Марія де лос Долорес Бурбон-Сицилійська — Вікіпедія

Марія де лос Долорес Бурбон-Сицилійська
ісп. María de los Dolores de Borbón-Dos Sicilias
Світлина іспанських інфантів в палаці Ла-Магдалена, Сантандер, 1914
Ім'я при народженніМарія де лос Долорес Вікторія Філіпа Марія де лас Мерседес Луїза Карлота Єухенія
Народилася15 листопада 1909(1909-11-15)
палац Вілламехор, Мадрид, Іспанія
Померла11 травня 1996(1996-05-11) (86 років)
Мадрид, Іспанія
Похованняколегіальна церква Святого Спаса, Севілья
Країна Іспанія
Діяльністьаристократка
Знання мовіспанська
Титулпринцеса Бурбон-Сицилійська
Конфесіякатолицтво
РідСицилійські Бурбони, Чорторийські
БатькоКарлос Бурбон-Сицилійський
МатиЛуїза Орлеанська
Брати, сестриКарлос, Марія де лас Мерседес, Марія де ла Есперанса
У шлюбі з1) Августін Юзеф Чарторийський
2) Карлос Чіас Оссоріо
ДітиВід першого шлюбу: Адам Кароль, Людвік Петро
Від другого шлюбу: не було
Нагороди
Dame of the Order of Queen Maria Luisa
Герб
Герб

Герб Марії де лос Долорес від 1950 року

Марія де лос Долорес Бурбон-Сицилійська (ісп. María de los Dolores de Borbón-Dos Sicilias), скорочено Долорес де Бурбон (ісп. Dolores de Borbón), повне ім'я Марія де лос Долорес Вікторія Філіпа Марія де лас Мерседес Луїза Карлота Еухенія Бурбон-Сицилійська й Орлеанська (ісп. María de los Dolores Victoria Felipa María de las Mercedes Luisa Carlota Eugenia de Borbón y Orleans), (нар. 15 листопада 1909 — пом. 11 травня 1996) — інфанта Іспанії з династії Сицилійських Бурбонів, донька інфанта Іспанії Карлоса Бурбон-Сицилійського та французької принцеси Луїзи Орлеанської, дружина 2-го ордината в Сеняві Августіна Юзефа Чарторийського, а після його смерті — Карлоса Чіас Оссоріо.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народилась 15 листопада 1909 року у палаці Вілламехор у Мадриді. Була другою дитиною та старшою донькою в родині інфанта Іспанії Карлоса Бурбон-Сицилійського та його другої дружини Луїзи Орлеанської. Мала рідного старшого брата Карлоса й єдинокровну сестру Ізабеллу Альфонсу та брата Альфонсо від першого шлюбу батька. Згодом у неї з'явились молодші сестри Марія де лас Мерседес і Марія де ла Есперанса.

Була охрещена 23 листопада 1909 року у залі Ґаспаріні Королівського палацу Мадрида. Хрещеними батьками виступили герцог Орлеанський і королева-консорт Іспанії Вікторія Еухенія.

Батько у 1901 році відмовився від прав на престол Обох Сицилій та отримав титул інфанта Іспанії. До 1914 року сімейство мешкало у мадридському палаці Вілламехор.[1] Долорес у родинному колі кликали Дола. Як і її сестри, вона відвідувала Colegio de las Irlandesas у Мадриді, виявляючи дивовижну завзятість в освоєнні предметів. У 1921 році сім'я переїхала до Севільї, куди її голову направили як генерал-капітана місцевого військового округу. По прибуттю інфанти були поміщені у школу-інтернат в Кастильєха-де-ла-Куеста. Під час вакацій матір відправляла Долорес до Франції вдосконалювати знання французької.[2]

Із поваленням монархії у 1931 році сімейство виїхало до Риму, хоча республіканські солдати запевняли Карлоса, який був дуже популярним у Севільї, що з його родиною нічого не станеться і він може залишитись. Згодом з Італії перебралися до Швейцарії.

