Жива етика — Вікіпедія
|
Жива етика, або Аґні-йога — синкретичне[1] релігійно-філософське містичне вчення, яке базується на релігійно-філософських ідеях Реріхів[2][3][4].
Аґні-йога — вчення про першооснови та принципи буття, будову макро-і мікрокосмосу, а також про цілі і завдання людства в процесі творчої еволюції Всесвіту[5].
Релігійно-філософські ідеї Реріхів привели до утворення в багатьох країнах світу товариств та організацій, що ґрунтують свою діяльність на культурній спадщині родини Реріхів. За своєю домінуючою спрямованістю реріхівський рух — це новий релігійний рух[6], релігійно-філософською основою якого є Жива Етика. Частина послідовників ідей Живої Етики відкидають класифікацію навчання як релігійного.
Дослідники зараховують Живу Етику до навчань нью-ейджа. Вчення послужило також своєрідною базою для формування різних течій «Нової Ери», хоча більша частина цих течій сприйняли ідеї Живої Етики лише формально і в довільному трактуванні.
Книги Живої Етики за місцем і роком видання:
- "Листи саду Морії. Поклик ". Париж, 1924 р.
- "Листи саду Морії. Осяяння ". / … /, 1925 р.
- «Громада». Урга (Улан-Батор), 1926 р.
- «Аґні Йога». Париж, 1929 р.
- «Безмежність, 1 частина». Париж, 1933 р.
- «Безмежність, 2 частина». Париж, 1934 р.
- «Ієрархія». Париж, 1931 р.
- «Серце». Париж, 1932 р.
- «Світ Вогненний, 1 частина». Париж, 1933 р.
- «Світ Вогненний, 2 частина». Рига, 1934 р.
- «Світ Вогненний, 3 частина». Рига, 1935 р.
- «Аум». Рига, 1936 р.
- «Братство». Рига, 1937 р.
- «Надземне». Манускрипт з 955 параграфів, вперше виданий тільки на початку 90-х років.
Також існують доповнення до вчення Живої Етики:
- «Криптограми Сходу» — у книзі наведено легенди про «Великих Вчителів»
- «Напуття Вождю»
- «Листи Олени Іванівни Реріх» — містять коментарі до основних книг вчення Живої Етики.
- «На порозі Нового Світу»
Аґні-йога прагне до внутрішнього перетворення, розкриття внутрішніх здібностей, намагаючись опанувати космічною енергією — Аґні. Мета навчання — стимулювання еволюції людства до все більш високих форм космічного буття, для чого в текстах даються настанови щодо необхідного способу життя[1]. В основі системи вірувань Аґні-йоги лежить теософська концепція безмежного і нескінченного Всесвіту, що виявляється в повторюваних циклах створення та розпаду матеріальних форм, що на загальнолюдському рівні означає підйом і занепад цивілізацій, а для індивідуума — реінкарнацію душі.
Духовний вогонь, Аґні — фундаментальне поняття Аґні-йоги. Він вважається джерелом усіх форм і явищ у Всесвіті.
Тонке вивчення матерії і атома приведе до висновку, що життєва енергія є не електрика, але Вогонь. … Матерія утверджується
як вогняна субстанція, і кожен мислячий дух не заперечуватиме силу вищу, яка є Вогонь. (Світ Вогненний III, 60) У вченні дається наступна структура світу[1]:
- «Людський земний світ» — матеріальний світ, який є вторинним по відношенню до «Тонкого світу» і лише тінню «Світу Вогню».
- «Тонкий Світ» — цей світ населений істотами різного рівня розвитку без щільних фізичних тіл, відповідає «астральному рівню»[7] Темні істоти з нижчих шарів «Тонкого Світу» вважаються дуже небезпечними, оскільки вони «можуть направити думку на земних втілених» і тим спонукати їх зробити злочини і гріхи.
- «Світ Вогню» — ментально-духовний світ[7], найбільш високий і досконалий; первинний світ по відношенню до «тонкому світу». Цей світ складається з вищої психічної енергії («субстанції вогню») і також наповнений «істотами різних еволюцій».
- «Вищі сфери» — стануть доступними і зрозумілими тільки на вищих щаблях досконалості людства.
Всі світи взаємопроникають один в одного, але щоб сприймати надлюдські світи, необхідна вогняна свідомість. Людство своїм станом психіки впливає на інші світи, отруюючи їх недосконалістю свого духу. Тому велику увагу в навчанні приділяється внутрішній роботі людини над собою, самовдосконалення[1].
Вчення про космічну ієрархію — одна з основ Аґні-йоги, де ієрархією називається «закон Світобудови» і «планомірне співробітництво»[8]. Вважається, що духовною основою світу, завдяки якій відбувається рух у напрямку вдосконалення, є «Ієрархія Світла», «Братство», «Високі Духи», які об'єдналися заради праці на загальне благо[7]. Ієрархія є духовна «Драбина Якова», по якій сходить людський дух в прагненні до джерела Світла і в пізнанні істини, що передбачає розширення і очищення свідомості, спрощення сприйняття і постійне прагнення духу[7].
«Ієрархія Світла» складається з розумів на різних ступенях еволюції і проходить через всю структуру світу[1]. На вищих щаблях сходів стоять Ієрархи, які пройшли шлях еволюційного розвитку і тепер допомагають виконати це завдання іншим, втілюючись на Землі в різні історичні епохи, щоб відновити чистоту істини. Втіленнями таких ієрархів в Живій етиці вважаються засновники релігій, великі філософи та громадські реформатори. Місцем проживання представників ієрархії, вчителів людства, є Шамбала, шанування якої є однією з найважливіших основ Аґні-йоги.
