Карл Август Мьобіус — Вікіпедія

Карл Август Мьобіус
нім. Karl August Möbius Редагувати інформацію у Вікіданих
Ім'я при народженнінім. Karl August Möbius Редагувати інформацію у Вікіданих
Народився7 лютого 1825(1825-02-07)[1][2][…] Редагувати інформацію у Вікіданих
Айленбург, Landkreis Delitzschd, Мерзебург[d], Саксонія, Прусське королівство Редагувати інформацію у Вікіданих
Помер26 квітня 1908(1908-04-26)[1][2][…] (83 роки) Редагувати інформацію у Вікіданих
Берлін, Німецька імперія[4] Редагувати інформацію у Вікіданих
ПохованняЛуїзенфрідгоф IIId Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Прусське королівство Редагувати інформацію у Вікіданих
Місце проживанняНімецький союз
Діяльністьбіолог, зоолог, викладач університету, еколог, ботанік, збирач зразків для зоологічних колекцій Редагувати інформацію у Вікіданих
Галузьзоологія[5], зоогеографія[5], екологія[5] і біологія океану[5] Редагувати інформацію у Вікіданих
Відомий завдякисистематик живої природи
Alma materHU Berlin і Університет Мартіна Лютера Редагувати інформацію у Вікіданих
Науковий ступіньдоктор наук[d]
Вчене званняпрофесор Редагувати інформацію у Вікіданих
Знання мовнімецька[5] Редагувати інформацію у Вікіданих
ЗакладКільський університет, HU Berlin, Музей природознавства в Берліні, Музей природознавства в Берліні і Zoological Museum of Kiel Universityd Редагувати інформацію у Вікіданих
ЧленствоЗоологічне товариство Лондонаd, Прусська академія наук і Леопольдина Редагувати інформацію у Вікіданих
Посадапрофесор Редагувати інформацію у Вікіданих
РодичіJürgen Bona Meyerd Редагувати інформацію у Вікіданих

Карл Август Мьобіус (нім. Karl A.Möbius, 7 лютого 1825 р., Айленбург — 26 квітня 1908 р., Берлін) — німецький зоолог та ботанік, один з родоначальників екології, перший директор Музею природознавства (нім. Museum für Naturkunde) в Берліні.

Молодість

[ред. | ред. код]

К. Мьобіус народився в Айленбурзі ( Саксонія). У чотири роки він вступив до початкової школи Айленбурга, а у віці 12 років батько відправив його вчитися на викладача. У 1844 р. Карл з відзнакою здав всі іспити і вступив на роботу вчителем у Зезені, на північно-західному кордоні Гарца. У 1849 р. Мьобіус почав вивчати природознавство та філософію в Берлінському університеті імені Гумбольдта. Закінчивши університет, Карл почав викладати зоологію, ботаніку, мінералогію, географію, фізику та хімію у вищій школі Джоанна в Гамбурзі.

Внесок у розвиток екології

[ред. | ред. код]

У 1863 р. Мьобіус відкриває перший в Німеччині морський акваріум в Гамбурзі. У 1868 р., отримавши ступінь доктора наук в Галле-Віттенберзькому університеті, Карл стає професором зоології в університеті Кіля і директором Зоологічного Музею. Серед інтересів Мьобіуса одне з головних місць займали морські тварини, саме їм була присвячена його перша наукова праця (нім. Die Fauna der Kieler Bucht, написана у співавторстві з Хайнріхом Адольфом Мейєром, опублікована у двох томах — в 1865 та 1872 рр. відповідно); в цій праці знайшли відображення багато проблем екології морів.

У 1868-1870 рр. Мьобіус вивчав екологію місць перебування устриць, головним чином для того, щоб з'ясувати можливість розведення устриць в прибережних зонах Німеччини. З цього питання Мьобіусом були написані дві праці: «Розведення устриць і мідій у прибережних водах Північної Німеччини» (нім. Über Austern-und Miesmuschelzucht und Hebung derselben an der norddeutschen Küste, опублікована в 1870 р.) і «Устриці і устричні ферми» (нім. Die Auster und die Austernwirtschaft), в яких він підбив підсумок своїх досліджень — розведення устриць у Північній Німеччині практично неможливе. Мьобіус докладно описав взаємодії різних організмів, що мешкають на узбережжях, і ввів поняття «біоценоз», що стало ключовим терміном синекологіі.

У галузі ботаніки К. Мьобіус займався вивченням водоростей[6].

У 1888 р. Мьобіус став керуючим зоологічними колекціями в Берлінському Музеї Природознавства і професором систематики та біогеографії в університеті Гумбольдта, де викладав до 1905 року, після чого залишив роботу (у віці 80 років).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Encyclopædia Britannica
  2. а б в SNAC — 2010.
  3. а б в Енциклопедія Брокгауз
  4. Мёбиус Карл Август // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  5. а б в г д Чеська національна авторитетна база даних
  6. За даними сайту IPNI (див. посилання в картці «Систематика живої природи»).

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Карл Август Мьобіус