Гришки (Хмельницький район) — Вікіпедія

село Гришки
Герб Прапор
Країна Україна Україна
Область Хмельницька область
Район Хмельницький район
Тер. громада Вовковинецька селищна громада
Код КАТОТТГ UA68040070040041869
Основні дані
Засноване 1494
Населення 361
Площа 2,927 км²
Густота населення 123,33 осіб/км²
Поштовий індекс 32235
Телефонний код +380 3856
Географічні дані
Географічні координати 49°11′9″ пн. ш. 27°45′6″ сх. д. / 49.18583° пн. ш. 27.75167° сх. д. / 49.18583; 27.75167
Середня висота
над рівнем моря
312 м
Місцева влада
Адреса ради 32223, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, смт Вовковинці, вул. Миру, 24
Карта
Гришки. Карта розташування: Україна
Гришки
Гришки
Гришки. Карта розташування: Хмельницька область
Гришки
Гришки
Мапа
Мапа

CMNS: Гришки у Вікісховищі

Гри́шкисело в Україні, у Вовковинецькій селищній громаді Хмельницького району Хмельницької області. Населення становить 361 особу.

Географії

[ред. | ред. код]

Розташоване на трьох невеличких узгір'ях, на межі Хмельницької і Вінницької областей. Найближча станція — Комарівці).

Історична довідка

[ред. | ред. код]

Вперше в писемних джерелах Гришки згадуються в 1494 році. Тоді жителі с. Внучківці (тепер Радівці), вкотре розорені татарами, переселилися в гущину лісу Згар, де були засновані два нових села - Згар та Гришки. Весь час село належало Радзієським і лише у XIX ст. Гришки перейшли у володіння Георгія Тимченка.

Садиба Софії Ролле

[ред. | ред. код]

Садиба Роллє, кінець XIX ст. розташована у центрі села. Складається з садибного будинку та паркової території. Садибний будинок двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані прямокутний. Зведений у відкритій червоній цеглі, загальна композиція фасадів симетрична.

Садиба розбудована дворянкою Софією Юріївною Роллє, яка володіла у Гришках 240 десятинами землі, із якої під садибою було 5 десятин. Постійним місцем її проживання було містечко Браїлів Вінницького повіту, а маєтком керував селянин Яків Бабак, який справно виконував службу на місці, більше того, був представником дворянки у повітових та губернських установах, на торгах та ярмарках. Софія Роллє доволі часто бувала у Гришках, не один раз гостював у садибі її родич Юзеф Ролле — лікар, відомий польський історик, краєзнавець та письменник, що писав і друкував свої твори польською мовою запідписом «Dr Antonij» («Доктор Антоній»). Кажуть, він особливо полюбляв прогулюватися у навколишньому парку, який зберігся і до теперішнього часу.

За місцевими легендами, у графині був справний кухар, німець за національністю, який готував їй рідкісні страви. Одного разу він приготував салат з помідорів, які вирощувалися у маєтку Роллє. Салат Софії Юріївні сподобався, відтоді, згідно переказів, у селі почали вирощувати помідори, як овочеву культуру. У радянський час садиба націоналізована. У 20-х роках у приміщенні колишнього маєтку відкрили колектор для безпритульних (в основному там перебували 12-16-річні підлітки), яким завідував Кутовий. Тут готували робітників для чавунно-ливарного заводу, що діяв у сусідньому селі Німеччині. Згодом приміщення було передане в розпорядження школи. З 2008 року не використовується.

Посилання

[ред. | ред. код]