Екологічна катастрофа — Вікіпедія
Екологі́чна катастро́фа — надзвичайно швидка і тому небезпечна деструкційна/незворотня зміна умов навколишнього середовища глобального чи локального масштабу, яка пов'язана з нанесенням величезної шкоди навколишньому середовищу, загибеллю рослин, тварин і людей.
Катастрофи поділяються на локальні та глобальні. Локальна екологічна катастрофа призводить до загибелі чи серйозного порушення однієї чи більше локальних екологічних систем. Глобальна екологічна катастрофа спричиняє загибель або порушення екологічних систем в масштабах континентів, океанів, усієї планети.
Крім того, розрізняють природні екологічні катастрофи (стихійні лиха, природні катаклізми пов'язані з ними причинно-наслідковим зв'язком) та техногенні (антропогенні) катастрофи[1]. Останні зазвичай викликаються промисловою аварією, війною або їх поєднанням.
- Киснева катастрофа
- Виверження вулканів
- Лімнологічна катастрофа
- Кліматична катастрофа
- Космічна катастрофа
- Земля-сніжка
- Ядерне бомбардування Хіросіми і Нагасакі, Японія — єдине за всю історію застосування ядерної зброї у світі 6 та 9 серпня 1945 року.
- Чорнобильська катастрофа, Україна, СРСР — радіаційне забруднення території України, частково Білорусії та Росії 26 квітня 1986 р.
- Аварія на хімічному заводі Севезо, Італія 10 липня 1976 року.
- Викид ціаністих сполук у Бхопалі, Індія — викид метилізоціанату 3 грудня 1984 року.
- Загибель Аральського моря, Казахстан, Узбекистан.
- Глобальне потепління. Підвищення концентрації СО2 або парникових газів у повітрі, згодом глобальне потепління та загибель коралів.
- Організоване іракською армією скидання нафти до Перської затоки під час війни 1991 року
- Канадська екологічна катастрофа 1970 року
- Екологічна катастрофа в Угорщині 2010 року — прорив дамби на заводі з виробництва алюмінію, внаслідок чого сотні гектарів території, а також Дунай із притоками було залито т.з. «червоним шламом».
- Вибух нафтової платформи Deepwater Horizon у Мексиканській затоці 20 квітня 2010 р.
- Аварія на АЕС Фукусіма I в Японії 11-12 березня 2011 року
- Витік дизельного палива в Норильську 29 травня 2020 року
- Провали ґрунту в Солотвино (Закарпатська область) на території шахт видобування солі ДП «Солотвинський солерудник» внаслідок активізації карстових явищ.
- Підрив дамби ГЕС російськими військовими 6 червня 2023 року, яка стримувала воду.В наслідок вода затопила велику частину Херсону, люди залишились без жител, всі тварини в Херсонському зоопарку померли. Зупиніть війну та Слава Україні!
Екологічні катастрофи впливають на біорізноманіття, включаючи дику природу, економіку (зокрема, сільське господарство) та здоров'я людей. Найпоширеніші наслідки екокатастроф включають забруднення довкілля — гідросфери, атмосфери та геологічного середовища.
Екологічні катастрофи відіграють важливу роль у розвитку екологічної свідомості. Хоча забруднення довкілля часто є підступним або непомітним для людських почуттів, екологічні катастрофи викликають страхи та занепокоєння у багатьох людей через їх раптову і насильницьку появу, що дозволяє розвивати екологічну свідомість та активний захист навколишнього середовища.
1. Чорнобильська катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200 000 осіб евакуювали із зон забруднення. Чорнобильська аварія стала подією великого суспільно-політичного значення для СРСР. Це наклало деякий відбиток на хід розслідування її причин. Підхід до інтерпретації фактів і обставин аварії змінювався з часом і повністю єдиної думки не існує.
2. Підрив Каховської ГЕС у Херсоні.
Шостого червня 2023 терористичною владою Росії було зруйновано дамбу Каховської ГЕС, що спричинило найбільшу технологічну катастрофу в Європі за десятиліття.
1. Бортницька станція аерації, що знаходиться у столиці становить загрозу для всієї України. Застарілі технології на станції, куди стікаються каналізаційні відходи зі всього міста, можуть стати причиною масштабної катастрофи як для Києва, так і для всієї України. Нечистоти можуть потрапити до Дніпра, головної водної артерії країни.
2. У Донецьку можлива екологічна катастрофа через зупинку водовідливів на закритих шахтах, особливо шахти "Юнком" на якій у 1979 році, з метою запобігання частим викидам вугілля та породи, на глибині 903 м було здійснено підземний ядерний вибух — Об'єкт «Кліваж». «Одним з екологічних ризиків гібридної війни є ризик екологічної катастрофи на українському Донбасі», — така думка президента України П.Порошенка[2].
3. У місті Дергачі станом на 2018 рік не активні дві станції аерації[3] що загрожує екологічною катастрофою[4].
4.На Житомирщині починається екологічна катастрофа — зникає вода у криницях.[5]
5. Газодобуна промисловість є причиною потенційного екологічного лиха, що вже практично сталося в Сенчі, Полтавська область.
Кодексом цивільного захисту України головним аварійно-рятувальним підрозділом держави визначено Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту України Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
- Кодекс цивільного захисту України [Архівовано 21 червня 2014 у Wayback Machine.]
- Сайт Державної служби України з надзвичайних ситуацій
- Сайт Міністерства оборони України
- Сайт Міністерства юстиції України
- Положення про Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту [Архівовано 12 серпня 2014 у Wayback Machine.]
- Сайт Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту
- Зона надзвичайної екологічної ситуації [Архівовано 30 липня 2016 у Wayback Machine.] // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.
- Катастрофа екологічна // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 105.
- Кожен може допомогти загиблим пілотам
- Деталі падіння вертольоту рятувальників /Телеканал ТВІ
- Президент нагородив загиблих та поранених військових [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]
- Прикарпаттю загрожує екологічна катастрофа більша, ніж в Угорщині
- Екологічні катастрофи [Архівовано 23 січня 2011 у Wayback Machine.]
- ↑ Інколи екологічні катастрофи розуміють як катастрофічні події, що спричинені тільки діяльністю людини
- ↑ Порошенко в Парижі заявив про загрозу екологічної катастрофи на Донбасі. Архів оригіналу за 4 грудня 2015. Процитовано 30 листопада 2015.
- ↑ Кацуба пообещал не допустить загрязнения Харьковской области. Слово и Дело (рос.). Архів оригіналу за 19 серпня 2018. Процитовано 19 серпня 2018.
- ↑ Экологический рейтинг: Харьков по загрязненности на девятом месте - Дозор Афиша. Дозор Неделя. Архів оригіналу за 20 серпня 2018. Процитовано 19 серпня 2018.
- ↑ На Житомирщині починається екологічна катастрофа - зникає вода у криницях. zhytomyr.name (укр.). Архів оригіналу за 19 жовтня 2020. Процитовано 20 жовтня 2020.