Джоан Роулінг — Вікіпедія

Дж. К. Роулінг
англ. J. K. Rowling
Ім'я при народженніДжоан Роулінг
англ. Joanne Rowling
ПсевдонімДж. К. Роулінг,
Роберт Ґалбрейт
Народилася31 липня 1965(1965-07-31)[1][2][…] (59 років) Редагувати інформацію у Вікіданих
Єйт, Глостершир, Англія, Велика Британія[4] Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Велика Британія[3] Редагувати інформацію у Вікіданих
Місце проживанняKilliechassie Housed
Кенсінгтон Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністькінопродюсерка, письменниця, письменниця-романістка, дитяча письменниця, сценаристка, авторка, гендерно-критична активістка Редагувати інформацію у Вікіданих
Сфера роботилітература, літературний твір у жанрі фентезі[5][5] і дитяча та підліткова літератураd[5][5] Редагувати інформацію у Вікіданих
Alma materWyedean Schoold (1983) і Університет Ексетера Редагувати інформацію у Вікіданих
Мова творіванглійська Редагувати інформацію у Вікіданих
Роки активності1997 — тепер. час
Жанртрагікомедія, кримінальний роман[d] і фентезі Редагувати інформацію у Вікіданих
Magnum opusГаррі Поттер (серія)
ЧленствоКоролівське літературне товариство Редагувати інформацію у Вікіданих
Конфесіяангліканство Редагувати інформацію у Вікіданих
БатькоPeter James Rowlingd[6] Редагувати інформацію у Вікіданих
МатиAnne Rowlingd[6] Редагувати інформацію у Вікіданих
У шлюбі зNeil Murrayd Редагувати інформацію у Вікіданих
Діти (3 Редагувати інформацію у Вікіданих)Jessica Isabel Rowling Arantesd Редагувати інформацію у Вікіданих
Автограф
Нагороди
Кавалер ордена Британської імперії
Орден кавалерів Честі (Велика Британія)
Орден кавалерів Честі (Велика Британія)
Кавалер ордена Почесного легіону
Кавалер ордена Почесного легіону
Орден Усмішки
Орден Усмішки
Сайт: jkrowling.com

CMNS: Джоан Роулінг у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Джоа́н Ро́улінг або Ро́лінґ (англ. Joanne Rowling; нар. 31 липня 1965), відоміша як Дж. К. Ро́улінг (англ. J. K. Rowling) — британський консерватор, письменниця, філантроп, сценаристка, кінопродюсер. Найпопулярніша британська дитяча письменниця початку XXI століття, автор серії романів про Гаррі Поттера (загальним накладом понад 500 млн примірників). Її ушановано низкою нагород. Вона очолила список найпродаваніших серій романів в історії[en] та була екранізована в серії кінофільмів, до продюсування та створення сценаріїв яких доклалась і авторка. Також пише детективні романи під псевдонімом Роберт Галбрейт.

Кавалер Ордену Британської імперії (2000), лауреатка Премії Гюго (2001, за Гаррі Поттера і келих вогню). У 2007 році посіла 2-ге місце в номінації «Людина року» від «Тайм», відзначена за соціальне, моральне та політичне натхнення, яке вона дала своїм шанувальникам[7]. 2010 року «Найвпливовіша жінка Британії» за версією «National Magazine Company»[8]. Посіла перше місце серед найоплачуваніших письменників 2019 року за версією «Форбс»[9].

Джоан Роулінг — найпродаваніша із сучасних авторів Великої Британії, з обсягом продажів понад 238 млн фунтів стерлінгів. У 2021 році «Sunday Times Rich List» оцінив статки Роулінг у 820 млн фунтів стерлінгів, що вивело її на 196 місце серед найбагатших людей ​​Великої Британії[10].

Хоча й пише під літературним псевдонімом Дж. К. Роулінг (вимовляється подібно rolling — IPA:/rəʊ.lɪŋ/[11]), письменниця не має середнього імені, її повне ім'я — Джоан Роулінг.

Перед публікацією першої книги лондонське видавництво Bloomsbury побоювалося, що хлопчики, які були однією з читацьких цільових груп, неохоче купуватимуть книги, написані авторкою-жінкою. Роулінг запропонувала скористатися ініціалами замість повного імені. Не маючи середнього імені, вона вибрала другим ініціалом псевдоніму K. (від Кетлін, імені своєї бабусі по батьковій лінії (англ. Kathleen Ada Bulgen Rowling)[12]). Ім'я Кетлін ніколи не було частиною її справжнього імені[13].

Її офіційне ім'я після одруження — Джоан Мюррей (англ. Joanne Murray)[14][15]. Сама авторка називає себе «Джо» (англ. Jo) і стверджує: «Ніхто ніколи не називав мене „Джоан“, коли я була малою, хіба що коли були сердиті на мене»[16].

