Знамення (фільм) — Вікіпедія

Знамення
Knowing
Жанрдрама
містика
РежисерАлекс Прояс
ПродюсерТодд Блек
Джейсон Блюменталь
Алекс Прояс
Стів Тиш
СценаристРаян Дуґлас Пірсон
Джульєтта Сноуден
Стайлс Вайт
На основіісторії Раяна Дуґласа Пірсона
У головних
ролях
Ніколас Кейдж
Роуз Бірн
Чендлер Кентербері
Лара Робінсон
Надія Таунсенд
Бен Мендельсон
ОператорСаймон Даґґен
КомпозиторМарко Бельтрамі
МонтажРічард Ліройд
КінокомпаніяSummit Entertainment
Escape Artists
Mystery Clock Cinema
Goldcrest Pictures
Kaplan/Perrone Entertainment
Wintergreen Productions
Дистриб'юторСША США — Summit Entertainment
Україна Україна — Aurora Distribution
Тривалість121 хв
Моваанглійська
КраїнаСША США
Велика Британія Велика Британія
Австралія Австралія
Рік2009
Дата виходуСША США — 9 березня 2009 (прем'єра)[1]
Україна Україна — 26 березня 2009[2]
Кошторис$50 млн[3]
Касові збори$183,593,586[4]
IMDbID 0448011
РейтингIMDb: 6.2/10 stars[5]
MPAA: PG-13[6]
knowing-themovie.com

«Знаме́ння» (англ. Knowing, дослівно «Знання») — американська містична драма режисера Алекса Прояса (був також продюсером), що вийшла 2009 року. У головних ролях Ніколас Кейдж, Роуз Бірн.

Сценаристами стрічки були Раян Дуґлас Пірсон, Джульєтта Сноуден і Стайлс Вайт, продюсерами — Тодд Блек, Джейсон Блюменталь і Стів Тиш[7]. Вперше фільм продемонстрували 9 березня 2009 року у США[1].

В Україні у кінопрокаті прем'єра фільму відбулась 26 березня 2009 року[2][1]. Переклад та озвучення українською мовою зроблено студією «Tretyakoff production» на замовлення Aurora Distribution.

Сюжет

[ред. | ред. код]

1959 рік. При святкуванні відкриття початкової школи Вільяма Доуса всі учні повинні намалювати своє бачення майбутнього, після чого малюнки будуть заховані в «Капсулу часу» на наступні 50 років. Дівчинці на ім'я Люсінда Ембрі не дають закінчити свій малюнок, що являє собою хаотичний набір цифр від 0 до 9, і вона зникає зі святкової церемонії. Наступного дня вчителька знаходить її в шафі спортзалу, де вона видряпувала решту цифр на дерев'яних дверях і благала «зупинити шепіт».

2009 рік. Контейнер з малюнками витягують на поверхню, і лист з цифрами потрапляє в руки хлопчикові Калебу, синові астрофізика і професора MIT Джона Кестлера. Вважаючи спершу малюнок Люсінди безглуздим набором цифр, Джон випадково виявляє, що цифри точно вказують на дати, кількість жертв і координати різних техногенних катастроф, що трапилися за останні 50 років. В одній з цих катастроф (пожежа в готелі) загинула дружина Джона, і він вирішує, що послання Люсінди потрапило в руки його сина не просто так.

На листку також є три майбутні дати, і чергова катастрофа — катастрофа літака рейсу 074 Plymouth Air і загибель 81 людини — відбувається у Джона на очах. Тим часом загадкові мовчазні люди здалеку спостерігають за Калебом і показують йому бачення майбутнього лісового пожежі. Джон намагається поговорити з Діаною, дочкою Люсінди, щоб отримати більше інформації, але вона спершу відмовляється з ним говорити. Потім Джон намагається запобігти наступній передбачуваній катастрофі в Нью-Йорку, але не встигає. Через коротке замикання і переведення стрілки один поїзд метро сходить з рейок, вилітає на перон і врізається в другий поїзд. Головний вагон ковзає по перону, давлячи людей. Всього гине 178 осіб.

