Декомунізація — Вікіпедія

   Держави, де заборонена комуністична символіка
   Держави, де комуністична символіка заборонялася раніше
   Держави, де заборонені деякі комуністичні символи, але загалом комуністична символіка дозволена

Декомунізація — система заходів, теоретична і практична діяльність, спрямовані на визволення від впливу та наслідків комуністичної ідеології в усіх сферах життя країни та суспільства після падіння владущих комуністичних режимів.

Методи

[ред. | ред. код]

Методи проведення та заходи з декомунізації в різних країнах суттєво відрізнялися через внутрішні особливості кожної з країн, особливості політичних процесів, відмінностями політичної культури, і, відповідно, різному трактуванні комуністичного режиму: як аморального, кримінального, окупаційного, негуманного, репресивного тощо.

   Країни, де комуністична символіка заборонена
   Країни, де певна комуністична символіка заборонена за деякими винятками
   Країни, де нацистська символіка заборонена
   країни, де певна нацистська символіка заборонена або/за деякими винятками існує
   Країни, де нацистська і комуністична символіка заборонена
   Країни, де нацистська і комуністична символіка заборонена за деякими винятками
   Країни, які раніше забороняли нацистську чи комуністичну символіку
   Країни, які не мають прямого регулювання нацистської та/або комуністичної символіки, але мають положення, які карають за використання символів для поширення ненависті в громадських місцях.

Суттєво відрізнялась і «глибина» декомунізації, наприклад:

  • в Албанії у сфері державного управління була передбачена можливість звільнення без права поновлення будь-якого співробітника, визнаного винним у підтримці колишнього комуністичного режиму;
  • у Грузії прийнята в 2011 році «Хартія свободи» не дозволила позбавитись навіть символів та гасел радянської епохи, які і через 4 роки після прийняття «Хартії» зустрічаються як у регіонах, так і в столиці;
  • у Польщі 126 осіб отримали терміни від 1 до 10 років ув'язнення і лише у липні 2017, під час російсько-української війни, були затверджені заходи щодо позбавлення наслідків тоталітаризму; 2022 року в Польщі було знесено 20 пам'ятників епохи СРСР, це становило третину від запланованої кількості[1].
  • у Румунії обмежилися введенням до Конституції статті 40, яка забороняє діяльність політичних партій і організацій, які «своєю метою або діяльністю заважають політичному плюралізмові, верховенству права або виступають проти суверенітету і незалежності Румунської держави»;
  • у Чехії було засуджено 192 особи у 98 справах;
  • в Україні з розпаду СРСР у 1991-му році процеси декомунізації впродовж довгого часу були безсистемними і лише після Революції гідності в 2014 році набули масового та системного характеру. Станом на жовтень 2017 року її прогрес оцінюється в ~95 %.[2]

У грудні 2022 року Литва заборонила пропаганду авторитарних і тоталітарних режимів, Сейм Литви схвалив для цього "закон про дерадянізацію"[3].

Організації

[ред. | ред. код]

Розслідування та обвинувачення:

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Польща за три місяці декомунізації прибрала 20 радянських пам’ятників. РБК-Украина (рос.). Процитовано 21 серпня 2022.
  2. Декомунізація в Україні здійснена на понад 95% - В’ятрович. https://ukrainian.voanews.com/. Голос Америки. 11 жовтня 2017. Архів оригіналу за 11 жовтня 2017. Процитовано 29 жовтня 2017.
  3. Закон про дерадянізацію: Литва забороняє пропаганду авторитарних і тоталітарних режимів. РБК-Украина (укр.). Процитовано 20 грудня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]