Інший, «чоловічий» псевдонім Джоан Роулінг сконструювала з вигаданого для себе ще в дитячі роки прізвища Ґалбрейт (англ. Ella Galbraith) та імені її кумира Роберта Кеннеді[17].

Біографія

[ред. | ред. код]

Народження та родина

[ред. | ред. код]

Джоан Роулінг народилася 31 липня 1965 року[18][19] в місті Єйті, Глостершир, Англія[20][21], у сім'ї лаборантки Ен Роулінг (до шлюбу Волант) та авіаінженера англійської фірми «Роллс-ройс» Піта Джеймса Роулінга[22][23]. Її батьки познайомилися в поїзді, який вирушав зі станції Кінгс-кросс та прямував до Арброта 1964 року[24]. Вони одружилися 14 березня 1965 року[24]. Один із прадідів Роулінг по материнській лінії Дугальд Кемпбелл був шотландцем із Ламлаша[25][26]. Луї Волант, французький дідусь її матері по батьковій лінії[27], був нагороджений бойовим Хрестом за виняткову відвагу в захисті села Курсель-ле-Конт під час Першої світової війни. Роулінг спочатку вважала, що Волант отримав орден Почесного легіону під час війни, — про це вона сказала, коли отримала його 2009 року. Пізніше в епізоді британського генеалогічного циклу «Як думаєш, хто ти?» вона відкрила правду, що Почесний легіон отримав інший Луї Волант. Почувши розповідь діда про хоробрість і виявивши, що Військовий Хрест призначений для «звичайних» солдатів, як її дідусь, який був офіціантом, вона сказала, що Військовий Хрест для неї «кращий», ніж Почесний легіон[28][29].

Ранні роки

[ред. | ред. код]
Будинок дитинства Роулінг, Чарч-Котедж[en], Татшилл, Глостершир

Сестра Роулінг Діана[30] народилася в їхньому будинку, коли Джоан було 23 місяці[21]. Сім'я переїхала в сусіднє село Вінтерборн, коли Джоан було чотири[31]. Джоан любила читати, до чого її заохочувала мати, змалечку мріяла стати письменницею. Свою першу історію про кролика, який хворів на кір, придумала, коли їй було 5-6 років. У дитинстві часто писала фантастичні історії, які читала сестрі[11].

У 9 років (1974) з родиною переїхала в будівлю Черч-Котедж у селі Татшилл (Глостершир), недалеко від Чепстоу, Уельс[21]. Там відвідувала загальноосвітню школу. Отримувала дуже гарні оцінки, особливо з гуманітарних предметів[32]. За власними твердженнями вона не була особливо сильною в математиці та спорті.

У юності двоюрідна бабуся подарувала Джоан копію автобіографії Джессіки Мітфорд «Доці і нечеми»[33]. Мітфорд стала героїнею для Джоан, вона прочитала всі її книги[34].

У старшій школі була обрана студентською представницею[35]. Пізніше персонажка Герміони Ґрейнджер відповідає образу, який вона мала тоді як зовні, так і за характером[36].

Після школи навчалася на філологічному факультеті (спеціальність «Французька мова та література») провінційного університету місті Ексетер[37][38][39], після закінчення якого 1987 року працювала на різних офісних роботах. Крім того, два роки працювала секретаркою лондонського відділу організації «Амнесті Інтернешнл»[40].

Зрілість

[ред. | ред. код]

Матір Джоан Роулінг померла від розсіяного склерозу у грудні 1990 року в 45-річному віці[21], коли Джоан було 25. У 26 років Роулінг поїхала в Португалію, де влаштувалася вчителькою англійської мови та літератури[41][42]. У цей час вона працювала над двома романами для дорослих, які ніколи не видавала і згодом знищила.

У березні 1992 року познайомилася з португальським телевізійним журналістом Хорхе Арантесом, з яким одружилася у жовтні 1992 року[24]. Чоловік чинив проти неї домашнє насильство, і після народження першої доньки Джесіки 1993 року Роулінг розлучилася з ним у листопаді того ж року[24][43].

Джоан Роулінг у 1999 році

Роулінг повернулася до Великої Британії і оселилася в шотландській столиці Единбурзі[44]. Як самотня мати маленької дитини, вона жила на соціальне забезпечення і працювала над своєю першою книгою. У цей час Роулінг почала писати книгу про хлопчика-сироту, котрого взяли у прийми лихі родичі і котрий гадки не мав про свої чаклунські здібності до дня, коли його відвезли на "Гоґвордському експресі" у школу чарівників[45]. Молодіжний менеджер видавництва Каннінгем радив письменниці знайти іншу роботу, оскільки дитячими книгами неможливо заробити на життя. Тому Роулінг пройшла аспірантуру в Единбурзькому університеті, щоб знову працювати викладачкою[46].