Діана зі своєю дочкою Еббі приїжджає до Джона, і вони їдуть в покинутий будинок Люсінди, де виявляють на стіні газетні вирізки про деякі сталися катастрофах і картину, що зображає Єзекіїля, який став на коліна перед Богом на тлі палаючого Сонця. Джон знаходить повторювані слова "Everyone Else» («ВН — все навколо») і розуміє, що після дати останньої катастрофи йде не число «33», а перевернуті літери "EE", тобто катастрофа буде глобальною.

Поки Джон і Діана знаходяться всередині будинку, машину з Калебом і Еббі оточують четверо мовчазних невідомих, але вони йдуть, як тільки Джон прибігає на допомогу. Пізніше Калеб починає писати цифри точно так, як це робила Люсінда, не усвідомлюючи, що він робить, і Еббі зізнається, що вони постійно чують шепіт незнайомців. Останні цифри в записі Калеба показують координати місця поблизу будинку Люсінди.

З урахуванням збільшеної останнім часом активності Сонця і на підставі власних наукових робіт Джон робить висновок, що прийдешні сонячні спалахи спалять всю Землю. Джон разом з Діаною і дітьми їде в школу, знаходить там двері комори, в якому ховалася Люсінда, і виявляє дописані нею останні знаки, які теж вказують на місце поблизу будинку Люсінди. І Джон нарешті розуміє, що вони вказують їм єдине місце для порятунку.

Тим часом Діана їде від школи разом з дітьми, збираючись сховатися в мережі підземних печер. На бензоколонці двоє з загадкових мовчазних незнайомців викрадають машину з Калебом і Еббі. Діана намагається їх наздогнати і гине в аварії на перехресті рівно опівночі, в той самий день, який передбачила їй Люсінда.

Приїхавши в лісисте місце поблизу будинку Люсінди, Джон знаходить дітей цілими і неушкодженими в компанії з «шептунами» (так діти називають мовчазних незнайомців, які спілкувалися з дітьми за допомогою уявного шепоту). "Шептуни" виявляються прибульцями, гуманоїдами в оболонках людей, що нагадують ангелів, які збираються врятувати Калеба і Еббі, щоб вони «почали все заново». Джону не дозволено вирушити разом з дітьми (він хоч і став провісником, але не чув уявного шепоту, а вони беруть тільки тих хто чує ці голоси нарікаючи їх «кличами»), проте Калебу і Еббі дозволено взяти з собою по кролику.

Спершу Калеб відмовляється йти без батька, але Джон переконує його, пообіцявши, що вони в підсумку опиняться разом. Група шептунів разом з Калебом і Еббі залишає Землю на своєму космічному кораблі, що містить величезний пристрій, що зовні нагадує колесо, що обертається з гравюри Бачення Єзекіїля, так само як і ще кілька десятків таких же кораблів з різних кінців планети.

У той час як в Бостоні починаються вуличні заворушення, Джон приїжджає в будинок до своєї сім'ї, щоб побути з близькими в останні хвилини життя людства. Сонячний супер спалах спалює все живе на планеті.

У заключній сцені Калеба і Еббі висаджують на новій планеті, що нагадує Землю, разом з пасажирами-переселенцями інших кораблів. В кінці фільму Калеб і Еббі слухають останні підказки відлітаючих «шепотів» і, одягнені в білі шати, повертаються і біжать до вказаного їм величезного дерева, що нагадує Дерево Життя.

У ролях

[ред. | ред. код]
Актор Персонаж Роль
Ніколас Кейдж Джонатан «Джон» Кесслер (англ. Jonathan «John» Koestler) професор астрофізики у Массачусетському технологічному інституті
Роуз Бірн Діана Вейленд / Люсінда Ембрі-Вейленд (англ. Diana Wayland / Lucinda Embry-Wayland) донька Люсінди
Чендлер Кентербері Калеб Кесслер (англ. Caleb Koestler) учень початкової школи, син Джона Кесслера
Бен Мендельсон Філ Бекмен (англ. Phil Beckman) професор
Лара Робінсон Люсінда Ембрі / Еббі Вейленд / Діана Вейленд (англ. Lucinda Embry / Abby Wayland / Young Diana Wayland) мала донька жінки, що закопала капсулу часу
Надія Таунсенд Ґрейс Кесслер (англ. Grace Koestler)
Ліам Гемсворт Спенсер (англ. Spencer)

