Музей «Ніжинська поштова станція» — Вікіпедія

Музей «Ніжинська поштова станція»
51°02′48″ пн. ш. 31°53′15″ сх. д. / 51.046566349028° пн. ш. 31.887502090596° сх. д. / 51.046566349028; 31.887502090596
Типмузей Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Україна Редагувати інформацію у Вікіданих
РозташуванняУкраїна Україна: Ніжин (Чернігівська область)
Адресавул. Поштова, 5[1]
Засновано1993 рік
Фондпонад 500 експонатів
Директордиректор О. П. Поборниця
Музей «Ніжинська поштова станція». Карта розташування: Україна
Музей «Ніжинська поштова станція»
Музей «Ніжинська поштова станція» (Україна)
Мапа

CMNS: Музей «Ніжинська поштова станція» у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Музей «Ніжинська поштова станція» — унікальний для України музейний заклад, присвячений розвиткові поштової справи, як місцевої, так і на території країни в цілому у XVII — на початку XX століть, розташований у місті Ніжині (Чернігівської області); одна з оригінальних численних атракцій Ніжина, що є незмінно популярним серед туристів, які відвідують місто.

Загальні дані

[ред. | ред. код]

Музей «Ніжинська поштова станція» міститься в історичній будівлі поштової станції, й розташований за адресою:

вул. Поштова, буд. 5, м. Ніжин—16600 (Чернігівська область, Україна).

Директор музею — Поборниця Ольга Петрівна.

З історії закладу

[ред. | ред. код]

Задум відкрити музейну експозицію в Ніжині, присвячену пошті, виник ще у 1980-х роках, адже місто має славні поштові традиції, крім того тут зберігся комплекс будівель поштової станції — історико-архітектурна пам'ятка архітектури XVIII століття. Через Ніжинську поштову станцію свого часу пролягали шляхи видатних людей — тут, зокрема, зупинялися на перепочинок Олександр Пушкін, Олександр Грибоєдов, Тарас Шевченко, Володимир Даль, Євген Гребінка[2]. У XVII—XVIII століттях Ніжин було одним з найбільших торговельних міст Лівобережної України, через нього пролягали головні поштові тракти на Київ, Москву, Санкт-Петербург, Ригу, Полтаву, в Крим.

У 1992 році уродженець Ніжина, краєзнавець і меценат Олександр Миколайович Лазаренко передав рідному місту унікальну колекцію предметів дорожнього побуту й документів з історії вітчизняних доріг та кінної пошти XVIIIXIX століть, яку збирав протягом свого тривалого життя[3].

На її основі був створений музей «Ніжинська поштова станція», який відкрився у 1993 році, й відтоді є одним з найцікавіших екскурсійних об'єктів Ніжина.

Експозиція

[ред. | ред. код]
Стенд з експонатами у 1-й залі музею

У теперішній час (2000-ні) у Музеї «Ніжинська поштова станція» експонується понад 500 предметів, так чи інакше пов'язаних із розвитком поштової справи у Ніжині та на території України в цілому.

Експозицію побудовано за архівними документами про Ніжинську поштову станцію, що збереглися в Державному історичному архіві Києва та Центральному історичному архіві Санкт-Петербурга. Концепцією «Поштової станції» враховано використання ландшафтного методу оформлення експозиції, чому не в останню чергу сприяє й те, що приміщення музею — єдиний в Україні подібний комплекс, який зберігся майже повністю. Музейна експозиція покликана створити у відвідувача враження повернення у XIX століття і якповніше показати соціально-економічний розвиток Ніжина тієї пори. Але тут також можна дізнатися і про раніші свідчення поштової справи на території України — про те, як у давнину гінці доставляли князівські грамоти, як козаки везли донесення війська Запорізького; про роль гетьманів у розвитку пошти України[4].

У 2 залах-кімнатах розташувалася експозиція: макет станції XIX століття, марки, конверти, листівки та старовинні речі подорожнього побуту: чорнильниці, лампи, піддужні дзвоники, свічники.

У другій залі відтворено кімнату станційного наглядача — на стіні висить карта поштових трактів, стоїть старовинний стіл, лави, скрині, дорожні валізи. Також тут є куточок для проїжджаючих з відповідною атрибутикою — самоваром, чайним посудом.

У цій же будівлі комплексу Ніжинської поштової станції 25 жовтня 1860 року в сім'ї поштаря народився і провів дитячі роки видатний український художник-баталіст, академік Микола Семенович Самокиш. В експозиції представлені різноманітні матеріали про життя і творчість художника та його учнів.

Галерея (жовтень 2009 року)

[ред. | ред. код]
Вхід до музею
Перша зала
(історії розвитку пошти)
Кабінет станційного наглядача
у другій залі
Куток відпочиваючих

Див. також

[ред. | ред. код]

Виноски

[ред. | ред. код]

Джерела та посилання

[ред. | ред. код]