Доцент — Вікіпедія
Доце́нт (від лат. docere «навчати») — в Україні та інших країнах вчене звання викладачів закладів вищої освіти, що виконують функцію університетських лекторів; вчене звання співробітників наукових установ; посада в закладах вищої освіти. Учене звання доцента присвоюється ученими радами. Звання доцента засвідчується атестатом, що видає Міністерство освіти України. У Європі, на рівні або нижче Повного професора, подібно до британського англ. readership (читач лекцій, лектор), французького фр. maître de conférences (MCF).
На посаду доцента можуть претендувати особи, які мають вчене звання доцента, старшого наукового співробітника та/або наукові ступені доктора, кандидата відповідних наук та стаж науково-педагогічної роботи не менше 5 років
Учене звання доцента надається докторам і кандидатам наук, обраним за конкурсом на посаду завідувача кафедрою, професора, доцента, або докторам і кандидатам наук на посаді ректора (проректора з навчальної та наукової роботи) вишу, які мають стаж педагогічної роботи у вишах не менш як три роки та друковані навчально-методичні або наукові праці, що використовуються в педагогічній практиці, зокрема опубліковані після захисту дисертації, після успішної роботи на цих посадах протягом навчального року. Учене звання доцента може бути, як виняток, також надано:
|
Питання аналогів української посади «доцента» за кордоном не є однозначним. Цю посаду можна порівняти з Doctoral Candidate.[джерело?] Іноді позицію Assistant Professor неправильно перекладають як доцент.[джерело?] В США посаді доцента можуть відповідати посади лектора (англ. Lecturer), асоційованого професора (англ. Associate Professor). Практичні та лабораторні заняття власне проводяться асистентами-професорами (англ. Assistant Professor).[джерело?]
В Німеччині практичні та лабораторні заняття проводяться науковими співробітниками (нім. wissenschaftliche Mitarbeiter) та/або студентами старших семестрів.
Доценти читають лекції, керують курсовими та дипломними проєктами, проводять практичні та лабораторні заняття.[джерело?] Іноді, Assistant (Assosiate) Professor прирівнюють до доцента через подібність обов'язків.
- В. С. Муха. Доцент [Архівовано 22 квітня 2016 у Wayback Machine.] // Енциклопедія сучасної України / ред. кол.: І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. — Т. 8 : Дл — Дя. — 716 с. — ISBN 978-966-02-4458-0.
- Постанова Кабінету міністрів України «Про порядок присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань України» [Архівовано 13 березня 2022 у Wayback Machine.] від 20 травня 1992 р. № 257.
- Доцент [Архівовано 7 серпня 2020 у Wayback Machine.] // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.
- Доцент // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
У цій статті бракує інформації про визначення (однобічне а не узагальнене), прикладів інших країн, жодних нотаток.(лютий 2024) |