Кантрі-панк — Вікіпедія

Кантрі-панк
Стилістичні походження
Походження
Типові інструменти
Похідні жанриАльтернативне кантрі
Інші статті

Ковпанк (або кантрі-панк) — піджанр панк-року, що виник у Великій Британії та Південній Каліфорнії наприкінці 1970-х - на початку 1980-х років. Він поєднує панк-рок або нову хвилю з кантрі, фолком і блюзом у своєму звучанні, ліриці, настроях і стилі. Прикладами є Social Distortion, The Gun Club[en], The Long Ryders[en], Dash Rip Rock[en], Violent Femmes, The Blasters[en], Mojo Nixon[en], Meat Puppets, The Beat Farmers[en], Rubber Rodeo[en], Rank and File та Jason and the Scorchers[en]. Багато музикантів цієї сцени згодом стали асоціюватися з альтернативним кантрі, рутс-роком[en] або американою[en].

Етимологія і термінологія

[ред. | ред. код]

Термін «ковпанк» (cowpunk) вперше з'явився у 1979 році, як поєднання слів «ковбой» і «панк». Як еквівалентний термін, також була запропонована назва «кантрі панк» (country punk). Обидва терміни іноді пишуться через дефіс (cow-punk, country-punk), особливо в джерелах кінця 1970-х або початку 1980-х років.

У 1984 році Роберт Палмер написав у New York Times про нову естетику, визнавши «ковпанк» одним із кількох загальних термінів, які критики використовували для позначення музики під впливом кантрі гуртів, не пов'язаних між собою панком і новою хвилею, що не мали нічого спільного. У статті коротко описувалася історія музики, принаймні у Сполучених Штатах: на початку 1980-х років кілька панк-гуртів і гуртів нової хвилі почали колекціонувати класичні кантрі-записи, а невдовзі після цього почали виконувати швидкі кавер-версії своїх улюблених пісень, і навколо цієї ідеї також сформувалися нові гурти. До 1984 року в США та Англії існували десятки гуртів, які «персоналізували кантрі-музику і зробили її прийнятною для покоління MTV».

Письменник New York Times заявив, що одна з проблем з терміном «ковпанк» полягає в тому, що «…жоден термін не описує музику всіх цих гуртів». Інший автор назвав термін «ковпанк» «неправильною назвою», вигаданою критиками у 1985 році. У статті 2018 року, присвяченій тенденціям 1980-х, йдеться про те, що «…розмаїття стилів за межами власне панку» в ковпанку «…для декого зробило цю категорію… підозрілою, або принаймні оманливою».

Стиль

[ред. | ред. код]
Артисти ковпанк-гурту Those Darlins

Стиль одягу ковпанк - це стереотипний одяг американських селян чи робітників або одяг в стилі дикого заходу[en]. Ковпанки можуть носити що завгодно: від вінтажного вестерн-одягу, включаючи картаті сорочки, комбінезони з нагрудником, потерті джинси та ковбойські чоботи, до більш індустріального стилю з сорочками-безрукавками, кепками далекобійників та робочими черевиками. Жіночі зачіски не мають єдиного стилю, натомість чоловіки можуть мати будь-яку зачіску — від стрижки під бокс до довгого волосся чи зачіски «помпадур» з перебільшеним чубчиком. Поширене носіння вусів і/або бороди.

Історія

[ред. | ред. код]

Ранні роки

[ред. | ред. код]

Перші ковпанк-гурти наприкінці 1970-х «…надихалися не мейнстрімовим кантрі, а класичним кантрі, музикою більш автентичною за звучанням, але водночас достатньо історично віддаленою, щоб за замовчуванням бути немейнстрімовою…». Існували прецеденти змішування кантрі та суміжних жанрів з роком або іншими стилями. Наприклад, протягом 1970-х років були популярні кантрі-рок і саузерн рок . Однак до початку 1980-х років тренд Outlaw rock «вичерпав себе». Ще одним фактором, який зробив музику кантрі непривабливою для багатьох молодих людей на початку 1980-х, було те, що вона сприймалася як «неправильний бік» у «культурній війні», оскільки кантрі асоціювалося з консервативними політичними цінностями та високопродюсованою комерційною музикою.

Дон МакЛіз каже, що через те, як молодь асоціювала кантрі з музикою, вона не усвідомлювала, що в попередні епохи кантрі мало молодіжне, буйне коріння «музики хілбіллі». Джої Кемп розповідає, що він відвернувся від кантрі ще підлітком на початку 1980-х, бо помилково вважав, що «…кантрі-політес, популярний на комерційному радіо, такий як „Islands in the Stream“ Кенні Роджерса і Доллі Партон, „Queen of Hearts“ Джус Ньютон[en] і „Always On My Mind“ Віллі Нельсона, — це і є кантрі-музика».

Музичний журналіст Пітер Доггетт[en] стверджує, що між панком і кантрі були «складні стосунки» з тих пір, як музиканти цих двох жанрів вперше дізналися одне про одного, але їм вдалося зустрітися і змішати свої стилі. Крім того, деякі гурти нової хвилі «демонстрували відвертий вплив кантрі».

