Діченко Альберт Миколайович — Вікіпедія
Альберт Діченко | |
---|---|
Народження | 4 листопада 1929 Суми, УРСР |
Смерть | 25 вересня 2017 (87 років) Київ, Україна |
Поховання | Лісове кладовище |
Приналежність | МДБ (1949—1953) КДБ (1954—1986) |
Роки служби | 1949—1986 |
Звання | генерал-майор |
Нагороди |
Альберт Миколайович Діченко (Диченко) (4 листопада 1929, Суми — 25 вересня 2017, Київ) — український радянський співробітник органів державної безпеки, контррозвідник. Генерал-майор (1978), почесний співробітник держбезпеки. Майже 40 років обіймав низку керівних посад спочатку в МДБ, а після його розформування — в КДБ. Вісім років очолював КДБ УРСР у Чернігівській області (1975—1983), ще три роки — у Ворошиловградській (1983—1986).
В історію України увійшов, як учасник знищення українського націоналістичного підпілля на початку 1950-х років та організатор репресій проти українських дисидентів у 1970-х—1980-х роках, зокрема Левка Лук'яненка[1][2].
Народився 4 листопада 1929 року в Сумах. Зростав у великій родині. Один з братів — майбутній Герой Радянського Союзу Олександр Ройченко (1911—1943). Троє братів та батько загинули під час німецько-радянської війни[1].
В школі був начальником штабу піонерської дружини, пізніше — секретарем комсомольської організації. Після повернення з фронту спочатку брат Юрій був завербований МДБ, після чого й сам Альберт Діченко. З 1949 року обіймав посаду помічника оперативного уповноваженого у відділенні боротьби з антирадянськими проявами серед молоді 5-го Управління МДБ УРСР[1][3].
Після розформування МДБ у 1953 році перейшов до КДБ УРСР, працював у Вінницькій області, деякий час — у Борщеві. З 1962 року — начальник 2-го відділу КДБ УРСР у Харківській області, відповідав за контррозвідку регіону. З 1966 року — начальник 4-го відділу КДБ УРСР[1][3].
У 1975 році очолив КДБ УРСР у Чернігівській області, у 1983 році — у Ворошиловградській. У 1986 році, за «дискредитацію високого звання радянського офіцера», звільнений у відставку з органів державної безпеки[4].
У незалежній Україні — член президії Організації ветеранів контррозвідки Служби безпеки України «Щит», консультант підприємства оборонно-промислового комплексу[5][3]. Жив у Києві, на Хрещатику. Помер на 88-му році життя 25 вересня 2017 року. Похований разом з родиною на Лісовому кладовищі Києва (ділянка № 111а, 50°29′56.00″ пн. ш. 30°38′15.41″ сх. д. / 50.4988889° пн. ш. 30.6376139° сх. д.).
На початку своєї контррозвідувальної кар'єри нетривалий час займався справами членів українського націоналістичного підпілля, зокрема справою керівника Київського міського проводу ОУН Ігоря Пронькіна, про специфічні методи слідства над яким згадував у 2014 році[1]:
Санкції на поміщення його у внутрішню в'язницю МДБ України ще не було. Що зробили хлопці (а це були Іван Теремков та Вася Кондратьєв): взяли рулон паперу та загорнули його (він був невисокий), прорізали в тих місцях, де очі та рота, зав'язали зверху та знизу та залишилися з ним ночувати у кабінеті. |
Абсолютну підтримку населенням дій Пронькіна та його побратимів з ОУН-УПА пов'язував із тодішньою незрілістю радянської держави, тоді як після 1950 року, на думку Діченка, «люди по-новому стали дивитись на радянську владу»[1].
Працюючи у Борщеві на Тернопільщині у 1950-ті роки, виконував пряме завдання голови КДБ УРСР Віталія Нікітченка — досліджував відношення жителів міста та області до радянської влади, виявляв «націоналістичні прояви»[1]. Маючи досвід у придушенні націоналістичного руху, через пів століття, у 2002 році, консультував колегу-чекіста Георгія Санникова при написанні книги «Большая охота. Разгром вооружённого подполья в Западной Украине»[6].
Очоливши КДБ УРСР на Чернігівщині, продовжив антидисидентську діяльність. У 1977—1978 роках курував справи Левка Лук'яненка та Петра Рубана, за якими вони були засуджені до тривалого тюремного строку[7]. Про причетність Діченка до репресій проти Лук'яненка широкому загалу стало відомо через два місяці після смерті генерал-майора, у листопаді 2017 року, завдяки Національному центру правозахисту — проєкту об'єднання «С14»[2].
Доктор історичних наук Володимир Половець, який на початку 1980-х років обіймав одну з керівних посад Чернігівської області, згадував, що Альберт Діченко активно намагався будь-яким чином зняти з посади очільника області Миколу Уманця, що врешті й зробив. Окрім Уманця, через начебто критичний стан справ у Чернігівському педагогічному інституті свою ректорську посаду «завдяки» генерал-майорові Діченку втратив і професор Віктор Костарчук[8].
На посаді начальника КДБ УРСР у Ворошиловградській області запам'ятався організацією репресій проти братів Вадима та Ігоря Крейніних, які на власному домашньому відеомагнітофоні демонстрували друзям фільми, що були віднесені до категорії «ідеологічної диверсії» — зокрема, «Хрещеного батька». Адвокат братів Неллі Немиринська згадувала, що Діченко діяв у співробітництві з тодішнім очільником області Борисом Гончаренком та «був дуже схожий на нього мірою самодурства». У цій же справі генерал-майор керував операцією з арешту журналіста Володимира Берхіна, який боровся за закриття справи проти братів Крейніних. Після резонансу з боку преси у 1986 році Альберт Діченко був звільнений у відставку з органів державної безпеки за «вчинення дій, що дискредитують високе звання радянського офіцера»[4].
У незалежній Україні ставав героєм низки інтерв'ю, зокрема для газети «Бульвар Гордона»[9]. У 2011 році, як «учасник бойових дій», виступив з трибуни Верховної Ради з критикою діяльності тодішнього міністра соціальної політики Сергія Тігіпка[5].
- «Почесний співробітник держбезпеки»
- орден Червоної Зірки
- медаль «За бездоганну службу» I, II, III ступенів
- ↑ а б в г д е ж Диченко Альберт Николаевич — Iremember
- ↑ а б Смертний вирок, карцери, непокора режиму
- ↑ а б в Диченко Альберт Николаевич — Shieldandsword
- ↑ а б Про судові справи і трохи про себе
- ↑ а б Парламентські слухання
- ↑ Большая охота: разгром вооруженного подполья в Западной Украине // Г. З. Санников, ОЛМА Медиа Групп, 2002
- ↑ Диченко Альберт Николаевич — Фонд ИОФЕ
- ↑ В. М. Половець. Спогади
- ↑ Олег Калугин — агент ЦРУ?