Командно-диспетчерський пункт — Вікіпедія
Центральна споруда — «башта» КДП
Кома́ндно-диспе́тчерський пу́нкт (аббр. КДП, розмовн. вежа, башта, вишка) — елемент летовища, споруда зі спеціально обладнаним приміщеннями на території аеродрому, з якої здійснюються централізоване керування повітряним рухом в районі аеродрому, в зоні зльоту і посадки повітряних суден, а також контроль за повітряним рухом в межах визначених кордонів у районі диспетчерської служби. Групу посадових осіб функціонально підготовлених для керування повітряним рухом, називають групою керівництва польотами (ГКП).
На невеликих аеродромах спортивної або легкомоторної авіації, а також у вертолітних частинах, може застосовуватися термін СКП (стартово-командний пункт).
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Air_Traffic_Control_Tower_-_geograph.org.uk_-_689086.jpg/180px-Air_Traffic_Control_Tower_-_geograph.org.uk_-_689086.jpg)
Як правило, командно-диспетчерський пункт розташовується в спеціально побудованій багатоповерховій капітальній споруді баштового типу специфічної архітектури з великою площею скління, «ліхтар» якої забезпечує огляд аеродрому й повітряної зони в межах, встановлених для диспетчерів стартового пункту й пункту рулювання. Саме через цю особливість на жаргоні, вона називається вишкою або баштою (англ. Aerodrome control tower).
На командно-диспетчерському пункті знаходяться авіадиспетчери-фахівці служби руху і група керівництва польотами. З КДП здійснюється керування рухом літальних апаратів в зоні відповідальності, а також пересуванням спецавтотранспорту по території аеродрому. На КДП здійснюється оформлення передполітної і післяполітної документації, передполітна підготовка екіпажів, підготовка й планування польотів; збирається, обробляється і доводиться до командного, льотного і диспетчерського складу метеоінформація. З КДП здійснюється дистанційне керування й контроль за радіотехнічним і світлосигнальним обладнанням аеропорту.
Зазвичай до складу КДП входять диспетчерські пункти[1][2]:
- районний центр єдиної системи керування повітряним рухом (РДЦ) або районний диспетчерський пункт (РДП),
- командно-диспетчерський пункт місцевих повітряних ліній (КДП МПЛ) і стартовий диспетчерський пункт місцевих повітряних ліній (СДП МПЛ),
- диспетчерський пункт підходу або головний диспетчерський пункт підходу (ДПП),
- диспетчерський пункт кола (ДПК) і диспетчерський пункт кола місцевих повітряних ліній (ДПК МПЛ),
- диспетчерський пункт системи посадки (ДПСП),
- пункт диспетчера посадки (ПДП)
- диспетчерський пункт рулювання (ДПР),
- стартовий диспетчерський пункт (СДП) і допоміжний стартовий диспетчерський пункт (ДСДП),
- аеродромний диспетчерський пункт (АДП),
- допоміжний диспетчерський пункт (ДДП).
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/970123-N-5385H-001_Super_Hornet_aboard_CVN_74.jpg/180px-970123-N-5385H-001_Super_Hornet_aboard_CVN_74.jpg)
До диспетчерів аеродрому належать диспетчери ДПР, СДП, ДСДП, КДП МПЛ та СДП МПЛ.
Залежно від найбільшого числа літальних апаратів, що обслуговують за годину (у тому числі їх зльотів і посадок на аеродромі) і тих, які пролітають крізь зону району диспетчерської служби, КДП розподіляються на шість розрядів (КДП-I, КДП-II, КДП-III тощо).
«Острів» на авіаносцях
[ред. | ред. код]КДП потрібен і на авіаносних кораблях. Для забезпечення найбільш можливої корисної площі польотної палуби, КДП, ГКП і антени РЛС розміщуються на так званому «острові» (англ. island) — єдиній надпалубній надбудові. «Острів», як правило, розташовується по правому борту. Інше обладнання корабля розташовується з боків корпусу нижче рівня польотної палуби.
- ↑ Наказ Мінтрансу Про затвердження кваліфікаційних вимог до диспетчерів обслуговування повітряного руху України № 26 від 06.12.1994. Архів оригіналу за 26 Лютого 2018. Процитовано 4 Червня 2012.
- ↑ Наказ Мінтрансу Про затвердження змін та доповнень до Правил видачі свідоцтв авіаційному персоналу в Україні № 584 від 23.10.2000
- Звід авіаційних правил України. АПУ 1. Авіаційний персонал.
- Военный энциклопедический словарь. — под. ред. Н. В. Огаркова. — Москва: Военное издательство, 1983. — 863 с. — ISBN ББК 68я2 В63 (рос.)
- Командно-диспетчерський пункт. Енциклопедія «Авіація»[недоступне посилання з липня 2019]
- Наказ держслужби безпеки авіації від 25.10.2005 № 796 «Про затвердження Правил сертифікації цивільних аеродромів України»