Москалькова Тетяна Миколаївна — Вікіпедія

Москалькова Тетяна Миколаївна
Народилася30 травня 1955(1955-05-30) (69 років) Редагувати інформацію у Вікіданих
Вітебськ, Білоруська РСР, СРСР Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Росія Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьполітична діячка, омбудсмен, депутатка, депутатка Державної думи Російської Федерації Редагувати інформацію у Вікіданих
Alma materМосковський державний юридичний університет Редагувати інформацію у Вікіданих
Науковий ступіньдоктор філософських наук і доктор юридичних наук[d]
Вчене званняпрофесор[d] Редагувати інформацію у Вікіданих
Знання мовросійська Редагувати інформацію у Вікіданих
ЧленствоДержавна дума Федеральних зборів Російської Федерації VI скликанняd і Державна дума Федеральних зборів Російської Федерації V скликанняd Редагувати інформацію у Вікіданих
Посададепутат Державної Думи РФ[d] і депутат Державної Думи РФ[d] Редагувати інформацію у Вікіданих
Військове званнягенерал-майор Редагувати інформацію у Вікіданих
ПартіяСправедлива Росія і КПРС Редагувати інформацію у Вікіданих
Конфесіяправослав'я Редагувати інформацію у Вікіданих
Нагороди
IMDbID 11813703 Редагувати інформацію у Вікіданих
Сайтmoskalkova.com/, Редагувати інформацію у Вікіданих

Тетяна Миколаївна Москалькóва (нар. 30 травня 1955, Вітебськ, Білоруська РСР) — російський політик, юристка. Уповноважена з прав людини в РФ з 22 квітня 2016 року.[1]

Депутатка Держдуми Федеральних зборів РФ V і VI скликань (2007—2016). Докторка юридичних наук, докторка філософських наук, Заслужена юристка РФ. Генерал-майор поліції у відставці.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народилася 30 травня 1955 року у Вітебську Білоруської РСР. Її батько був офіцером ВДВ, мати — домогосподаркою. Москалькова була другою дитиною, на момент народження її батьку було 36 років, а матері — 30 років. На характер Москалькової, за її словами, значно вплинув старший брат Володимир. Батько помер, коли Москальковій було десять років, після цього сім'я переїхала до Москви.

1972 — працювала бухгалтеркою Інюрколегії, діловодом, старшим юрисконсультом, консультантом Відділу помилування Президії Верховної Ради РРФСР.

1974 — працювала консультанткою у відділі з питань помилування при Президії Верховної Ради РРФСР.

1974—1984 — працювала у відділі помилування Президії Верховної Ради РРФСР, обіймала посади секретарки, старшої юрисконсультантки, консультантки. Була секретаркою комітету комсомолу.

1978 — закінчила Всесоюзний юридичний заочний інститут (нині — МДЮА).

1984 — працювала у правовій службі Міністерства внутрішніх справ СРСР, що займалася у тому числі питаннями помилування, на посадах від референтки до першого заступника глави правового управління МВС. Звільнена 22 грудня 2007 через обрання депутатом Держдуми РФ, проте при цьому вона не звільнилася з правоохоронних органів, а призупинила службу і залишилася у кадрах МВС. За її словами, це дозволяло «в будь-який момент мати можливість повернутися до системи».

Політична кар'єра

[ред. | ред. код]

1999 — балотувалася до Держдуми РФ від партії «Яблуко» у Рибінському одномандатному окрузі Ярославської області, але програла Анатолію Грешневікову.

2007 — обрана депутаткою Держдуми РФ п'ятого скликання від партії «Справедлива Росія: Батьківщина / Пенсіонери / Життя», була членом фракції «Справедлива Росія», заступником голови комітету у справах Співдружності Незалежних Держав та зв'язків зі співвітчизниками.

2011 — обрана депутаткою шостого скликання, член фракції «Справедлива Росія», заступник голови комітету у справах СНД та зв'язків зі співвітчизниками, член комісії з контролю за достовірністю відомостей про доходи, про майно і зобов'язання майнового характеру, що подаються депутатами.

Уповноважений з прав людини РФ

[ред. | ред. код]

2016 — стала уповноваженою з прав людини у РФ. 2018 року ствердила, що інститутові уповноваженого з прав людини в РФ бракує повноважень.

У зв'язку з відвідуванням Криму за допомогою незаконного пункту перетину з РФ, була занесена до спису осіб, яким заборонений в'їзд до України. Однак у середині червня 2018 цю заборону було скасовано[2].

Санкції

[ред. | ред. код]

14 травня 2018 року Тетяну Москалькову занесли до санкційного списку України.[3][4]

25 лютого 2023 року, на тлі вторгнення Росії в Україну, занесена до санкційного списку Євросоюзу за заперечення фільтраційних заходів РФ в Україні.[5]

Родина

[ред. | ред. код]
  • Вдова, виховує доньку і двох онуків.
  • Старший брат Володимир став військовим, полковник.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Москалькова Татьяна Николаевна. archive.is. 21 грудня 2012. Архів оригіналу за 21 грудня 2012. Процитовано 15 червня 2018.
  2. Порошенко зняв російському омбудсмену заборону на в'їзд до України — Денісова [Архівовано 7 жовтня 2019 у Wayback Machine.] Радіо Свобода (21 червня 2018)
  3. MOSKALKOVA Tatiana Nikolaevna. www.opensanctions.org (англ.). Процитовано 28 лютого 2023.
  4. SBU. Москалькова Татьяна Николаевна. Myrotvorets.center (рос.). Процитовано 28 лютого 2023.
  5. Под санкции Евросоюза попали Альфа-банк, "Тинькофф" и "Россия сегодня". Радио Свобода (рос.). 25 лютого 2023. Процитовано 28 лютого 2023.