Геологія Замбії — Вікіпедія

Геологічна будова Замбії.

Замбія розташована на півдні Африканської платформи. На її території виділяються стабільні блоки: масив Касаї на заході країни і кратон Бангвеулу на північному сході, рухомі складчасті пояси — Убендійський, Кібалі-Дамарський, Мозамбіцький та Луфілійська дуга. Архейська основа масиву Касаї перекрита відкладами верхнього протерозою (система Катанга), з якими асоціюють стратиформні родовища мідних руд, і відкладами пермі-тріасу (система Карру). Кратон Бангвеулу складений метаморфічними утвореннями архею, перекритими комплексами нижнбого протерозою. З протерозойськими вулканітами в межах масиву асоціюють родовища руд марганцю, свинцю і цинку. Убендійський складчастий пояс займає незначну частину країни на північному сході та складений метаморфічними гірськими породами архею та нижнього рифею.

Кібалі-Дамарський пояс простягається через усю країну в північно-східному напрямку від кордону з Намібією до Танзанії. У його будові беруть участь архейські гнейси і метаморфічні утворення протерозою. Розвинені інтрузивні гранітоїди архею, раннього і пізнього протерозою, сієніти, габро і долерити пізнього архею та протерозою. З древніми гранітоїдами пов'язані руди берилію і мусковіт, з пізньопротерозойськими гранітоїдами — руди заліза, кольорових металів, золота, з осн. інтрузіями пізнього протерозою — міді. На крайньому північному сході поясу (район Ісокі) відомі масиви карбонатитів пізнього протерозою з рідкіснометалічним зруденінням та родовища апатитів. У межах пояса розташовані грабени Замбезі, Лукусаші-Луано, Луангва з пермсько-тріасовими відкладами Карру. До них приурочені родовища кам'яного вугілля.

Мозамбіцький пояс простежується переважно в субмеридіональному напрямку на сході країни. Він складений метаморфічними гірськими породами архею і протерозою, переробленими в кінці протерозою — на початку палеозою, та гранітоїдами різного віку. Є також малі інтрузії сієнітів пізнього протерозою і дайки долеритів пізнього архею. У межах пояса виявлені родовища руд золота і поліметалів, мусковіту, берилію і графіту.

Луфілійська структурна дуга, розташована на півночі країни, підходить до Кібалі-Дамарського пояса в його середній частині (район Кабве). У її будові беруть участь верхньопротерозойські відклади системи Катанга, метаморфічні г.п. архею і гранітоїди різного віку. Теригенні слабкометаморфізовані відклади Катанги зім'яті в поперечні (стосовно Кібалі-Дамарського пояса) складки; у них локалізуються знамениті стратиформні родов. руд міді. У межах дуги відомі також родовища руд заліза, урану, свинцю і цинку.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • (англ.) Drysdahl, A. R., Johnson, R. L., Moore, T. A. & Thieme, J. G. (1972): Outline of the Geology of Zambia. — Geol. Mijnbow 51, 265—271; Leiden.
  • (англ.) Drysdahl, A. R., Thieme, J. G. & Johnson, R. L. (1961, reprinted 1981): Geological Map of the Republic of Zambia, 1:1,000,000. — Geol. Surv. Department; Lusaka.
  • (англ.) Hanson; R. E., Wilson, T. J. & Munyanyiwa, H. (1984): Geologic evolution of the Neoproterozoic Zambezi Orogenic Belt in Zambia. — Journal African Earth Siences 18, 135—150; Oxford.
  • (англ.) Kribek, B., Pasava, J., Majer, V., Nyambe, I. & Mwaie, M. (2004): Impact of copper and cobalt mining on the environment in the Zambian Copperbelt.- 20th Colloquium African Geology, Abstr. Vol., 238; Orleans.
  • (англ.) Ngambi, O., Sikatali, C., Legg, C. A. & Bwalya, J. J. (1994): Republic of Zambia, Geological and Mineral Occurrence Map, Scale 1:2,000,000.-Geol. Surv. Department; Lusaka.
  • (англ.) Snelling, N. J., Johnson, R. L. & Drysdahl, A. R. (1972): The geochronology of Zambia. — Rec. geol. Surv. Zambia 12, 19-30; Lusaka.
  • (англ.) Thieme, J. G. (1981): Republic of Zambia, Geological Map 1:1,000,000, Sheet SE, NE, NW, SW. — Geol. Survey Zambia; Lusaka.

Посилання

[ред. | ред. код]