Економіка Техасу — Вікіпедія
Економіка Техасу є однією з найбільших і найбільш швидко зростаючих економік штатів США. Станом на 2013 рік, в Техасі знаходяться головні офіси п'яти з 50 найбільших компаній зі списку Fortune 500. Всього в списку представлено 50 компаній з Техасу (третій показник після Нью-Йорку і Каліфорнії).[1] Техас є найбільшим експортером товарів у США, оборот торгівлі штату з іншими країнами становить понад $100 млрд на рік. Якби Техас був суверенною країною, він мав би (станом на 2012 рік) 14-й рядок за величиною економіки в світі за ВВП (випереджаючи Південну Корею та Нідерланди).[2] Незважаючи на зростаючу економіку Техасу, штат також є одним з найбільш бідних в США[en].
У 2017 році ВВП Техасу склав $1645 млрд,[3], що є другим показником серед штатів США[4][5]. Середній дохід сім'ї в Техасі в 2010 році склав $48 259. Це 25-й показник серед штатів, нижче середнього по країні, хоча рейтинг не враховує нижчу, ніж в середньому по США вартість життя.
До Другої світової війни важливими складовими економіки штату були чотири галузі: розведення великої рогатої худоби та зубрів, вирощування бавовни, рубання лісу та видобуток нафти.[6] Першою прибутковою справою у Техасі було розведення великої рогатої худоби та зубрів. У перші роки після анексії Техасу основними продуктами були хутро і шкури, одержані від великої рогатої худоби. Яловичина не була особливо популярна у Сполучених Штатах. Однак, незабаром техаські підприємці стали піонерами індустрії яловичини, попит на яку продовжував зростати. Скотарство користувалось найбільшим фінансовим успіхом у пізніх 1870-х та 1880-х роках.
Виробництво бавовни, відоме в Техасі з іспанських часів, поступово зростало протягом усього XIX століття. До початку XX століття Техас став провідним виробником бавовни в країні. Проте до 1920 бавовняне виробництво в Техасі почало згасати через державне регулювання та конкуренцію з іноземними виробниками.[7]
Розвиток залізниць у східній частині держави в середині XIX століття призвів до буму у виробництві пиломатеріалів в 1880-х роках. Ця ера фінансового успіху тривала близько 50 років та скінчилася, коли ліси Техасу було повністю знищено, і під час Великої депресії впали ціни.[8]
10 січня 1901 р. компанія «Гледіс Сіті Ойл, Гез енд Менуфакчурінг» відкрила родовище нафти Спіндлтоп Хіл поблизу Бомонту. Хоча видобуток нафти не був чимось несподіваним, це родовище виявилося найбільшим у світі, й тому відкриття цього родовища призвело до поширення пошуків нафти по всьому Техасу та в сусідніх штатах. До 1940 року Техас міцно утвердився як провідний виробник нафти в США.[9]
Економіка Техасу значною мірою спирається на інформаційні технології, нафту і природний газ, є аерокосмічна та оборонна галузі, біомедичні дослідження, переробка палива, продаж електроенергії, сільське господарство і переробна промисловість.
У 2008 році вже сьомий рік поспіль, Техас лідирує у США за розмірами експортних доходів. Експорт штату в 2008 році склав $192,2 млрд[10] У 2002 році Порт Хьюстона[en] був шостим серед морських портів у світі за загальним обсягом вантажів.[11] Air Cargo World визнав Міжнародний аеропорт Даллас/Форт-Уерт «найкращим аеропортом вантажних авіаперевезень в світі».[12] Хьюстонський судноплавний канал є найбільшим в США для міжнародної торгівлі.[13]
За даними Податкового фонду[en] податковий тягар техасців є одним з найнижчих в країні, Техас займає сьоме місце, в середньому місцевий податок і податок штату становлять близько $3580 на душу населення, або 8,7 % доходів резидента.[14] При цьому Техас є одним з усього лише 7 штатів, в яких не стягується подохідний податок штату[14][15] (ще у двох штатах податок стягується тільки з дивідендів і процентів за вкладами). Більше того, закони Штату забороняють містам і областям штату вводити свій прибутковий податок. Бізнес, крім індивідуальних на підприємців і партнерств обкладається податком з валового прибутку.
За податковим бізнес-кліматом Техас займає 8-е місце в країні.[14] В цілому, штат є «податковим донором», у 2005 році техасці отримали назад близько $0,94 за кожен долар зібраний як федеральний податок на доходи фізичних осіб[en].[14]
Техас є штатом із законодавчо закріпленим правом на працю, слабкими профспілками і дешевою робочою силою. Переважаючий розмір заробітної плати будівельників складає $10 на годину, причому роботодавець не зобов'язаний надавати компенсацію робітникам при травмах на виробництві. На різних роботах в Техасі трудяться сотні тисяч нелегальних іммігрантів з Латинської Америки. Техас є одним з лідерів по кількості виробничих травм.[16] Лобісти з будівельної галузі активно працюють, контролюючими законодавство Техасу, щоб обмежити права трудящих. Наприклад, багато будівельники трактуються як незалежні підрядники та не отримують жодних пільг або оплати понаднормової роботи.
