споруд (витрати — 54,6 млн руб.); ВАТ «Нижнекамскшина» — роботи з реконструкції каналізаційних мереж та споруд (витрати — 25,9 млн руб.).
Протягом 2007 року на території республіки зафіксовано 17 випадків надзвичайних екологічних ситуацій, в тому числі:
- 12 випадків забруднення земельних ресурсів, з них 6 випадків забруднення нафтопродуктами через прорив нафтопроводів, розливів нафти при проведенні робіт, перекидання цистерни з дизельним паливом, 4 випадки забруднення каналізаційними та виробничими стічними водами, 1 випадок забруднення гнойовими стоками через прорив обвалування, 1 випадок розливу сірчаної кислотою через сходження вагонів-цистерн з рейок;
- 4 випадки забруднення водних ресурсів, в тому числі 3 випадки забруднення стічними водами, 1 — нафтопродуктами (в результаті порушення герметичності дюкерного переходу);
- 1 випадок забруднення атмосферного повітря в результаті прориву газопроводу з подальшим спалахом.
На початок 2007 року на балансі підприємств республіки було в наявності 1,5 млн тонн відходів виробництва і споживання; утворилося за рік 3,7 млн тонн відходів, з яких використано і знешкоджено 54 %. З урахуванням передачі відходів для використання, знешкодження, поховання, розміщення на кінець 2007 року на балансі підприємств залишалося в наявності 1,35 млн тонн відходів. На території республіки є наступні місця організованого поховання відходів: полігони ТПВ — 50 шт. (48 відповідають чинним нормативам) на площі 321,9 га, санкціоновані звалища ТПВ при муніципальних утвореннях — 1322 шт. на площі 913,4 га, полігони промислових відходів — 3 шт. (всі відповідають чинним нормативам) на площі 64,7 га.
Основні джерела утворення відходів: ВАТ «КАМАЗ» — 991 тис. тонн; ВАТ «Заїнський цукровий завод» — 513 тис. тонн; ВАТ «Буїнський цукровий завод» — 302 тис. тонн[5].
- ↑ Республика Татарстан. Архів оригіналу за 26 жовтня 2020. Процитовано 26 квітня 2020.
- ↑ Природные ресурсы: Республика Татарстан. Архів оригіналу за 22 серпня 2011.
- ↑ Татарстан. Каталог месторождений полезных ископаемых. Углеводородное сырье. Архів оригіналу за 13 вересня 2011. Процитовано 26 квітня 2020.
- ↑ Категория 1 Среда и ресурсы. Р.Абдрахманов, Э.Маврина. Республика Татарстан. Модель этнологического мониторинга. Архів оригіналу за 17 березня 2013. Процитовано 24 лютого 2013.
- ↑ Государственный доклад о состоянии окружающей среды в 2007 г.- М.: 2008
- Татарський енциклопедичний словник / Під. ред. М. Х. Хасанова. — Казань: Інститут татарської енциклопедії АН РТ, 1998. — 703 с.