Манюкова Євгенія Олександрівна — Вікіпедія

Манюкова Євгенія Олександрівна
Громадянство СРСР
 Росія
Дата народження17 травня 1968(1968-05-17)[1] (56 років)
Місце народженняМосква, СРСР
Інші парні турніри

Євгенія Олександрівна Манюкова (нар. 17 травня 1968, Москва) — радянська російська професійна тенісистка, тренер і спортивний адміністратор, майстер спорту СРСР міжнародного класу (1988), заслужений тренер Росії.

Ігрова кар'єра

[ред. | ред. код]

Євгенія Манюкова почала грати в теніс в вісім років. Її першим тренером став Анатолій Волков, згодом вона також тренувалася у Костянтина Пугаєва[2]. У 1986 році Євгенія, яка виступала за клуб ЦСКА, стала абсолютною чемпіонкою СРСР серед дівчат та чемпіонкою Європи серед дівчат в парному розряді.

У квітні 1987 року в Казерте (Італія) Манюкова виграла свій перший професійний турнір (під егідою ITF) в парному розряді (з Наталею Медведєвою), а у вересні в Софії домоглася аналогічного успіху в одиночному розряді. Вона також дійшла до фіналу чемпіонату СРСР в парі з Аїдою Халатян з Єревана[3]. У 1988 році Манюкова стала чемпіонкою СРСР в одиночному розряді і повторила цей успіх в 1990 році. 1990 рік став також роком її прориву в еліту міжнародного тенісу: у квітні вона виграла в парі з Оленою Брюховець турнір WTA в Таранто (Італія), а восени вони дійшли до фіналу Відкритого чемпіонату Москви, також входив до турнірну сітку WTA. В Таранто Брюховець і Манюкова перемогли дві посіяних пари і повторили цей результат в Москві, обігравши в тому числі першу пару турніру — Ларису Савченко і Мерседес Пас.

У 1991 році, в останній рік існування СРСР, Манюкова виграла чемпіонат країни і Спартакіаду народів СРСР в міксті з Дмитром Паленовим . В одиночному розряді вона стала фіналісткою чемпіонату СРСР і Спартакіади, програвши Світлані Комлевій[3]. У рейтингу WTA вона після кількох вдалих виступів, включаючи вихід в чвертьфінал турніру в Лінці (Австрія) і Відкритого чемпіонату Сан-Марино, виконала за рік шлях з 274-го до 106-го місця, але в парах не змогла розвинути свій торішній успіх, діставшись тільки до півфіналу в Таранто.

У 1992 році Манюкова увійшла в сотню кращих тенісисток світу, пробившись до півфіналу в Лінці після перемог над двома посіяні суперницями, включаючи Марі Пірс — на той момент 19-ю ракетку світу. Влітку вона піднялася в рейтингу до 66-го місця і була запрошена в збірну СНД в Кубку Федерації. Вона принесла команді вирішальне очко в матчі з фінської збірної (в парі з Оленою Макаровою), але в наступному колі програла Наталі Тозья. На Олімпіаді в Барселоні їй вдалося дійти до третього кола в одиночному розряді, перемігши посіяну восьмий Катерину Малеєву, але потім вона поступилася бельгійці Сабін Аппельманс.

У 1993 році Манюкова домоглася головного успіху в кар'єрі, вигравши з Андрієм Ольховським Відкритий чемпіонат Франції. Манюкова і Ольховський були посіяні під 11-м номером і в чвертьфіналі обіграли третю пару турніру — Джилл Гетерінгтон і Паула Хархейс. У півфіналі вони вибили з боротьби Бренду Шульц і Мерфі Дженсена, перед цим перемогли першу пару посіву, а в фіналі обіграли посіяних дев'ятими Елну Рейн і Дані Віссера з ПАР[4]. За рік Манюкова також двічі грала у фіналах турнірів WTA в парному розряді, домігшись перемоги в Лінці з Лейлою Месхі, а в Х'юстоні дійшовши до фіналу, де вона і Радка Зрубакова поступилися Катрін Адамс і Манон Боллеграф . Влітку в Торонто Манюкова в парі з Месхі взяла у Адамс і Боллеграф реванш, вибивши цю сильну пару з боротьби вже у другому колі. У травні вона вперше виступила за збірну Росії в Кубку Федерації, вигравши три і програвши п'ять зустрічей.

1994 рік став найбільш успішним для Манюковой в жіночих парах. Уже в лютому вона вдруге поспіль виграла з Месхі турнір в Лінці, де вони були вже посіяні під першим номером. У квітні в Гамбурзі вони дійшли до фіналу, де програли осной з кращих пар світу — Аранча Санчес і Яні Новотній, а через місяць на Відкритому чемпіонаті Франції пробилися в чвертьфінал після перемог над двома посіяні парами, в тому числі над п'ятою парою турніру — Елізабет Смайлі і Пем Шрайвер. У вересні з Оленою Макаровою Манюкова завоювала в Москві свій четвертий за кар'єру і другий за сезон титул в жіночому парному розряді, перегравши по шляху обидві перших посіяних пари. У жовтні вони дійшли до півфіналу в Цюріху, а в кінці місяця Манюкова з Месхі вийшла в фінал в Ессені, піднявшись в результаті до 18-ї позиції в рейтингу тенісисток, які виступають у парному розряді.

