Крижик — Вікіпедія

село Крижик
Країна Україна Україна
Область Сумська область
Район Сумський район
Тер. громада Ворожбянська міська громада
Код КАТОТТГ UA59080070060050104
Облікова картка Крижик 
Основні дані
Засноване XVII ст.
Населення 129
Поштовий індекс 41835
Телефонний код +380 5443
Географічні дані
Географічні координати 51°7′29″ пн. ш. 34°7′17″ сх. д. / 51.12472° пн. ш. 34.12139° сх. д. / 51.12472; 34.12139
Середня висота
над рівнем моря
132 м
Найближча залізнична станція Ворожба
Відстань до
залізничної станції
9 км
Місцева влада
Адреса ради 41811, Сумська обл., Сумський р-н, м. Ворожба, вул. Богдана Хмельницького, 8
Карта
Крижик. Карта розташування: Україна
Крижик
Крижик
Крижик. Карта розташування: Сумська область
Крижик
Крижик
Мапа
Мапа

CMNS: Крижик у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Кри́жик — село в Україні, у Ворожбянській міській громаді Сумського району Сумської області. Населення становить 129 осіб. Колишній орган місцевого самоврядування — Кальченківська сільська рада.

Назва

[ред. | ред. код]

Крижик — походить від назви річки Крижик, яка була притокою річки Крига. На даний час ця річка (Крижик) замулена і перетворилася на ставки.

Географія

[ред. | ред. код]

Село Крижик знаходиться на відстані 1,5 км від правого берега річки Вижлиця. На відстані 1,5 км розташовані села Червоне, Шкуратівка і Воронине.

По селу протікає пересихаючий струмок із загатами. Фактично він перетворився на 3 окремі ставки, був ще один, але він вже висох. Це залишки річки Крижик.

Поруч проходить автомобільна дорога Т 1904.

Населення

[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[1]:

Мова Кількість Відсоток
українська 125 96.9%
російська 4 3.1%
Усього 129 100%

Історія

[ред. | ред. код]

За переказами місцевих мешканців, село Крижик (Яцина Слобідка) в давнину заснували як хутір козацькі родини, які в той час масово заселяли Слобожанщину, зокрема виділяють Сиворакшів, Заковоротних, Єременків, Денисенків, Зуєнків, Ященків та Потапенків. Відносять той час до XVII—XVIII століть. В той час село мало назву Яцина Слобідка, але вже вживалася назва Крижик на честь назви річки. Також є свідчення про назву Вільховий колодязь або Вільхова криниця. Станом на 1864 рік село було в статусі власницького села та мало 27 дворів, у яких мешкали 259 осіб[2]. За твердженнями ще очевидців початку XX століття, село мало трьох панів (поміщиків): Євреєнко, Балаценко та Бублик, з яких виділяють Балаценка, на честь якого названо ставок в селі при виїзді з Крижика в напрямку села Кальченки.


З приходом в село більшовицької окупації пани втекли, а в маєтку Балаценка була заснована трирічна школа, від якої на сьогодні залишився лише невеликий пагорб в бур'янах. В найбільших і найкращих хатах були розміщені штаби та конюшні. Люди в селі не були задоволені приходом комуністів, свідченням тому є вбивства двох комісарів.

Село постраждало внаслідок геноциду українського народу, проведеного урядом СРСР 1921—1933 та 1946–1947 роках. Не було жодної хати, де б уціліли всі, померло дуже багато дітей, про що свідчать поховання в селі того часу, коли ховали своїх родичів на городах біля своїх дворів.


У Другій Світовій Війні Крижик відзначився героями тієї війни. Вже за селом в напрямку Білопілля встановлено пам'ятну плиту про подвиг Героя СРСР Цибульова Олексія Івановича, єфрейтора, навідника гармати окремого зенітно-артилерійського дивізіону 5-ї повітряно-десантної бригади 3-го повітряно-десантного корпусу, гармата якого підбила декілька німецьких танків на місці боїв обабіч Крижика. На честь нього в селі названо одну з двох існуючих вулиць (друга — Польова).

Ще в 90-х роках XX століття в селі працював колгосп на 2 свиноферми, 1 корівник, існувала конюшня, водонапірна башта та вітряк. В тих же ж 90-х роках XX століття в Крижику був розроблений глиняний кар'єр і побудований цегельний завод. Також в селі працював асфальтний завод. Існував магазин і навіть щось подібне до клубу, де вечорами збиралася молодь села. Але, на жаль, від усього цього в селі не залишилося нічого, лише бур'яни…

  • 12 червня 2020 року, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 723-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області», село увійшло до складу Ворожбянської міської громади[3].
  • 19 липня 2020 року, в результаті адміністративно-територіальної реформи та ліквідації Білопільського району, село увійшло до складу новоутвореного Сумського району[4].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Рідні мови в об'єднаних територіальних громадах України — Український центр суспільних даних
  2. XLVI. Харьковская губернія. Списокъ населенныхъ мѢст по свѢдѢныямъ 1864 года. Изданъ Центральным Статистическимъ комитетомъ Министерства Внутреннихъ ДѢл. Обработанъ членомъ статистическаго СовѢта Н. Штиглицомъ. Санктпетербургъ. 1869. 173с.
  3. Розпорядження Кабінету Міністрів України № 723-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області». www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 25 жовтня 2021.
  4. Постанова Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»

Література

[ред. | ред. код]
  • XLVI. Харьковская губернія. Списокъ населенныхъ мѢст по свѢдѢныямъ 1864 года. Изданъ Центральным Статистическимъ комитетомъ Министерства Внутреннихъ ДѢл. Обработанъ членомъ статистическаго СовѢта Н. Штиглицомъ. Санктпетербургъ. 1869.

Посилання

[ред. | ред. код]

Погода в селі [Архівовано 19 грудня 2011 у Wayback Machine.]