Йос Ліферінкс — Вікіпедія

Йос Ліферінкс
фр. Josse Lieferinxe
При народженніфр. Josse Lieferinxe
Народження15 століття Редагувати інформацію у Вікіданих
Нідерланди
Смерть1508(1508)
 Авіньйон, Франція
НаціональністьФранцуз фламандського походження
КраїнаФранція
Жанррелігійна картина
Діяльністьхудожник Редагувати інформацію у Вікіданих
НапрямокПівнічне Відродження
Роки творчості1493—1508
Впливмайстри ранньго нідерландського живопису
Творирелігійні картини
РодичіJean Changened Редагувати інформацію у Вікіданих
Роботи в колекціїКоролівський музей витончених мистецтв, Художній музей Волтерс, Музей мистецтв Філадельфії, Calvet Museumd, Національна галерея мистецтв, Королівські музеї витончених мистецтв[2] і Денверський художній музей Редагувати інформацію у Вікіданих

CMNS: Йос Ліферінкс у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Йос Ліферінкс (фр. Josse Lieferinxe) — французький художник фламандського походження кінця XV ст.

Історія вивчення

[ред. | ред. код]

Про життя і творчість художника збережено обмаль відомостей. За припущеннями від походив або з Пікардії, або з Нідерландів. З Нідерландами його пов'язують техніка виконання творів, іконографічні схеми та трактування пейзажів на тлі картин. Він мав впливи від п'ємонтської школи живопису, можливо через співпрацю з Бернардино Сісмонді та іншими п'ємонтськими майстрами, що працювали на півдні Франції.

Він узяв шлюб із донькою (мадмуазель Мішель) прованського художника Жана Шанжене і постійно мешкав у місті Марсель, але виконував замови і з інших близьких до Марселя міст. Наприкінці XIX ст. був відомим якийсь художник з умовним ім'ям майстер св. Себастьяна. Питанням опікувався французький мистецтвознавець Чарльз Стерлінг (1901—1991), котрий довів, що анонімний майстер св. Себастьяна та Йос Ліферінкс — одна і та ж особа.

Маловідома біографія

[ред. | ред. код]

Вперше згаданий у письмових джерелах під 1493 роком у Провансі, Франція. Збережева відомість, що художнику Бернардино Сісмонді з П'ємонту був замовлений поліптих Св. Себастьян в житії. Він встиг розпочати роботу і помер. Створення вівтаря передали художнику Йосу Ліферінксу, було створено не менше восьми стулок. Вівтар призначався для церкви Нотр-Дам-дез-Аккуль. Це єдиний твір Йоса Ліферінкса, про котрий збережені відомовті в документах.

На початку XX ст. стулки вівтаря були продані, розрізнені і потрапили у різні музейні збірки (Національна галерея старовинного мистецтва (Рим), Музей мистецтв Філадельфії, Художній музей Волтерс, Ермітаж.)

Вибрані твори (неповний перелік)

[ред. | ред. код]

Вибрані твори (галерея)

[ред. | ред. код]
Йос Ліферінкс. Стулка вівтаря Св. Себастьяна, бл 1497 р.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Ring, Grete. «A Century of French Painting, 1400—1500». (London): Phaidon Press, 1949.
  • Sterling, «The Master of St. Sebastian», Gazette des Beaux-Arts 22 (1942:135) and «Saint Sebastian Interceding for the Plague-stricken», The Art Quarterly 8 (1945:216).
  • Thiébaut Dominique. «Lieferinxe, Josse.» Grove Art Online. Oxford Art Online. Oxford University Press. Web. 2 November. 2013.