Сприйняття

[ред. | ред. код]

Критика

[ред. | ред. код]

Фільм отримав загалом змішані відгуки: Rotten Tomatoes дав оцінку 33 % на основі 177 відгуків від критиків (середня оцінка 4,7/10) і 47 % від глядачів із середньою оцінкою 3,1/5 (429,035 голосів). Загалом на сайті фільми має негативний рейтинг, фільму зарахований «гнилий помідор» від кінокритиків і «розсипаний попкорн» від глядачів[8], Internet Movie Database — 6,2/10 (143 997 голосів)[5], Metacritic — 41/100 (27 відгуків критиків) і 6,1/10 від глядачів (299 голосів). Загалом на цьому ресурсі від критиків фільм отримав змішані відгуки, а від глядачів — позитивні[9].

Касові збори

[ред. | ред. код]

Під час показу у США, що розпочався 20 березня 2009 року, протягом першого тижня фільм показали у 3,332 кінотеатрах і він зібрав $24,604,751, що на той час дозволило йому зайняти 1 місце серед усіх прем'єр. Показ фільму протривав 112 днів (16 тижнів) і завершився 9 липня 2009 року. За цей час фільм зібрав у прокаті у США $79,957,634, а у решті світу $103,635,952, тобто загалом $183,593,586 при бюджеті $50 млн[4]. Від продажу DVD-дисків було виручено $24,136,027[3].

Під час показу в Україні, що стартував 26 березня 2009 року, протягом першого тижня фільм показали у 31 кінотеатрі і він зібрав $189,708, що на той час дозволило йому зайняти 1 місце серед усіх прем'єр. Показ фільму в Україні протривав 5 тижнів і за цей час стрічка зібрала $345,173[10].

Нагороди і номінації[11]

[ред. | ред. код]
Рік Нагорода Категорія Номінант Результат
2010 ASCAP Film and Television Music Awards Найкращі фільми за касовими зборами Марко Бельтрамі Перемога
Сатурн Найкращий науково-фантастичний фільм стрічка Номінація
Visual Effects Society Awards Найкращий візуальний ефект року Ден Бреквольдт, Каміль Селуччі, Ендрю Джексон, Анджело Сахін Номінація
Премія «Молодий актор» Найкраще виконання у художньому фільмі — молодий актор другого плану Чендлер Кентербарі Номінація

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Knowing: Release Info ((англ.)) . Internet Movie Database. Архів оригіналу за 18 серпня 2013. Процитовано 18 жовтня 2013.
  2. а б Знамення. Kino-teatr.ua. Архів оригіналу за 19 жовтня 2013. Процитовано 18 жовтня 2013.
  3. а б Knowing ((англ.)) . The Numbers. Архів оригіналу за 19 жовтня 2013. Процитовано 18 жовтня 2013.
  4. а б Knowing ((англ.)) . Box Office Mojo. Архів оригіналу за 19 жовтня 2013. Процитовано 18 жовтня 2013.
  5. а б Knowing ((англ.)) . Internet Movie Database. Архів оригіналу за 24 жовтня 2013. Процитовано 18 жовтня 2013.
  6. Knowing ((англ.)) . Allrovi. Процитовано 18 жовтня 2013.[недоступне посилання з липня 2019]
  7. Knowing: Full cast and crew ((англ.)) . Internet Movie Database. Архів оригіналу за 20 вересня 2020. Процитовано 18 жовтня 2013.
  8. Knowing (2009) ((англ.)) . Rotten Tomatoes. Архів оригіналу за 19 жовтня 2013. Процитовано 18 жовтня 2013.
  9. Knowing ((англ.)) . Metacritic. Архів оригіналу за 24 березня 2014. Процитовано 18 жовтня 2013.
  10. Knowing — Ukraine Weekend Box Office ((англ.)) . Box Office Mojo. Архів оригіналу за 19 жовтня 2013. Процитовано 18 жовтня 2013.
  11. Knowing: Awards ((англ.)) . Internet Movie Database. Архів оригіналу за 5 квітня 2022. Процитовано 18 жовтня 2013.

Посилання

[ред. | ред. код]