Ранні ков-панк гурти були більш привабливими для альтернативної, немейнстрімної молоді 1980-х років, оскільки деякі ков-панк гурти досліджували «квір»-теми у своїх текстах, або ідентифікували себе в андрогінній манері чи одягалися у такому стилі. На початку 1980-х аудиторія панків почала цінувати суміш панку та рокабілі, коли з'явився новий піджанр психобілі, з такими гуртами, як The Cramps.

1970-ті роки

[ред. | ред. код]

У 1978 році Розі Флорес[en] очолила гурт Rosie and the Screamers[en], який один автор назвав «ков-панком». Текс Едвардс[en] вокаліст далласького панк-гурту The Nervebreakers, який відкривав турне Ramones у 1977 році та Sex Pistols у 1978 році, почав грати ков-панк і після The Nervebreakers, під впливом The Cramps і Gun Club, він заснував Tex & The Saddletramps.

1980-ті роки

[ред. | ред. код]
X в 1980 році

На початку 1980-х панк-гурти, такі як гурт X[en] з Лос-Анджелесу, «…почали схилятися в бік твінгу, створивши піджанр, який став відомим як ковпанк». Лос-Анджелеські ковпанк-гурти, такі як X, мали тенденцію бути такими ж навмисно недбалими, спрямованими проти «блискучих» виробничих цінностей і антикомерційними, як і панк-жанр, з якого вони «виросли», часто з «бліц-криг-гуртів» (наприклад, The Dils[en] стали ковпанк-гуртом Rank and File[en]). У 1980-х Розі Флорес покинула «Screamers» і приєдналася до жіночого ковпанкового гурту Screamin' Sirens[en].

Серед британських гуртів — кантрі-поп-гурт Boothill Foot Tappers[en] та іронічний нью-вейв-гурт Yip Yip Coyote[en].

Існує низка американських гуртів: X, the Blasters[en], Meat Puppets, The Beat Farmers, Rubber Rodeo (які «поєднання елементів кантрі-політену та більш традиційних рок-позицій», віддаючи данину «поп-культурному заходу, а не географічному чи історичному»), Rank and File (грали «оновлену версію кантрі-року 1960-х»), Jason and the Scorchers (з «справді глибоким кантрі-корінням»), Tex & the Horseheads, Blood on the Saddle 1984), Dash Rip Rock, Drivin' n Cryin', Fetchin Bones (з Північної Кароліни), The Rave-Ups, Concrete Blonde, Great Plains (з Огайо) та Violent Femmes (на той час включали «гірське банджо, хрипкі саксофони, скреготливу скрипку, дзенькаючу єврейську арфу та рвані вокальні хори»).

Гурт The Del-Lords утворився у Нью-Йорку в 1982 році, його заснував гітарист The Dictators Скотт Кемпнер[en]. Їхнє звучання поєднувало в собі елементи гаражного року 1960-х з кантрі, блюзом і фолк-впливами. Вони були одними з перших представників урбаністичного корінного року[en]. До складу гурту входили Скотт Кемпнер, Менні Кайаті, Ерік Амбел та Френк Фунаро.

Nine Pound Hammer — американський хардкор-ковпанк-гурт, заснований у 1985 році вокалістом Скоттом Луалленом і гітаристом Блейном Картрайтом у їхньому рідному місті Оуенсборо, штат Кентуккі. Вони були одним з перших сільських хардкор-панк-гуртів, які включили сільські мотиви синіх комірців у хардкор-звучання. Їхні тексти (що нагадують кантрі) піднімали такі теми, як алкоголізм, сільська бідність і насильство. На противагу цьому, більшість міських експериментальних ковпанк-гуртів 1970-х/80-х років у Лос-Анджелесі та Великій Британії грали рутс-рок, фолк-рок або нью-вейв, а інструменти та впливи кантрі були другорядним (іноді тимчасовим) аспектом їхнього звучання.

В альбомі Social Distortion «Prison Bound» (1986—1988) гурт робить помітну зміну стилю, досліджуючи кантрі/вестерн. Ця платівка знаменує початок входження гурту в стиль ковпанк. Легенда кантрі Джонні Кеш та стиль хонкі-тонк стали більш помітними впливами, і тут є посилання на Кеша.

Lone Justice — лос-анджелеський ковпанк-гурт. Журнал SPIN також назвав Long Ryders, Danny & Dusty та Mekons як представників цього жанру.

У Канаді співака прерій К. Д. Ленга назвали «канадським ковпаком» у випуску журналу Rolling Stone від 20 червня 1985 року. Наприкінці 1980-х років гурт Jr. Gone Wild з Едмонтону називали «яскравим, життєрадісно чесним» прикладом «…цього „коров'ячого панку“, звісно, але насправді це просто солодкуватий, але прямий інді-рок свого часу, маковий і трохи озирається на Ґрем Парсонс у виконанні Byrds».