26 грудня 2001 року Джоан Роулінг одружилася з лікарем Нілом Мюрреєм[47]. 2003 року народила сина[48]. 23 січня 2005 року в Единбурзі народила другу дочку[49].

Благодійність

[ред. | ред. код]

У 2005 році Джоан Роулінг створила благодійну організацію Люмос, котра допомагає дітям та молоді, реформуючи систему догляду за дітьми в усьому світі[50]. Організація почала співпрацювати з Україною у 2013 році, а від 25 лютого цього року збирає кошти для українських сиріт.

3 березня 2022 року під час повномасштабного російського вторгнення в Україну у своєму твітері Роулінг підтримала Україну[51]. Кілька днів потому письменниця повідомила, що пожертвує до 1 мільйона фунтів стерлінгів на підтримку дітей в Україні[52][53].

Трансфобія

[ред. | ред. код]

У 2024 році розкритикувала у мережі X зірок які підтримують трангедерних людей.[54]

На Олімпіаді у Франції проходив спорт по жіночому боксу на якому жінка з Алжиру сильно вдарила Італійку Джоан назвала її трансгендерним чоловіком.[55]

На початку 2025 року заявила що не існує трангедерних дітей а існує дві статі на що користувачі соц мережі розкритикували письменницю.[56]

Творчість

[ред. | ред. код]

Серія про Гаррі Поттера

[ред. | ред. код]

У 1990 році Джоан Роулінг створила образ Гаррі Поттера, їдучи в поїзді з Манчестера до Лондона. Відпочатку вона знала, що це буде семитомна серія книг про молодого чарівника, який відвідує школу для відьом та чаклунів. Першу книгу — «Гаррі Поттер і філософський камінь», котра вийшла друком у Великій Британії в 1997 p., — Роулінг писала п'ять років. Закінчити роман їй вдалося завдяки Шотландській раді у справах мистецтв, яка виділила Роулінг невеликий грант у рамках підтримки дитячих письменників[57]. Коли рукопис було закінчено, виявилося, що жодне видавництво не захотіло видавати книгу письменниці-початківиці. Роулінг віддала рукопис літературному агенту, а сама влаштувалася вчителькою французької мови в один із единбурзьких коледжів, щоб мати змогу утримувати доньку.

The Elephant House, единбурзьке кафе, де Роулінг написала багато ранніх текстів поттеріани

У 1995 році вона закінчила роман «Гаррі Поттер і філософський камінь». Через рік підписала контракт з літературним агентом Крістофером Літтлом[24]. Після того, як агентство пропонувало книгу кільком видавцям і неодноразово отримувало відмови, у 1995 році невелике видавництво «Блумсбері» погодилося її прийняти[24][58]. Книга накладом 500 примірників вийшла у світ 26 червня 1997 року[59]. Видавці не могли уявити, якої популярності набуде проста дитяча казка. Історія про Поттера миттєво стала хітом у Великій Британії, а потім і в світі. Через три дні після публікації першого роману поттеріани американський видавець Scholastic придбав авторські права на перший твір Роулінг за 100 000 доларів[60]. За контрактом письменниця зі своїм агентом отримала 80 % від цього. У вересні 1997 року Карлсен Ферляґ з Гамбурга придбав права на всі 7 романів серії для німецькомовного простору. Роман «Гаррі Поттер і філософський камінь» вийшов наступного року з початковим накладом 8000 примірників. За чотири роки оборот видавництва виріс на 143 % і склав у 2001 році 100 млн доларів.

Другий том «Гаррі Поттер і таємна кімната» письменниця завершила незабаром після публікації першого тому, і він вийшов 1998 року[61]. Перші два томи вже добре продавалися, а після публікації третього тому «Гаррі Поттер і в'язень Азкабану» (1999) Джоан Роулінг здобула всесвітню популярність[62]. Починаючи з жовтня 1999 року, перші три томи займали перші три місця у списку бестселерів Нью-Йорк таймс. Четвертий том «Гаррі Поттер і келих вогню», опублікований 2000 року, з'явився у рекордних перших виданнях у мільйоні примірників у Великій Британії та Німеччині та 3,8 млн у США[63][64].

Після вручення почесного ступеня Університету Абердина, 2006

П'ятий том «Гаррі Поттер і Орден Фенікса» вийшов у червні 2003 року зі ще більшою кількістю примірників, ніж попередні. Шостий том «Гаррі Поттер і напівкровний Принц» Роулінг закінчила у грудні 2004 року, і він був надрукований у липні 2005 року[65].

Джоан Роулінг читає в нью-йоркському Radio City Hall, 2006

11 січня 2007 року Джоан Роулінг закінчила роботу над сьомим і останнім томом «Гаррі Поттер і смертельні реліквії». Вона написала дату на мармуровому бюсті в готельному номері в Единбурзі, де востаннє працювала над книгою: «Дж. К. Роулінг закінчила писати „Гаррі Поттера і смертельні реліквії“ в цій кімнаті 11 січня 2007 року»[66][67].