На Відкритому чемпіонаті Австралії 1995 року посіяні десятими Манюкова і Месхі дійшли до чвертьфіналу, де програли кращій парі світу — Наталії Звєрєвої та Джіджі Фернандес . На відкритому чемпіонаті Франції Манюкова повторила з Макарової свій минулорічний успіх, пробившись у чвертьфінал. У менш престижних турнірах, однак, вона виступала не так вдало і її кращими результатами стали виходи в півфінал в Сіднеї і Гамбурзі. У 1996 році її останнім досягненням став другий поспіль вихід у чвертьфінал Відкритого чемпіонату Австралії в парі з Макаровою (в першому колі російська пара переграла суперниць, посіяних десятими, а в чвертьфіналі поступилася посіяним другими Мередіт Макграт і Ларисі Савченко-Нейланд). Манюкова завершила активну ігрову кар'єру в середині сезону, після поразки у другому колі Відкритого чемпіонату Франції у віці 28 років.

Участь у фіналах турнірів Великого шолома за кар'єру (1)

[ред. | ред. код]

Парний розряд — перемога (1)

[ред. | ред. код]
Рік Турнір Покриття Партнер Суперники у фіналі Рахунок у фіналі
1993 Відкритий чемпіонат Франції Грунт Росія Андрій Ольховський ПАР Елна Рейнах
ПАР Дані Віссер
6-2, 4-6, 6-4

Участь у фіналах турнірів WTA за кар'єру (8)

[ред. | ред. код]
Легенда
Великий шолом (0)
Чемпіонат WTA (0)
I категорія (0)
II категорія (3)
III категорія (3)
IV категорія (0)
V категорія (2)

Парний розряд (8)

[ред. | ред. код]

Перемоги (4)

[ред. | ред. код]
Дата Турнір Покриття Партнер Суперниці в фіналі Рахунок у фіналі
1. 30 Квітня 1990 Таранто, Італія Грунт СРСР Олена Брюховець Італія Ріта Гранде
ІталіяСільвія Фаріна-Елія
7-6 4, 6-1
2. 22 Лютого 1993 Лінц, Австрія килим Грузія Лейла Месхі ІспаніяКончіта Мартінес
АвстріяЮдіт Візнер
без гри
3. 7 Лютого 1994 Лінц (2) килим Грузія Лейла Месхі ШвеціяОса Свенссон
ФРНКароліна Шнайдер
6-2, 6-2
4. 19 Вересня 1994 Москва, Росія килим Росія Олена Макарова НідерландиКароліна Віс
ІталіяЛаура Голарса
7-6 3, 6-4

Поразки (4)

[ред. | ред. код]
Дата Турнір Покриття Партнер Суперниці в фіналі Рахунок у фіналі
1. 1 Жовтня 1990 Москва, Росія килим СРСР Олена Брюховець СШАГретхен Мейджерс
СШАРобін Уайт
2-6, 4-6
2. 22 Березня 1993 Х'юстон, Техас, США Грунт Чехія Радка Зрубакова СШАКатріна Адамс
НідерландиМанон Боллеграф
3-6, 7-5, 6-7 7
3. 25 Квітня 1994 Гамбург, Німеччина Грунт ГрузіяЛейла Месхі ЧехіяЯна Новотна
ІспаніяАранча Санчес Вікаріо
3-6, 2-6
4. 24 Жовтня 1994 Ессен . Німеччина килим Грузія Лейла Месхі ШвеціяМарія Ліндстрем
ШвеціяМарія Страндлунд
2-6, 1-6

Подальша кар'єра

[ред. | ред. код]

Уже в 1996 році, в рік закінчення ігрової кар'єри, Євгенія Манюкова стала спортивним директором Кубка Кремля — найбільшого тенісного турніру в Росії. Надалі вона зайнялася тренерською роботою. Серед вихованок Манюкової — одна з провідних тенісисток Росії Катерина Макарова, вона також тренує молодіжну збірну Росії[5] .

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Player Profile // WTA website
  2. ПУГАЕВ Константин Павлович - Федерация тенниса России. www.tennis-russia.ru. Архів оригіналу за 12 вересня 2017. Процитовано 24 вересня 2017.
  3. а б Чемпионаты СССР летние личные [Архівовано 5 березня 2012 у Wayback Machine.] в Энциклопедии «Российский теннис»
  4. Турнирная сетка Открытого чемпионата Франции по теннису 1993 года в смешанном парном разряде [Архівовано 11 березня 2016 у Wayback Machine.] на сайте ITF (англ.)
  5. Александр Ерастов. (25 января 2012). Бей своих: В полуфинале Australian Open сыграет Шарапова или Макарова. Российская газета. Архів оригіналу за 12 березня 2016. Процитовано 3 березня 2012.

    Даниил Сальников. (1 июня 2011). Манюкова: постоянно поддерживаем многих девочек. Чемпионат.ру. Архів оригіналу за 12 березня 2016. Процитовано 19 червня 2021.

Посилання

[ред. | ред. код]