Техас є продуктивним сільськогосподарським штатом з найбільшим числом ферм у США як за кількістю і за площею. Техас є лідером за кількістю великої рогатої худоби, зазвичай перевищує 16 млн голів. Ранчо La Escalera, на відстані приблизно 20 миль (32 км) від міста Форт-Стоктон і займає 320 000 акрів (1 300 км2) є одним з найбільших скотарських ранчо на південно-заході США.
У Х'юстоні знаходиться космічний центр імені Ліндона Джонсона. Це провідний центр НАСА по розробці пілотованих космічних кораблів, навчання астронавтів і підготовці пілотованих космічних польотів, центр управління та контролю за космічними польотами. Також в Х'юстоні знаходиться штаб-квартира Національного інституту космічних біомедичних досліджень.
Штаб-квартира другий за величиною авіакомпанії США, American Airlines, знаходиться в місті Форт-Ворт, в той час як найбільша авіакомпанія Southwest Airlines, базується в Далласі.
Військово-промисловий комплекс є другим за величиною сектором економіки Техасу, поступаючись лише нафтовій і газовій промисловості.
ВПС США має в своєму розпорядженні кілька баз в штаті — Шеппард[en] (в Уічіто-Фоллс), Дайс (Abilene), Гудфеллоу[en] (Сан-Анжело), Лафлин[en] (Дель-Ріо), Лекленд і Рендольф (Сан-Антоніо), а також аеропорт Еллінгтон (Х'юстон).
У розпорядженні ВМС США знаходяться станция авиации резерва Форт-Уэрт[en] (колишня авіабаза Карсуэлл), а також станція авіації Корпус-Крісті[en] і станція авиації Кінгсвілл[en].
Техас є одним з основних центрів розвитку комп'ютерних компонентів і систем, а також програмного забезпечення в США. Остін, Даллас і Х'юстон є основними центрами цієї промисловості в Техасі. Район Остіна часто називають «Кремнієві пагорби» через концентрацію виробників напівпровідників, включаючи Intel, Silicon Laboratories[en] і AMD. Штаб-квартира Dell розташована в передмісті Остіна, у місті Раунд-Рок, також в районі Остіна є офіси Google, Facebook, EA Games, ARM, Samsung і Apple. В Остіні базується Техаський передовий обчислювальний центр[en], розташований в Техаському університеті. Даллас є батьківщиною інтегральних схем, а за деякими визначеннями і батьківщиною мікропроцесора. Північний Даллас іноді називають «Телеком коридор» або «Кремнієві прерії» через високу концентрацію компаній, що представляють області інформаційних технологій, таких як Texas Instruments, Perot Systems[en] і EDS, а також телекомунікаційний гігант AT&T. У Сан-Антоніо знаходиться гігант хмарних обчислень Rackspace, а також Datapoint[en]. В окрузі Харріс[17] розташовувалася одна з найбільших комп'ютерних компаній в світі Compaq. Після поглинання Compaq компанією Hewlett-Packard, в районі Х'юстона знаходиться більше співробітників Hewlett-Packard, ніж де-небудь ще в світі.
Техасці споживають найбільше енергії в країні як на душу населення, так і в цілому.[18] З 2002 року штат Техас є практично нерегульованим ринком електроенергії (проте райони, де електрика забезпечується муніципалітетами або фірмами не завжди підлягають дерегуляції).
За оцінками, запаси нафти у Техасі становлять приблизно 8 мільярдів барелів (1,3×109 м3), що становить близько однієї третини від усіх запасів США. У Техасі близько 4,6 мільярда барелів (730 000 000 м3) розробляється сирої нафти.[18] У міру того, як свердловини виснажуються у східній частині штату, буріння розширюється на захід.[19]
У Техасі розташовуються штаб-квартири деяких великих нафтових компаній, у тому числі ConocoPhillips, Marathon Oil (Х'юстон), ExxonMobil (Irving), Tesoro і Valero (Сан-Антоніо).
У Техасі також знаходиться ряд найбільших компаній, що надають сервісні послуги в нафто — і газодобувній галузі, включаючи Halliburton, Schlumberger і Dresser[en]. У штаті розташовується ряд операторів трубопроводів, El Paso і Dynegy, а також диверсифіковані енергетичні фірми, такі як Energy Future Holdings[en] і NRG Energy[en]. Штат лідирує по виробництву енергії для внутрішніх потреб США.