Книги, пов'язані зі всесвітом Гаррі Поттера

[ред. | ред. код]

Закінчивши гепталогію поттеріани, Роулінг звернулася до інших проєктів. 2007 року письменниця створила сім рукописних та ілюстрованих копій книги «Казки барда Бідла». Там міститься п'ять казок на 157 сторінках, серед яких «Казка про трьох братів», яка відіграє значну роль у романі «Гаррі Поттер і Смертельні реліквії». Роулінг передала шість примірників тим, хто підтримували її найбільше за 17 років, коли вона працювала над Гаррі Поттером. Сьома книга була виставлена на аукціон у Sotheby's у Лондоні у грудні 2007 року, на благо кампанії «Голос дітей» благодійної організації «Дитяча група високого рівня», яку співзаснувала письменниця. Компанія онлайн-замовлення поштою amazon.com отримала контракт на 1 750 000 британських фунтів (близько 2,75 мільйона євро). На 4 грудня 2008 року книга вийшла англійською у двох версіях; чисті надходження від продажу на користь «Дитячому голосу».

Книги для дорослих

[ред. | ред. код]
Джоан Ролінг читає Гаррі Поттер і філософський камінь на Easter Egg Roll у Білому домі, 2010

В інтерв'ю в липні 2007 року Роулінг сказала, що зараз працює над однією книгою для дорослих та однією для дітей. Джоан Роулінг випустила книгу для дорослих під власним іменем «Несподівана вакансія» (2012).

У квітні 2013 року письменниця опублікувала детективний роман «Кувала зозуля» під псевдонімом Роберт Ґалбрейт. До липня того ж року було продано близько 1500 примірників.

Детективи «Кувала зозуля» (2013), «Шовкопряд» (2014), «Кар'єра лиходія» (2015), «Убивчий білий» (2018), «Бентежна кров» (2020), «Чорнильне серце» (2022) склали серію під назвою «Корморан Страйк». Роулінг зазначила, що серія «Корморан Страйк» міститиме приблизно 10 книжок[68].

Сценаристка

[ред. | ред. код]

Не пізніше 2013 року Джоан Роулінг написала сценарій для фільму «Фантастичні звірі і де їх шукати», заснованому на однойменній «шкільній книзі» Гаррі Поттера. Через рік вона оголосила через Твіттер, що оптимізує сценарій і вже працює над іншим романом. Останній є продовженням серії «Удар баклана» і вийшов у лютому 2016 року. Письменниця також брала участь у постановці вистави «Гаррі Поттер і прокляте дитя», прем'єра якої відбулася у Вест-Енді в 2016 році. Сценарій написав Джек Торн за мотивами історії Джоан Роулінг, Торна та Джона Тіффані і він вийшов у січні. Попри складний характер читання, за перші три дні книга була продана у Великій Британії понад 680 000 разів.

  • 2001 рік: Гаррі Поттер і філософський камінь (радниця)
  • 2016 рік: Фантастичні звірі та де їх знайти
  • 2018 рік: Фантастичні звірі: Злочин Гріндельвальда

Продюсерка

[ред. | ред. код]
  • 2010 рік: Гаррі Поттер і Дари Смерті — Частина 1
  • 2011 рік: Гаррі Поттер і Дари Смерті — Частина 2
  • 2016 рік: Фантастичні звірі та де їх знайти
  • 2018 рік: Фантастичні звірі: Злочин Гріндельвальда

Виконавча продюсерка

[ред. | ред. код]
  • 2017 рік — теперішній час: Страйк

Відзнаки та нагороди

[ред. | ред. код]
  • Табличка на единбурзькому кафе
    Книги Дж. Роулінг про Гаррі Поттера утримують величезну всесвітню увагу, виграють численні нагороди, продано понад 500 мільйонів примірників.[69] Останні чотири книги серії постійно є найшвидше продаваними книгами в історії,[70] цей рекорд заключна книга Гаррі Поттер і смертельні реліквії утримує й досі.[71]
  • Багато академічних закладів присудили Роулінг почесні ступені, включаючи її альма-матер, Університет Ексетера та Гарвардський університет, де вона виступала на церемонії вручення дипломів у 2008 році. Вона входить до Королівського товариства літератури (FRSL), Королівського товариства Единбурга (HonFRSE) та Королівського коледжу лікарів Единбурга (FRCPE).
  • 2000 рік: Премія Locus у категорії «Найкращий фантастичний роман», Джоан Роулінг стала кавалером Ордену Британської імперії
  • 2001 рік: Премія Гюго в категорії «Найкращий роман» (за роман Гаррі Поттер і келих вогню)
  • 2001 рік: Офіцерка ордена Британської імперії (OBE)
  • 2003 рік: Премія принца Астурійського в категорії «Єдність»
  • 2006 рік: Астероїд, названий на її честь: 43844 Роулінг
  • 2007 рік: Друге місце в конкурсі «Людина року» за версією «Тайм», зокрема за соціальне, моральне та політичне натхнення, яке вона надала поціновувачам своєї творчості.
  • 2009 рік: Лицарка Почесного легіону
  • 2010 рік: Літературна премія імені Ганса Крістіана Андерсена.
  • У жовтні 2010 року редактори провідних журналів назвали Роулінг «Найвпливовішою жінкою в Британії».
  • 2016 рік: 197 місце у списку найбагатших людей Великої Британії із статком понад 600 мільйонів фунтів стерлінгів за версією «Sunday Times Rich List».
  • 2017 рік: Номінація на найкращий британський фільм на кінопремії Британської академії («Фантастичні звірі і де їх шукати»)
  • 2018 рік: Внесена до Залу слави наукової фантастики та фентезі.
  • Наприкінці червня 2018 року Джоан Роулінг увійшла до Академії кіномистецтв і наук.

