Карпатське море — Вікіпедія
Карпатське море або ГЕС "Сопіт"— нереалізований проєкт будівництва водосховища обсягом 200 млн м3 для забезпечення водою Львова і гідроелектростанції потужністю 50 МВт. Повна реалізація проєкту передбачала відселення мешканців довколишніх сіл, зокрема, Довгого, Рибника та Нового Кропивника. Велику кількість людей виселили, надавши їм житло у Бориславі, Стебнику, Львові та Східниці.
Часткове переселення людей відбулось, але будівництво було припинено.
На згадку залишились різні будівлі і об'єкти: будинки для персоналу ГЕС, озеро, залізобетонні конструкції верхнього і нижнього переливу води та інше.
У 1979 році радянським керівництвом було затверджено проєкт будівництва величезного водосховища поблизу Сколе на річці Стрий в межах Карпатських гір. Озеро мало стати найвисокогірнішим водосховищем світу. Територію будівництва ретельно охороняли. Будівельні бригади працювали в три зміни, вночі світили велетенські прожектори, їздили вузькоколійні поїзди. Тунелі висотою близько шести метрів та довжиною понад 750 метрів свідчать про великий розмах будівництва, адже Радянський Союз вклав в "Карпатське море" понад 50 мільйонів доларів. Паралельно мали встановлюватися турбіни, які б забезпечили навколишні населені пункти електрикою. А згодом й взагалі, тут збирались влаштувати масштабний оздоровчий курорт, який мав оживити гірську економіку. Однією з причин зупинки будівництва став зсув гори, що пошкодив дамбу наприкінці 1980-х. Потім був невдалий вибух під час розвідувальних робіт і пішли тріщини по всій горі. Через це гора більше не могла виконувати функцію основи, до якої можна було кріпити велетенські споруди. А коли розпався Радянський Союз, проект "моря в Карпатах" повністю заморозили, попри великі інвестиції.
У 2021 році німецька компанія DR. Hutarew & Partner International отримала дозвіл на будівництво на річці Стрий у селі Довге Східницької об'єднаної територіальної громади гідроелектростанції потужністю 1 МВт. Проект будівництва розроблявся спільно з Інститутом гідробіології, Басейновим управлінням водних ресурсів та Національною академією наук України. Окрім будівництва міні-ГЕС компанія-інвестор запланував углибити річку, збудувати човникову станцію та вкласти кошти в розвиток села. Місцеві активісти висунули ідею організувати на недобудованій греблі вежу для стрибків із парашутом. Втім, через повномасштабне вторгнення Росії в Україну нині ці проекти не розвиваються.
- Відео на YouTube
- «Карпатське море», або як радянське керівництво ледь не затопило половину Карпат. http://photo-lviv.in.ua/. Фотографіії старого Львова. 17 серпня 2016. Архів оригіналу за 10 червня 2019. Процитовано 12 червня 2019.
- Стрімкий Стрий чи мертве водосховище: що чекає на річку?. http://protruskavets.org.ua/. Трускавецький вісник. 14 грудня 2015. Архів оригіналу за 16 червня 2019. Процитовано 12 червня 2019.
- Гідростанція чи радянський «вервольф»?. https://umoloda.kyiv.ua/. Україна молода. 11 листопада 2010. Архів оригіналу за 4 грудня 2020. Процитовано 12 червня 2019.
- Якби "Карпатське море" збудували... https://zommersteinhof.dreamwidth.org/. 31 березня 2018. Процитовано 12 червня 2019.
- Закинута ГЕС "Карпатське Море", Сопіт
- КАРПАТСЬКЕ МОРЕ © https://lviv.vgorode.ua/news/dosuh_y_eda/a1241060-karpatske-more-divovizhna-lokatsija-v-horakh-pro-jaku-malo-khto-znaje-