Недавній бум у виробництві енергії в Техасі залишив штат без засобів для підтримки своєї поточної дорожньої мережі і в результаті штату довелося почати перетворення доріг з твердим покриттям в гравійні.[20]
У Техасі розвинена індустрія туризму. Туристичний слоган Техасу «Техас — це зовсім інша країна». Туристи можуть насолоджуватися іспанською культурою в Сан-Антоніо і Ель-Пасо або західними пам'ятками в Форт-Уерт. Галвестон, Корпус-Крісті і острів Падре є популярними курортними районами Техасу розташованими в Мексиканській затоці. Професійний і студентський спорт широко розвинений в Далласі, Х'юстоні і інших великих містах.
Техас є одним з головних виробників кіно. Остін є одним із провідних місць кіновиробництва в країні. Вуличні сцени популярної мильної опери Даллас були зняті на ранчо Southfork, неподалік від Плейно. З 1995 по 2004 р. на кіно — і телевізійну продукцію було витрачено більше $ 2,75 млрд
Для потреб режисерів була створена Комісія фильмографії Техасу, що надає різні послуги від пошуку місць для зйомки до допомоги в подорожах.[21] Крім того, багато голлівудські студії перемістили частини своїх виробничих підрозділів у передмістя Остіна і Далласа.[21]
Охорона здоров'я є галуззю в штаті Техас, яка розвивається. Мед центр розташований на південно-заході Х'юстона, є найбільшим медичним центром у світі.[22][23] В комплексі знаходиться медичний науковий центр Техаського університету, в якому навчаються студенти-медики і місцеві жителі, а також знаходиться онкологічний центр. М. Д. Андерсона, який є провідним закладом у вивченні та лікуванні ракових захворювань.[24] Також у комплексі знаходиться приватний мед коледж Бейлор.[25]
- ↑ FORTUNE 500 2011: States. CNN. Архів оригіналу за 20 червня 2018. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ Riva, Alberto. What If Texas Really Were Its Own Country?. International Business Times. Архів оригіналу за 31 травня 2016. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ Gross State Product and Income Economic Indicators. Texas Ahead. Архів оригіналу за 20 лютого 2012. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ Largest state GDPs in the United States - California Texas New York Florida. EconPost.com. 11 листопада 2009. Архів оригіналу за квітень 16, 2010. Процитовано травень 17, 2016.
- ↑ Gross Domestic Product (GDP) by State (Пресреліз). Bureau of Economic Analysis. 2 червня 2009. Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ Reavis, Dick J.; Van Overbeek, Will (2004). Texas. Random House. с. 125. ISBN 978-0-676-90502-1.
- ↑ Cotton Culture [Архівовано 8 травня 2016 у Wayback Machine.] (HTML).
- ↑ Lumber Industry [Архівовано 15 березня 2016 у Wayback Machine.] (HTML).
- ↑ Oil and Gas Industry [Архівовано 24 квітня 2016 у Wayback Machine.] (HTML).
- ↑ ITA. State Reports - Index. Trade.gov. Архів оригіналу за 23 травня 2010. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ World Port Rankings 2002, by metric tons and by TEUs. American Association of Port Authorities. Архів оригіналу за 1 квітня 2004. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ Air Cargo World's Air Cargo Excellence Survey. Air Cargo World. Архів оригіналу за 8 лютого 2008. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ As Enron Trial Begins, Houston Has Moved On [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]. Newhouse News Service
- ↑ а б в г Texas. Research Areas. The Tax Foundation. 2008. Архів оригіналу за 23 жовтня 2008. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ State Individual Income Taxes. Federation of Tax Administrators. Архів оригіналу за 3 жовтня 2008. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ Building Austin, Building Injustice: Working Conditions in Austin Construction Industry. BuildTexas.org. 2009. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ «Compaq Offices Worldwide.»
- ↑ а б Petroleum Profile: Texas. Архів оригіналу за 23 жовтня 2006. Процитовано 7 листопада 2006.
- ↑ The Texas Economy. netstate.com. 5 червня 2007. Архів оригіналу за 12 березня 2009. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ "Plan to Convert Roads to Gravel Begins Despite Pushback. Архів оригіналу за 24 червня 2016. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ а б Texas Film Commission. Архів оригіналу за 23 вересня 2006. Процитовано 7 листопада 2006.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 10 серпня 2007. Процитовано 17 травня 2016.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 22 лютого 2012. Процитовано 17 травня 2016.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Top American Hospitals. US News. Архів оригіналу за 7 травня 2009. Процитовано 17 травня 2016.
- ↑ Best Graduate Schools. usnews.rankingsandreviews.com. Архів оригіналу за 17 лютого 2009. Процитовано 17 травня 2016.
- офіційний сайт штату Техас [Архівовано 25 липня 2008 у Wayback Machine.]
- BEA news release on 2005 gross state product
- State of Texas economic development [Архівовано 16 лютого 2007 у Wayback Machine.]
- Window on State Government, Susan Combs — Comptroller Texas [Архівовано 13 травня 2016 у Wayback Machine.]
- Texas Lyceum Journal: «Harnessing the Lightning: Economic Growth Opportunities for Texas»