Бібліографія

[ред. | ред. код]

Серія про Гаррі Поттера

[ред. | ред. код]
  1. Гаррі Поттер і філософський камінь — Harry Potter and the Philosopher's Stone (Вихід англомовної версії — 26 червня 1997; Назва в США — Гаррі Поттер і чаклунський камінь — Harry Potter and the Sorcerer's Stone)
  2. Гаррі Поттер і таємна кімната — Harry Potter and the Chamber of Secrets (2 липня 1998)
  3. Гаррі Поттер і в'язень Азкабану — Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (8 липня 1999)
  4. Гаррі Поттер і келих вогню — Harry Potter and the Goblet of Fire (8 липня 2000)
  5. Гаррі Поттер і Орден Фенікса — Harry Potter and the Order of the Phoenix (21 червня 2003)
  6. Гаррі Поттер і напівкровний Принц — Harry Potter and the Half-Blood Prince (16 липня 2005)
  7. Гаррі Поттер і смертельні реліквії — Harry Potter and the Deathly Hallows (21 липня 2007)

Книги, пов'язані зі всесвітом Гаррі Поттера

[ред. | ред. код]
  1. Фантастичні звірі і де їх шукати (додаткова книга) — Fantastic Beasts and Where to Find Them (supplementary book) (2001)
  2. Фантастичні звірі і де їх шукати: оригінальний сценарій / Джоан Ролінґ ; пер. з англ. В Морозова ; за ред. І. Малковича. — Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017. — 288 с. ISBN 978-617-585-124-1.
  3. Квідич крізь віки — Quidditch Through the Ages (додаткова книга) (2001)
  4. Казки барда Бідла — The Tales of Beedle the Bard (2008)
  5. Гаррі Поттер: передісторія — Harry Potter prequel (оповідання) (2008)
  6. Гаррі Поттер і прокляте дитя — Harry Potter and the Cursed Child (2016)
  7. Фантастичні звірі: Злочини Ґріндельвальда. Оригінальний сценарій (2020)

Книги для дорослої аудиторії

[ред. | ред. код]

Серія про детектива Корморана Страйка

[ред. | ред. код]

Переклади українською

[ред. | ред. код]

Переклади українською мовою Віктора Морозова вийшли під іменем Дж. К. Ролінґ у видавництві А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА[73].

  1. Гаррі Поттер і філософський камінь 
  2. Гаррі Поттер і таємна кімната 
  3. Гаррі Поттер і в'язень Азкабану 
  4. Гаррі Поттер і келих вогню 
  5. Гаррі Поттер і Орден Фенікса 
  6. Гаррі Поттер і напівкровний Принц 
  7. Гаррі Поттер і смертельні реліквії
  8. Несподівана вакансія (2013)
  9. Фантастичні звірі і де їх шукати (2014)
  10. Квідич крізь віки (2015)
  11. Казки Барда Бідла (2015)
  12. Гаррі Поттер і прокляте дитя (2016)
  13. Фантастичні звірі і де їх шукати. Оригінальний сценарій (2016)
  14. Фантастичні звірі: Злочини Ґріндельвальда. Оригінальний сценарій (2020)
  15. Різдвяна свинка (2021)

У видавництві КМ-БУКС Наталія Ференс перекладає серію детективів про Корморана Страйка. Детективи вийшли під псевдонімом Роберта Ґалбрейта.

