Кінологічний центр (навчальний) МЦШР ДСНС України — Вікіпедія
Кінологічний центр МЦШР ДСНС України | |
---|---|
На службі | з 2007 |
Країна | Україна |
Належність | ДСНС |
Роль | Підготовка пошуково-рятувальних та мінно-пошукових собак |
Чисельність | 35 |
У складі | Міжрегіональний Центр Швидкого Реагування (м. Ромни) |
Базування | Сумська область, м. Ромни |
Кінологічний центр (навчальний) Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України — структурний підрозділ МЦШР ДСНС України. Кінологічний центр здійснює підготовку пошуково-рятувальних та мінно-пошукових собак для потреб ДСНС України, а також проводить навчальні курси з підготовки фахівців за робітничо-технічною професією 5169 «Рятувальник-кінолог».
З 2009 року входить до Міжнародної рятувальної організації (IRO[en]).
Розташований біля м. Ромни в Сумській області.
Основні завдання кінологічного центру:
- Здійснення професійно-технічного навчання та підвищення кваліфікації фахівців за спеціальністю «Рятувальник-кінолог» для потреб кінологічних підрозділів ДСНС та за замовленнями інших юридичних та фізичних осіб.
- Підготовка рятувальних собак для потреб ДСНС України за напрямками: пошук постраждалих у техногенних завалах, природному середовищі (лісова, гірсько-лісова місцевості), та в умовах населеного пункту.
- Підготовка мінно-пошукових собак для потреб ДСНС України.
- Організація та проведення випробувань на професійну придатність кінологічних розрахунків підрозділів ДСНС України.
- Розведення та вирощування собак з високими службовими якостями для потреб ДСНС України.
- Вивчення та практичне впровадження в роботу передового вітчизняного та міжнародного досвіду з підготовки службових собак.
На базі навчально-тактичного полігону МЦШР ДСНС України відбуваються заходи, спрямовані на підвищення професійних якостей кінологів, перевірки та покращення робочих якостей службових собак. Серед них:
- Щорічна атестація кінологічних розрахунків ДСНС України.
- Проведення сумісних спеціальних навчань у взаємодії з іншими підрозділами МВС України.
- Міжнародне тестування за правилами Міжнародної організації з підготовки рятувальних собак (IRO).
- Проведення заходів кінологічного напрямку сумісно з Кінологічною Спілкою України.
- Проведення спортивних змагань з дисципліни IGP.
- Відділення підготовки фахівців кінологічної служби
- Відділення підготовки службових собак
- Відділення підготовки мінно-пошукових собак
- Відділення племінної роботи
Кінологічний центр є єдиним в системі ДСНС України, що здійснює підготовку фахівців за ліцензованою спеціальністю 5169 «Рятувальник-кінолог». Навчальні кірси проходять навесні кожного року. У період з 2010 по 2022 рік Кінологічним центром (навчальним) підготовлено 244 особи.
Навчання проходить за програмою професійно-технічної освіти, затвердженою МОН України [1] та включає в себе такі модулі:
- Проведення пошуково-рятувальних робіт на місці події
- Основи надання домедичної допомоги
- Кінологічна підготовка
- Психологічна підготовка
- Порядок розведення службових собак
- Аварійно-рятувальна техніка і обладнання та інші.
Заняття проводять досвідчені рятувальники-кінологи. По закінченні курсу слухачі одержують свідоцтво державного зразка про отримання робітничої професії «Рятувальник-кінолог».
Сучасні навчальні класи для теоретичної підготовки та актовий зал для урочистих подій
Тренувальні майданчики
Зимові майданчики для тренувань
Вольєри для утримання службових собак
За ініціативою начальника МЦШР ДСНС України, полковника служби цивільного захисту С. В. Біляєва та за підтримки керівництва ДСНС України був розроблений проект будівництва першого в Україні кінологічного центру. Для розробки проекту був використаний міжнародний досвід щодо підготовки кінологів, а також утримання та навчання службових собак. У 2007 році на території колишньої напівзруйнованої військової частини розпочалося будівництво кінологічного центру (навчального).