Палац Чарторийських у Сеняві

У віці 27 років Марія де Лос Долорес узяла шлюб із 29-річним Августіном Юзефом Чарторийським, польським шляхтичем, якого вона зустріла у Парижі. Цивільна церемонія пройшла 12 серпня 1937 в Уші, 16 серпня в Лозанні відбулося їхнє вінчання. Серед гостей на весіллі були присутніми скинутий король Іспанії Альфонсо XIII, колишня королева-консорт Португалії Амелія Орлеанська та колишній цар Болгарії Фердинанд I Кобург. Наречений був 2-м ординатом в Сеняві та керував Музеєм князів Чарторийських, відкритим у 1880 році. Після кількамісячної подорожі Європою[2] молодята оселилися у Кракові, де він і був розташований.

Після початку Другої світової війни Августін Юзеф перевіз 16 ящиків з найбільш цінними експонатами музею до палацу в Сеняві. З наступом німецьких військ, шляхтич доправив коштовності до свого кузена, що проживав у Полкінах. Однак, гестапівці знайшли всі предмети та вивезли зі сховків найцінніші.[3] Августін Юзеф і Марія де лос Долорес були заарештовані й ув'язнені в Раві-Руській, у захопленому німцями будинку, де раніше жила сім'я адвоката С. Юліуша Бардаха.[4] Після переговорів і завдяки зв'язкам з італійською та іспанською королівськими родинами пара була депортована та виїхала до Парижу, звідки наприкінці 1939 року потрапила до Іспанії. 2 січня у Севільї народився їхній первісток. Всього мали двоє синів:

  • Адам Кароль (нар. 1940) — перебуває у другому шлюбі, має єдину доньку від першого союзу та двох онуків;
  • Людвік Петро (1945—1946) — прожив 1 рік.
«Huerta de la princesa»

Після Другої світової війни власність Чарторийських була націоналізована польським урядом, і сім'я вирішила за краще не повертатися до Кракова, побоюючись радянських окупантів. Від 1943 року мешкали на фермі «Huerta de la princesa» у містечку Дос-Ерманас.[5]

Августін Юзеф помер молодим у липні 1946 року, за два місяці після смерті молодшого сина. Долорес згодом закохалася у вчителя Адама Кароля і взяла другий шлюб.

У віці 41 року вона стала дружиною 25-річного каталонця Карлоса Чіас Оссоріо. Весілля пройшло 29 грудня 1950 в Севільї. Подружнє життя виявилося щасливим. Спільних дітей пара не мала. До 1958 року продовжували жити на фермі у Дос-Ерманас, після чого принцеса продала її за 600 000 песет,[5] і подружжя переїхало до Мадриду.

Долорес померла 11 травня 1996 року в будинку для людей похилого віку «Las Rozas» у Мадриді.[6] Згідно свого бажання, була похована у колегіальній церкві Святого Спаса в Севільї.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Генеалогія

[ред. | ред. код]
Фердинанд II
 
Марія Тереза Австрійська
 
Франческо Бурбон-Сицилійський
 
Марія Ізабелла Австрійська
 
Фердинанд Філіп Орлеанський
 
Олена Мекленбург-Шверінська
 
Антуан Орлеанський
 
Луїза Фернанда Іспанська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Альфонсо Бурбон-Сицилійський
 
 
 
 
 
Антонієтта Бурбон-Сицилійська
 
 
 
 
 
Луї-Філіп Паризький
 
 
 
 
 
Марія Ізабелла Орлеанська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Карлос Бурбон-Сицилійський
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Луїза Орлеанська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Марія де лос Долорес
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Палац Вілламехор. [1] (ісп.)
  2. а б Донья Долорес Бурбон-Орлеанська. [2] (ісп.)
  3. Августін Юзеф Чарторийський. [3] (англ.)
  4. Gene Gutowski: Od Holocaustu do Hollywood. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2004, стор. 46. ISBN 83-08-03549-3.
  5. а б 1958. La princesa Dolores vende sus propiedades en Dos Hermanas. [4] (ісп.)
  6. Марія де лос Долорес Бурбон-Орлеанська. [5] (ісп.)

Посилання

[ред. | ред. код]