  1. Роберт Ґалбрейт. Кувала зозуля / пер. з анг. Наталія Ференс. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2018. — 512 с. — ISBN 978-966-948-125-2.
  2. Роберт Ґалбрейт. Шовкопряд / пер. з анг. Наталія Ференс. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2019. — 544 с. — ISBN 978-966-948-298-3.
  3. Роберт Ґалбрейт. Кар'єра лиходія / пер. з анг. Наталія Ференс. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2019. — 544 с. — ISBN 978-966-948-326-3.
  4. Роберт Ґалбрейт. Убивчий білий / пер. з анг. Наталія Ференс. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2020. — 704 с. — ISBN 978-966-948-379-9.
  5. Роберт Ґалбрейт. Бентежна кров / пер. з анг. Наталія Ференс. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2020. — 864 с. — ISBN 978-966-948-507-6.
  6. Роберт Ґалбрейт. Чорнильно-чорне серце / пер. з анг. Наталія Ференс. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2023. — 1000 с. — ISBN 978-966-948-782-7.
  7. Роберт Ґалбрейт. Стрімка могила / пер. з анг. Наталія Ференс. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2024. — 960 с. — ISBN 978-966-948-859-6.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. SNAC — 2010.
  2. Internet Speculative Fiction Database — 1995.
  3. а б https://web.archive.org/web/20171006143544/http://jeugdliteratuur.org/auteurs/joanne-k-rowling
  4. JK Rowling: From rags to riches(untranslated), 2008.
  5. а б в г Чеська національна авторитетна база даних
  6. а б Geni.com — 2006.
  7. Gibbs, Nancy (19 December 2007). Person of the Year 2007: Runners-Up: J.K. Rowling [Архівовано 21 грудня 2007 у Wayback Machine.]. Time(англ.)
  8. Pearse, Damien (11 жовтня 2010). Harry Potter creator J.K. Rowling named Most Influential Woman in the UK. The Guardian. London. Архів оригіналу за 25 жовтня 2013. Процитовано 11 жовтня 2010.
  9. Hayley C. Cuccinello. World’s Highest-Paid Authors 2019: J.K. Rowling Back On Top With $92 Million (англ.). Forbes. Архів оригіналу за 22 грудня 2019. Процитовано 22 грудня 2019.
  10. JK Rowling net worth — Sunday Times Rich List 2021. The Sunday Times. 21 травня 2021. Архів оригіналу за 13 листопада 2021. Процитовано 1 січня 2022.(англ.)
  11. а б «The Not Especially Fascinating Life So Far of J. K. Rowling». Архів оригіналу за 30 вересня 2007. Процитовано 2 жовтня 2007.
  12. «About.com — J.K. Rowling Family Tree» [Архівовано 11 липня 2014 у Wayback Machine.]. Accessed 11 July 2007
  13. «J.K. Rowling: BBC Online Chat» [Архівовано 24 березня 2008 у Wayback Machine.]. March 2001.
  14. Guardian Unlimited (2007). Judge rules against JK Rowling in privacy case. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 21 серпня 2007.
  15. Джоан Ролінґ (31.07.1965, Чіплінґ Содбері, Англія). «А-ба-ба-га-ла-ма-га». Архів оригіналу за 24 січня 2022. Процитовано 24 січня 2022.
  16. Canadian Broadcasting Corporation. «J.K. Rowling: CBC Interview #1». 26 October 2000
  17. Дж. К. Роулінг про історію її альтер-его Роберта Ґалбрейта. Архів оригіналу за 26 липня 2013. Процитовано 12 жовтня 2015.
  18. «Biography: J.K. Rowling» [Архівовано 31 грудня 2007 у Wayback Machine.] . Scholastic.com. Retrieved 20 October 2007.
  19. Rowling, J.K.. World Book. Т. 2006.
  20. Hutchinson, Lynne (6 вересня 2012). Concerns raised about future of former Chipping Sodbury cottage hospital site. Gazette Series. Gloucestershire, UK. Архів оригіналу за 4 квітня 2014. Процитовано 1 жовтня 2012.
  21. а б в г «Biography» [Архівовано 14 квітня 2012 у Wayback Machine.]. JKRowling.com
  22. Parker, Ian (24 вересня 2012). Mugglemarch: J.K. Rowling writes a realist novel for adults. The New Yorker. Архів оригіналу за 30 липня 2014. Процитовано 13 червня 2020.
  23. Smith, Sean (2003), J.K. Rowling: A Biography (Michael O'Mara, London), p. 55.
  24. а б в г д е The J.K. Rowling Story. The Scotsman. 16 червня 2003. Процитовано 13 червня 2020.
  25. J.K. Rowling's ancestors on ScotlandsPeople. ScotlandsPeople. Архів оригіналу за 2 October 2011. Процитовано 27 вересня 2011.
  26. Powell, Kimberly. J.K. Rowling Family Tree. About.com. Архів оригіналу за 11 July 2014. Процитовано 1 листопада 2014.
