Дилетантизм — Вікіпедія
Дилетантизм (дилетантство) (від лат. delecto — насолоджую, тішу, бавлю) — заняття якою-небудь діяльністю, наприклад, наукою, мистецтвом, ремеслом — без належних знань і професійної підготовки. У сучасному розумінні нерідко виходять із приблизно такого розуміння: дилетант не має глибоких знань про предмет своїх занять, тому припускається помилок. Як правило, це людина, що обмежує масштаб пізнань власним досвідом, або судження якої відносно чого-небудь засновані на поверхневих пізнаннях.
Відомі випадки, коли дилетанти домагалися певних успіхів.
Природно протиставляти дилетантів (любителів) і професіоналів. Це протиставлення звичайне, але не завжди виявляється на користь останніх. Відомий вислів:
«Ніколи не бійся робити те, що ти не вмієш. Пам'ятай, ковчег було побудовано любителем. Професіонали побудували «Титанік»» [1].
Характерний приклад діяльності дилетантів-механіків — конструювання вічного двигуна: науково доведено і загальновідомо, що він неможливий, однак спроби такого роду не припиняються[2].
- ↑ Ю. Павловський. «Ковчег і «Титанік», або дивний вислів». Архів оригіналу за 13 липня 2013. Процитовано 24 червня 2011.
{{cite web}}
: Cite має пустий невідомий параметр:|description=
(довідка) - ↑ А. Тумар (25 квітня 2009). Ейнштейни жартома. рос. Советская Белоруссия. Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 24 червня 2011.
{{cite web}}
: Cite має пустий невідомий параметр:|description=
(довідка)
- Дилетант // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
- Дилетантизм в науке : Воспроизведено по собранию сочинений А.И. Герцена в 8-ми томах, М., Изд. "Правда", 1975г., т. II, стр. 5-86 / Александр Герцен.(рос.)
- Д. В. Кузьмін. Маргиналы и профессионалы. Архів оригіналу за 12 жовтня 2011. Процитовано 24 червня 2011. (рос.)
- Анатолий Константинович Сухотин (1980). «Дилетант-специалист». Парадоксы науки. М.: Молодая гвардия. Архів оригіналу за 4 жовтня 2019. Процитовано 17 вересня 2019. (рос.)