Мандрил звичайний — Вікіпедія

Мандрил звичайний
Мандрил звичайний
Мандрил звичайний
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Мавпові (Cercopithecidae)
Рід: Мандрил
Вид: Мандрил звичайний
Mandrillus sphinx
Linnaeus, 1758
Поширення звичайного мандрила
Поширення звичайного мандрила
Посилання
Вікісховище: Mandrillus sphinx
Віківиди: Mandrillus sphinx
EOL: 310920
ITIS: 573031
МСОП: 12754
Fossilworks: 232550

Мандрил звичайний (Mandrillus sphinx) — представник роду Мандрилів родини мавпові.

Череп мандрила звичайного

Загальний розмір мандрила коливається від 56 до 81 см. Самиці мандрилів помітно відрізняються від самців: вони у 2-3 рази легші за самців та менші зростом. Тіло мандрила велике, розміром із собаку колі, голова величезна з масивною виступаючою мордою. З боків довгого носа тягнуться щічні здуття, порізані поздовжніми борознами. Очі сидять глибоко. Шерсть на тілі довга, густа.

Колір здуття яскраво-блакитний, ніс, виступаючий довгою смужкою між ними, ніздрі — червоні. Щічні чубчики та вуса білуваті, борода жовта або помаранчева. Вуха м'ясного кольору. Шерсть на верхній стороні тулуба маслиново-коричнювата, на нижній — сріблясто-сіра. Шкіра навколо хвоста гола, має червонувато-фіолетовий колір, сідничний мозоль фіолетовий. Самиці в цілому менш яскраво забарвлені, у них відсутні сині щічні здуття.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Мандрили живуть у вологих тропічних лісах, зазвичай віддаючи перевагу первинним лісам над вторинними. Вони також живуть у нерівних галерейних лісах, оточених саванами, і подорожують по трав'яних ділянках у межах своїх лісових середовищ. Вони також були зареєстровані в гірських районах, біля річок і на зрошуваних полях.[1]

Мандрили можуть об'єднуватися або конкурувати з іншими приматами, такими як талапоїни, гвенони, мангабеї, чорно-білі колобуси, шимпанзе та горили.[2]

Більшу частину часу проводять на землі, але харчуються та сплять на деревах. Мандрили всеїдні. Зустрічаються сімейними групами, які можуть сягати кількох сотень особин, що робить їх одними з найбільш соціальними приматами. Мандрили — це доволі агресивні та забіякуваті тварини. Вони часто відвідують сусідні з лісом посіви й села.

Вагітність триває до 245 днів. Малюки мандрили цікаві та грайливі. З віком вони поступово набувають рис дорослих.

У дикій природі мандрили живуть 12–14 років, але особини, що містяться в неволі, можуть жити 30–40 років.[3]

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Це африканський ендемік. Мешкає на півдні Камеруну, Екваторіальній Гвінеї, Габоні та у прибережній частині Республіки Конго.

Статус популяції та охорона

[ред. | ред. код]

Станом на 2019 рік Червоний список МСОП вносить мандрила до списку вразливих. Його загальна популяція точно невідома, але вважається, що вона зменшилася більш ніж на 30 % за останні 24 роки. Головні загрози - це знищення середовища існування та полювання на м'ясо диких тварин. Схоже, що мандрил зазнав масової втрати середовища проживання в Екваторіальній Гвінеї та південному Камеруні, його ареал у Республіці Конго обмежений. Габон вважається найважливішим притулком для цього виду, а низька щільність населення країни та величезні тропічні ліси роблять її хорошим місцем для збереження мандрилу[4].[5].

Мандрила внесено до Додатку I CITES, що забороняє комерційну торгівлю виловленими в дикій природі екземплярами, і до класу B Африканської конвенції, яка надає їм захист, але надає спеціальний дозвіл на їх убивство, відлов або збір. Існує принаймні одна охоронна територія для мандрилів у кожній із країн, які вони населяють. У Габоні більшість тропічних лісів було здано в оренду лісозаготівельним компаніям, але близько 10 відсотків є частиною системи національних парків, 13 з яких були створені в 2002 році.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Thomas Geissmann: Vergleichende Primatologie. Springer-Verlag, Berlin u. a. 2003, ISBN 3-540-43645-6.
  • Groves C. In Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference. 3rd edition, Johns Hopkins University Press, 2005. 163 ISBN 0-8018-8221-4
  1. NCSU Libraries, Carl von; Deutsche Zoologische Gesellschaft; Metcalf Collection (North Carolina State University). NCRS (1894). Caroli Linnæi Systema naturæ. Lipsiæ, Sumptibus Guilielmi Engelmann.
  2. Harrison, Michael J. S. (1988-10). The mandrill in Gabon's rain forest—ecology, distribution and status. Oryx (англ.). Т. 22, № 4. с. 218—228. doi:10.1017/S0030605300022365. ISSN 1365-3008. Процитовано 27 грудня 2024.
  3. Mandrill. Wikipedia (англ.). 13 грудня 2024. Процитовано 27 грудня 2024.
  4. African Convention on the Conservation of Nature and Natural Resources (1968) - The Faculty of Law. www.jus.uio.no (англ.). Процитовано 27 грудня 2024.
  5. Appendices | CITES. cites.org. Процитовано 27 грудня 2024.