  27. Life story: Louis Francois Alexandre Volant | Lives of the First World War. livesofthefirstworldwar.iwm.org.uk. Архів оригіналу за 9 березня 2021. Процитовано 23 листопада 2020.
  28. Keaten, Jamey (3 лютого 2009). France honors Harry Potter author Rowling. USA Today. Associated Press. Архів оригіналу за 7 лютого 2009. Процитовано 7 листопада 2010.
  29. Who Do You Think You Are?, Сезон 8, Епізод 2. BBC.
  30. Shapiro, Marc (2000). J.K. Rowling: The Wizard Behind Harry Potter. New York: St. Martin's Press. ISBN 978-0-312-32586-2. Процитовано 13 червня 2020.
  31. Colleen A. Sexton (2008). J. K. Rowling. Brookfield, Conn: Twenty-First Century Books. с. 13. ISBN 978-0-8225-7949-6. Архів оригіналу за 26 January 2017.
  32. Parker, Ian (24 вересня 2012). Mugglemarch: J.K. Rowling writes a realist novel for adults. The New Yorker. Архів оригіналу за 30 July 2014. Процитовано 13 червня 2020.
  33. J. K. Rowling (26 листопада 2006). The first It Girl. The Telegraph. London. Архів оригіналу за 19 October 2016. Процитовано 13 червня 2020.
  34. Fraser, Lindsey (2 November 2002). «Harry Potter — Harry and me». The Scotsman. Interview with Rowling, edited excerpt from Conversations with J.K. Rowling. Reprint [Шаблон:Webarchive:помилка: Перевірте аргументи |url= value. Порожньо.] at Accio Quote! (accio-quote.org). 31 May 2003; last updated 12 February 2007. Retrieved 6 December 2014.
  35. Parker, Ian (24 вересня 2012). Mugglemarch: J.K. Rowling writes a realist novel for adults. The New Yorker. Архів оригіналу за 30 July 2014. Процитовано 13 червня 2020.
  36. Feldman, Roxanne (September 1999). «The Truth about Harry». School Library Journal. Reprint [Архівовано 17 серпня 2007 у Wayback Machine.] at Accio Quote! (accio-quote.org). Retrieved 6 December 2014.
  37. Fraser, Lindsey. Conversations with J.K. Rowling, p. 34. Scholastic.
  38. J. K. Rowling's Education Background. EDU InReview. 10 листопада 2010. Архів оригіналу за 3 лютого 2018. Процитовано 2 лютого 2018.
  39. Farr, Emma-Victoria (27 вересня 2012). JK Rowling: 10 facts about the writer. The Telegraph. Архів оригіналу за 16 червня 2020. Процитовано 13 червня 2020.
  40. Norman-Culp, Sheila (23 November 1998). «British author rides up the charts on a wizard's tale». Associated Press Newswires. Reprint [Архівовано 14 грудня 2007 у Wayback Machine.] at Accio Quote! (accio-quote.org). 24 February 2007. Retrieved 6 December 2007.
  41. Shapiro, Marc (2000). J.K. Rowling: The Wizard Behind Harry Potter. New York: St. Martin's Press. ISBN 978-0-312-32586-2. Процитовано 13 червня 2020.
  42. Fraser, Lindsey (2 November 2002). «Harry Potter — Harry and me». The Scotsman. Interview with Rowling, edited excerpt from Conversations with J.K. Rowling. Reprint [Архівовано 5 лютого 2012 у Wayback Machine.] at Accio Quote! (accio-quote.org). 31 May 2003; last updated 12 February 2007. Retrieved 6 December 2014.
  43. Weeks, Linton. «Charmed, I'm Sure» [Архівовано 8 липня 2007 у Wayback Machine.]. The Washington Post. 20 October 1999. Retrieved 21 March 2006.
  44. «Biography» [Архівовано 14 квітня 2012 у Wayback Machine.]. JKRowling.com. Retrieved 17 March 2006.
  45. Parker, Ian (24 вересня 2012). Mugglemarch: J.K. Rowling writes a realist novel for adults. The New Yorker. Архів оригіналу за 30 July 2014. Процитовано 13 червня 2020.
  46. JK Rowling awarded honorary degree. The Daily Telegraph. London. 8 липня 2004. Архів оригіналу за 5 March 2013. Процитовано 13 червня 2020.
  47. JK Rowling weds doctor lover in secret Boxing Day ceremony. The Scotsman. 30 грудня 2011. Архів оригіналу за 17 лютого 2017. Процитовано 13 червня 2020..
  48. Baby joy for JK Rowling. BBC News. London. 24 березня 2003. Архів оригіналу за 1 February 2009. Процитовано 24 березня 2010.
  49. J.K. Rowling's Official Site, «JKR gives Birth to Baby Girl». Retrieved 25 January 2005. Archived at Wayback Machine.
  50. What We Do - Lumos. www.wearelumos.org (англ.). Архів оригіналу за 19 січня 2022. Процитовано 11 березня 2022.