У 1987 році незалежний фільм «Прикордонне радіо» асоціювався зі сценою ковпанку. Фільм, знятий Еллісон Андерс, Діном Лентом і Куртом Фоссом, розповідає про двох музикантів і роуді, яким не заплатили, які грабують гроші в клубі, і один з них тікає до Мексики, залишивши дружину і доньку. У фільмі звучить музика Flesh Eaters, Green on Red, John Doe, Divine Horsemen, X та Blasters.

Ковпанк з'явився на мейнстрімному кантрі-радіо протягом короткого періоду 1987—1990 років з появою супер-дуету Foster & Lloyd. Відео на їхній дебютний сингл Crazy Over You отримало широке розповсюдження на CMT. Радіосингл посів 4 місце в Billboard і 1 місце в нині неіснуючому чарті Radio & Records.

Наприкінці 1980-х років фірми високого класу намагалися заробити на ковпанковому тренді, продаючи дорогі товари в стилі кантрі-вестерн. У 1989 році газета The Washington Post повідомляла, що «…найбільшим трендом, особливо в NM [Neimen-Marcus], є ковпанкові костюми з Медісон Авеню для трастового фонду „Ковбойські наркомани“ — від трафаретних „індіанських“ курток з оленячої шкіри від Ральфа Лорена (2200 доларів) до смокінгів у вестерн-стилі з вилогами (1975 доларів), які є візуальним еквівалентом пісні „Самотніх незнайомців“. Жовтий пильовик з реклами Busch „Young Riders“ з овечої шкіри (1200 доларів) затьмарює чесний полотняний від J. Peterman (184 долари)».

1990-ті роки

[ред. | ред. код]
Nashville Pussy включає в свій звук ковпанк.

У 1990 році журнал SPIN назвав The Dead Milkmen ковпанковим гуртом, також зазначивши, що їх називали «scruff rock». У 1991 році рецензент назвав The Vandals ковпанковим гуртом, зазначивши при цьому, що до цього року гурт відійшов від ковпанку в бік суміші металу з домішками поп-музики.

Ден Берд — американський автор-виконавець, музикант і продюсер, найбільш відомий як вокаліст і ритм-гітарист рок-гурту The Georgia Satellites, що очолював чарти 1980-х. Його часто називають одним із піонерів кауч-панку та альт-кантрі, оскільки його пісні поєднують елементи рок-музики, кантрі, позазаконного кантрі та панк-року.

Goober & The Peas — ковпанк-гурт з Детройта, штат Мічиган, що існував з 1990 по 1995 рік, відомий поєднанням дивного гумору з темною стороною кантрі-музики та інді-року (а також тим, що Джек Уайт з The White Stripes деякий час був їхнім барабанщиком). Гурт був відомий своїми шаленими живими виступами.

The Damn Band — бек-вокальний гурт Хенка Вільямса III, що грає у стилі ковпанк. Гурт був сформований у 1995 році і складається з акустичної гітари (на якій грає Вільямс), сталевої гітари, скрипки, бас-гітари, барабанів, електрогітари та банджо.

Стів Кідвіллер, колишній гітарист панк-рок-гурту NOFX (на їхніх записах 1989 і 1991 років), згодом приєднався до ковпанк-гурту Speedbuggy USA. у 1994 році.

Після розпаду Nine Pound Hammer у 1997 році гітарист Блейн Картрайт заснував Nashville Pussy, номінований на Греммі американський рок-н-рольний гурт з Атланти, штат Джорджія, який називають сумішшю ковпанку, психобіллі, південного року та хард-року, а також «брудного року».".[1]

Четвертий студійний альбом американського рок-н-ролльного гурту Supersuckers, Must've Been High (1997), був названий їхнім першим ковпанковим альбомом. Він був випущений 25 березня 1997 року на лейблі Sub Pop.

2000-х до теперішнього часу

[ред. | ред. код]
The Vandoliers в 2016.

У 2000-х роках The Darlins називали ковпанк-гуртом.

Black Stone Cherry були створені у 2001 році Крісом Робертсоном та Джоном Фредом Янгом, сином Річарда Янга з гурту Headhunters з Кентуккі. Їхній унікальний музичний стиль поєднує південний рок з хеві-металом і гранжем.

Vandoliers — гурт, створений у 2015 році Джошуа Флемінгом після розпаду його панк-тріо The Phuss з Форт-Ворта. Він познайомився з учасниками The Marty Stuart Show і дізнався більше про схожість між панком і кантрі. Альбом гурту The Native відомий тим, що започаткував відродження ковпанку.

У 2010-х роках обидві артистки лейблу Bloodshot Records Лідія Лавлесс і гурт Сари Шук були класифіковані як кантрі-панк або ковпанк.

Серед інших ковпанк-гуртів 2000-х і 2010-х — Old Crow Medicine Show, Those Darlins, The Waco Brothers, 7 Shot Screamers і Blackfoot. Данський хеллбіллі-гурт Volbeat спеціалізується на каверах класичних кантрі-пісень у стилі хеві-метал.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Nashville Pussy. Nashville Pussy | Biography, Albums, Streaming Links. AllMusic. Процитовано 6 липня 2019.