Єрусалимський хрест — Вікіпедія
Єрусалимський хрест | |
---|---|
Версії | |
Деталі | |
Носій | Єрусалимське королівство, Орден Святого Гробу |
Єрусали́мський хре́ст — великий хрест в оточенні чотирьох менших хрестів. Зазвичай, хрест-потент із чотирма малими грецькими хрестами. Відомий як герб Єрусалимського королівства з другої половини XIII ст.: у срібному щиті золотий хрест-потент між чотирма простими хрестиками. Великий хрест — символ Ісуса Христа, чотири маленьких — євангелісти. П'ять хрестів разом символізують також рани Ісуса Христа, його розп'яття. Поєднання золотої і срібної фарб, що суперечить правилу тинктур, підкреслюють надзвичайний статус Єрусалимського королівства. Використовується у геральдиці, фалеристиці, нумізматиці. Після знищення Єрусалимського королівства фігурував на гербах королівських домів Європи, єпископів Католицької церкви, емблемах християнських та націоналістичних організацій. Офіційний символ Єрусалимського Орден Святого Гробу (з 1496). У видозміненій формі зображений на прапорі Грузії. Інша назва — хрест хрестоносців.
Існує декілька версій, того що означає єрусалимський хрест:
- великий хрест символізує Ісуса Христа, а 4 маленькі — євангелістів Матвія, Марка, Луку й Івана[1]
- символ позначає самого Ісуса і чотири рани, отримані ним при розп'ятті[1].
- єрусалимський хрест — це символ самого розп'яття і чотирьох цвяхів, знайдених на Святій Землі[1].
Фігура із 5 хрестів, що отримала назву «єрусалимського хреста», відома з ХІ ст. У самому Єрусалимському королівстві вона стала використовуватися як символ лише у 2-й половині — кінці ХІІІ ст.
Емблеми схожі на єрусалимський хрест зустрічаються на деяких британських монетах англо-саксонської доби[2]. Вона також є на аверсі англійських пенні короля Генріха II у вигляді великого хреста, оточеного малими хрестиками по діагоналі[3].
Традиційно вважається, що герб Єрусалимського королівства у вигляді єрусалимського хреста придумав його перший правитель Готфрід Бульйонський[4]. Проте артефакти пов'язані із хрестоносцям XI — XII ст. (монети, печатки, барельєфи та інші зображення) свідчать, що єрусалимські королі не використовували такого герба. На більшості речей, що уособлюють королівську владу, замість нього фігурує простий хрест, згодом названий «тамплієрським», або стилістичне зображення міста Єрусалима із Давидовою вежею між Куполом Скелі і Церквою Святого Гробу, оточених міським муром.
У «Великій хроніці» Матвія Паризького середини ХІІІ ст. згадується під 1237 роком герб єрусалимського короля Іоанна Брієнського (1210–1212): срібний хрест на золотому щиті (or, a cross argent). Це перший документальний опис герба короля і королівства Єрусалиму.
Вперше єрусалимський хрест як символ Єрусалимського королівства фігурує на монетах кіпрського короля Іоанна I, що також титулувався королем єрусалимським (1284—1285). До цього на них зображався «тамплієрський» хрест, зрідка у супроводі зірок, цяток, півмісяця тощо. Прототипом єрусалимського хреста можна вважати зображення на аверсі монет Генріха І (1192–1197): хрест в оточенні чотирьох цяток. Проте спадкоємність цього зображення на монетах наступників Генріха не прослідковується.
Одна із найбільш ранніх кольорових версій єрусалимського хреста як герба Єрусалимського королівства зафіксована у Камденському гербовнику 1280-х років — це золотий хрест на срібному полі. Таке поєднання фарб суперечить геральдичному правилу тинктур, але вказує на особливість Єрусалиму, який вищий за усі людські правила. Золото і срібло згадуються у Книзі Псалмів як символ прекрасного (67/68:14): «крила голубки, покриті сріблом, а пір’я із чистого золота»[5].
У середньовічній геральдиці хрест хрестоносців використовувався в різних державах. Книга знань про всі королівства використовує його як прапор Себастеї. Приблизно в той же час діаграма Піццігано використовує його як прапор Тбілісі (на його основі хрест був прийнятий як прапор Грузії в 2004 році).
Карло Маггі, венеційський аристократ, який відвідав Єрусалим і був на початку 1570-х роками лицарем ордена Гробу Господнього, включив до свого герба єрусалимський хрест.
- Герб померлого Готфріда (Historia Anglorum, 1259)
- Герб Балдуїна І (Historia Anglorum, 1259)
- Герб Іоана Брієнського
- Герб Іоана Брієнського (варіант)
- Герб Іоана Брієнського (варіант)
- Готфрід Бульйонський (мініатюра 1330 р.)
- Битва при Едесі 1146 р. (мініатюра 1337 р.)
- Герби з Беллапаїського монастиря (XIV ст.)
- Битва при Атіні 1187 р. (мініатюра XV ст.)
- Сегарський гербовник (1600, копія гербоника 1280 р.)
- Герб з Кентерберійського собору
- Гагська цивільна гвардія (1759)
- Золотий Альфонсо V (1458)
- Срібник Марії Шотландської (1556)
- Єрусалимський хрест
- Хрест ордену Гробу Господнього
- ↑ а б в У чому зміст єрусалимського хреста? [Архівовано 12 травня 2021 у Wayback Machine.] // Патріарший паломницький центр УГКЦ.
- ↑ Hawkins, 1841, plate 1 (facing p. 8), № 12: до-римська монета з хрестом і літерами C, R, A, B у 4-х полях; plate 3 (facing p. 16), № 36: саксонська скета — косий хрест і з цятками у 4-х полях; № 47 — хрестики із косим хрестом; plate 4 (facing p. 18); plate 5 (facing p. 22) №. 66: пенні Оффи Мерсійського — хрест із 4-ма цятками у 4-х полях.
- ↑ T.C.R. Crafter,A re-examination of the classification and chronology of the cross-and-crosslets type of Henry II, British Numismatic Journal 68.6 (1998), pp. 42–63 and plate 6; see also: Richard Kelleher, Kings and Coins in Medieval England VI - Henry II's Cross-and Crosslets coinage (1158-80), www.treasurehunting.co.uk (February 2014), Figs. 10, 11, 14, 17–20.
- ↑ William Wood Seymour, The Cross in Tradition, History and Art, 1898, p. 364
- ↑ Книга Псалмів: Псалом 67. Переможна пісня Господові Богові. [Архівовано 11 червня 2020 у Wayback Machine.] (переклад Огієнка).
- Hawkins, E. The silver coins of England. 1841.
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Єрусалимський хрест
- «Хрест — охоронець вселенної…» [Архівовано 7 березня 2016 у Wayback Machine.]