Слід відмітити, що успіх створення кінологічного центру (навчального) був забезпечений також і завдяки вдалому кадровому рішенню: до керівництва центром був запрошений видатний український дресирувальник, людина, яка впровадила на території України спортивну кінологічну дисципліну IGP, І. С. Заповітряний. В тандемі із начальником МЦШР ДСНС України С. В. Біляєвим дана справа набула стрімкого розвитку.
За шість років будівництва було відреставровано три двоповерхові будівлі, які включають актовий зал, два зимових майданчики для дресирування собак, навчальні класи, службові приміщення, гуртожиток, спортивний зал, бібліотеку, сучасний розплідник для утримання цуценят, вольєри для утримання службових собак тощо. Також були збудовані два штучні техногенні завали для проведення тренувань в умовах, наближених до реальних, два стадіони, майданчики для дресирування мінно-пошукових собак тощо.
На початку діяльності кінологічний центр мав у штаті лише двох підготовлених пошуково-рятувальних собак. На сьогоднішній день ії кількість складає 36 собак.
З 2009 року кінологічний центр отримав ліцензію на підготовку робітничих кадрів за професією 5169 «Рятувальник-кінолог». У 2010 році МЦШР ДСНС України було прийнято до Міжнародної організації з підготовки рятувальних собак (IRO[en]), до складу якої входять 117 національних кінологічних організацій з 42 країн світу.
26-30 вересня 2012 року у центрі відбувся XVIII чемпіонат світу серед собак-рятувальників за міжнародною системою оцінювання робочих якостей IRO. У ньому брали участь кінологічні розрахунки з 11 країн світу — Аргентини, Південної Кореї, Німеччини, Чехії, Угорщини, Іспанії, Словенії, Нідерландів, Польщі, Росії та України [2]. Команда кінологічного центру зайняла перше місце в командному заліку. Серед співробітників центру призові місця зайняли: перше місце в дисципліні «пошук людини в лісі» — Мартинчук Володимир з німецькою вівчаркою Бастером, третє місце в дисципліні «пошук людини у техногенному завалі» — Гомзар Валерій з лабрадором Річардом.
Рятувальники-кінологи МЦШР ДСНС України у складі зведеного загону ДСНС України були залучені до міжнародної рятувальної місії у Турецькій Республіці, де 6 лютого 2023 р. стався потужний землетрус.
Під час пошуково-рятувальної операції силами зведеного загону було врятовано одну жінку, розібрано завали 136 будівель та деблоковано тіла 58 загиблих [3].
Сайт Міжрегіонального Центру Швидкого Реагування
У кінологічному центрі на Сумщині показали, як готують собак-рятувальників
(Відео) Три факти, які варто знати про кінологічний центр ДСНС у Ромнах
Ромнах атестувалися кінологи з усієї України
Один день із життя собаки-рятувальника. Репортаж з єдиного кінологічного центру ДСНС в Україні
Кінологи ДСНС показали, як тренують собак-пошуковців на Сумщині
У Ромнах стартували тренувальні збори кінологів-надзвичайників
ЕКСКУРСІЯ ДО КІНОЛОГІЧНОГО ЦЕНТРУ МЦШР ДСНС УКРАЇНИ
Армія собак-саперів: як чотирилапі рятують людські життя
Тренують у формі гри та вчать рятувати життя: як навчають службових псів ДСНС
Наш «носик» Тото приймає сьогодні вітання з нагоди 2-річчя
Професія: рятувальник". Репортаж про спецпідрозділ МНС у Ромнах
Як службові собаки шукають людей під завалами та за слідом
Кінологи та собаки-рятувальники з усієї України доводять свою профпридатність на Сумщині
Єдина в Україні: як тернопільська собака Фіона рятує людей з-під завалів