  51. https://twitter.com/jk_rowling/status/1499366860650917899. Twitter (укр.). Архів оригіналу за 11 березня 2022. Процитовано 11 березня 2022.
  52. https://twitter.com/jk_rowling/status/1500760559003832320. Twitter (укр.). Архів оригіналу за 11 березня 2022. Процитовано 11 березня 2022.
  53. Котубей, Олеся (7 березня 2022). Джоан Роулінг передасть до 1 мільйона фунтів на підтримку дітей в Україні. Суспільне |Фонд надасть допомогу українським дітям у дитячих будинках, а також допомогу з харчуванням, ліками та медичними консультаціями. Новини (укр.). Архів оригіналу за 11 березня 2022. Процитовано 11 березня 2022.
  54. Джоан Роулінг натякнула, що не пробачить зірок "Гаррі Поттера", які підтримують трансгендерних людей. Українська правда. Життя (укр.). Процитовано 8 січня 2025.
  55. Джоан Роулінг потрапила в черговий скандал, назвавши алжирську боксерку "чоловіком" | Українські Новини. ukranews.com (укр.). 2 серпня 2024. Процитовано 8 січня 2025.
  56. Джоан Роулінг знову розкритикували за трансфобію: що вона сказала цього разу. ФОКУС (укр.). 30 грудня 2024. Процитовано 8 січня 2025.
  57. Scottish Arts Council Wants Payback [Архівовано 18 травня 2007 у Wayback Machine.]. hpna.com. 30 November 2003. Retrieved 9 April 2006.
  58. Meet the Writers: J. K. Rowling. Barnes & Noble. Архів оригіналу за 8 April 2006. Процитовано 2 жовтня 2017.
  59. Kleffel, Rick. Rare Harry Potter books [Архівовано 17 жовтня 2006 у Wayback Machine.]. metroactive.com. 22 July 2005. Retrieved 9 April 2006.
  60. Reynolds, Nigel (7 July 1997). «$100,000 Success Story for Penniless Mother» [Архівовано 26 жовтня 2007 у Wayback Machine.]. The Daily Telegraph. Retrieved 13 June 2020.
  61. Harry Potter awards. Bloomsbury Publishing House. Архів оригіналу за 22 July 2013. Процитовано 30 липня 2013.
  62. Potter's award hat-trick [Архівовано 26 травня 2004 у Wayback Machine.]. BBC News. 1 December 1999. Retrieved 25 October 2007.
  63. «Potter sales record» [Архівовано 11 листопада 2007 у Wayback Machine.]. Reuters/PRNewswire. 11 July 2000. Retrieved 25 October 2007.
  64. «Potter sales record» [Архівовано 11 листопада 2007 у Wayback Machine.]. Reuters/PRNewswire. 11 July 2000. Retrieved 25 October 2007.
  65. New Potter book topples U.S. sales records [Архівовано 7 липня 2017 у Wayback Machine.] . NBC News. 18 July 2005. Retrieved 25 October 2007.
  66. Press Release. Harry Potter and the Deathly Hallows [Архівовано 28 вересня 2007 у Wayback Machine.] . Bloomsbury. 21 December 2006. Retrieved 7 July 2007.
  67. Finish or bust – JK Rowling's unlikely message in an Edinburgh hotel room. The Scotsman. 3 лютого 2007. Архів оригіналу за 13 червня 2020. Процитовано 13 червня 2020.
  68. JK Rowling could write "at least another 10" Strike books as Robert Galbraith. Radio Times (англ.). Архів оригіналу за 20 лютого 2021. Процитовано 25 лютого 2021.
  69. Contemporary Writers: J. K. Rowling. Архів оригіналу за 30 вересня 2007. Процитовано 2 жовтня 2007.
  70. «June date for Harry Potter 5 [Архівовано 28 серпня 2007 у Wayback Machine.]». The Guardian; «Potter 'is fastest-selling book ever [Архівовано 29 серпня 2007 у Wayback Machine.]». BBC News
  71. Harry Potter finale sales hit 11 m [Архівовано 28 листопада 2008 у Wayback Machine.]. BBC News
  72. Книга вийшла під псевдонімом Роберт Ґалбрейт, і авторство Джоан Роулінг відкрилося лише через декілька місяців після публікації книги
  73. Книги Джоан Ролінґ на сайті видавництва. Архів оригіналу за 27 березня 2018. Процитовано 27 березня 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Бояршинова С. І. Мандрівка світом роману Джоан Роулінг «Гаррі Поттер і філософський камінь»//Зарубіжна література. — 2007. — № 3. –. С. 40-42. 4.
  • Губенко Г. Ю. Система уроків за твором Дж. Ролінґ «Гаррі Поттер іфілософський камінь» 5 кл. //Зарубіжна література в школах України. — 2006. — № 5. — С. 33-38.
  • Титова Е. Г. «Я не чарівник, тільки вчусь». Урок додаткового читання за книгою Дж. Ролінґ «Гаррі Поттер і філософський камінь» // Зарубіжна література. — 2003. — № 7. — С. 4-16.