Вчення Аґні-йоги передбачає віру в реінкарнацію. Людина вважається продуктом тривалого еволюційного розвитку через багато перевтілень в різних особистостей протягом мільйонів років. Нашарування цієї величезної кількості неусвідомлюваної інформації утворюють в глибинах духа людини «сплячу мудрість»[1].
Найважливішим законом для людей називається закон карми, яка являє собою складне переплетіння карм рас, племен і особистостей, карми давньої і справжньою. Вважається можлива певна регуляція карми.
Згідно з Живою етикою перед людством стоїть завдання побудови моста між «тонким» і «щільним» світами, таким чином зближуючи їх. Після цього стане можливим спілкування з «Вищими світами».
Велика увага в навчанні Живої етики приділяється внутрішній роботі людини над собою, його самовдосконалення та еволюційному розвитку для досягнення «Вищих Світів». Робота над собою починається з позбавлення від негативних якостей і звичок, бо саме ці натхнення «Темряви» відокремлюють людський світ від «Вищих Сфер». Наприклад, потрібно[1]:
- подолати злість, сумнів, недовіру, нетерпіння, лінь та інші негативні якості,
- виключити хулу на ближнього і блюзнірство на вищого, як породжуюче «чорне полум'я», пожирающе «світлу ауру»,
- звільнитися від почуття власності «досвідом життя і шануванням Ієрархії».
Іншим суттєвим аспектом етичного вчення Аґні-йоги є перетворення життя через утвердження загальнолюдських цінностей, через культурне діяння[9], яке буде спільним для всього людства незважаючи на різноманіття звичаїв, вірувань і мов.
Згідно з ученням Аґні-йоги, дотримання етичних принципів є головним засобом для духовної та фізичної еволюції людини і людства.
- Благодійний фонд імені Олени Іванівни Реріх [Архівовано 25 червня 2009 у Wayback Machine.](Москва)
- Благодійний фонд підтримки космічного мислення
- Міжнародна науково-громадська конференція «Космічний світогляд — нове мислення XXI століття» [Архівовано 14 серпня 2012 у Wayback Machine.](Матеріали конференції [Архівовано 30 березня 2012 у Wayback Machine.])Міжнародний Центр-Музей імені М. К. Реріха, 2003 р.
- ↑ а б в г д е ж § 3. Агни Йога // Основы религиоведения (Гл. XVII. Надконфессиональная синкретическая религиозная философия) / Ю. Ф. Борунков, И. Н. Яблоков и др.; Под ред. И. Н. Яблокова.— М.: Высш. шк., 1994.— 368 с. ISBN 5-06-002849-6. Архів оригіналу за 15 квітня 2009. Процитовано 27 березня 2012.
- ↑ Живая Этика // Новая философская энциклопедия. ИФ РАН, 2001. Архів оригіналу за 24 жовтня 2015. Процитовано 27 березня 2012.
- ↑ Живая Этика // Русская философия. Малый энциклопедический словарь. — М.: Наука, 1995. — 624 с.— ISBN 5-02-013025-7. Архів оригіналу за 24 жовтня 2015. Процитовано 27 березня 2012.
- ↑ Рерих Елена Ивановна // Краткий философский словарь / А. П. Алексеев, Г. Г. Васильев и др.; Под ред. А. П. Алексеева — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: ТК Велби, Изд-во Проспект, 2004. Архів оригіналу за 10 липня 2016. Процитовано 27 березня 2012.
- ↑ Савіна І.Агні-йога [Архівовано 21 квітня 2017 у Wayback Machine.] //Українська Релігієзнавча Енциклопедія
- ↑ Лункин Р., Филатов С. The Rerikh Movement: A Homegrown Russian 'New Religious Movement' // Religion, State and Society.— Volume 28, Issue 1, 2000.— pp. 135—148. DOI:10.1080/713694743
- ↑ а б в г Агни Йога [Архівовано 25 жовтня 2011 у Wayback Machine.] // Новейший философский словарь. Сост. А. А. Грицанов. — Мн.: Изд. В. М. Скакун, 1998. — 896 с.
- ↑ Статья «Иерархия» — Новейший философский словарь / Сост. А. А. Грицанов. — Мн.: Изд. В. М. Скакун, 1998. — 896 с. ISBN 985-6235-17-0
- ↑ В. А. Скумін. Аґні Йога // Київський вісник. — 1990. — № 247 (3846). — С. 7.
- О. Шинкаренко. Жива етика // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
- О. В. Шинкаренко. Жива етика [Архівовано 21 квітня 2017 у Wayback Machine.] // Енциклопедія сучасної України / ред. кол.: І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001–2024. — ISBN 966-02-2074-X.
- АГНІ-ЙОГА Класика духовної філософії та сучасність (2009) За редакцією Володимира Антонова, Переклад з російської Сергія Косянчука, "New Atlanteans", Lakefield, 2009. ISBN 978-1-897510-54-4
- (рос.)Тексти праць Реріхів (по першовиданням) [Архівовано 14 березня 2010 у Wayback Machine.]
- (рос.)Е. И. Рерих о Живой Этике [Архівовано 23 січня 2012 у Wayback Machine.](витяги з листів)