Міхай Гімпу — Вікіпедія

Міхай Гімпу
рум. Mihai Ghimpu Редагувати інформацію у Вікіданих
 Редагувати інформацію у Вікіданих
Народився19 листопада 1951(1951-11-19) (73 роки) Редагувати інформацію у Вікіданих
Колоніца, Муніципалітет Кишинеу, Молдова Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Молдова
 Румунія Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьполітик Редагувати інформацію у Вікіданих
Alma materДержавний університет Молдови Редагувати інформацію у Вікіданих
Знання моврумунська Редагувати інформацію у Вікіданих
Посадаспеціальний гість Парламентської асамблеї Ради Європиd[1], представник Парламентської Асамблеї Ради Європи[1], представник Парламентської Асамблеї Ради Європи[1], Член Парламенту Молдовиd, Член Парламенту Молдовиd, президент Молдови і Очільник Парламенту Молдови Редагувати інформацію у Вікіданих
ПартіяЛіберальна партія Молдови Редагувати інформацію у Вікіданих
Конфесіяправослав'я Редагувати інформацію у Вікіданих
Брати, сестриСіміон Гімпуd Редагувати інформацію у Вікіданих
У шлюбі зДіна Гімпуd Редагувати інформацію у Вікіданих
Нагороди
орден Республіки (Молдова)
Ланцюг ордена Зірки Румунії

Міха́й Гі́мпу (рум. Mihai Ghimpu; нар. 19 листопада 1951, Колоніца, Молдавська РСР) — молдавський політик, лідер Ліберальної партії Молдови. З вересня 2009 і до 27 грудня 2010 обіймав посаду голови Парламенту Республіки Молдова, а також був виконуючим обов'язки президента Молдови.

Відомий як однозначний прихильник загальної румунсько-молдовського етнічної ідентичності.

Є рідним дядьком Доріна Кіртоаке.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 19 листопада 1951 в селі Колониця Кишинівського району Молдавської РСР. За його словами він — румун[2]. Закінчив Кишинівський державний університет, за фахом юрист, працював адвокатом і шефом адвокатського бюро «Кредо». У 1978—1990 роках Гімпу працював юристом, очолював юридичні відділи різних підприємств, а також був суддею одного з адміністративних секторів Кишинева[3]..

В кінці 1980-х став одним із засновників Народного фронту Молдови (НФМ). У 1990 обраний до парламенту й увійшов до фракції Народного фронту. Залишив організацію в 1993. У 1994 обраний членом молдовського парламенту від Блоку селян та інтелігенції.

У 1997 очолив створену в 1993 році Партію реформ (ПР). У квітні 2005 партія змінила назву і стала називатися Ліберальною партією Молдови (ЛП). У 2007—2008 був головою муніципальної ради Кишинева[3].

Голова парламенту Молдови

[ред. | ред. код]

28 серпня 2009 обраний спікером парламенту Молдови. Його кандидатура була схвалена всіма чотирма партіями, що входять до альянсу «За європейську інтеграцію». Обрання голови нового парламенту проходило без 48 депутатів від правлячої в Молдові з 2001 Партії комуністів (ПКРМ). Представники Комуністичної партії визнали проведення засідання і обрання спікера незаконним і подали заяву до Конституційного суду. 8 вересня Конституційний суд Молдови визнав законним обрання Михайла Гімпу спікером парламенту, відхиливши скаргу Комуністичної партії.

На посаді в.о. президента Молдови

[ред. | ред. код]

11 вересня 2009 президент Молдови Володимир Воронін подав у відставку. У той же день Міхай Гімпу став в. о. президента Молдави. 17 вересня він видав указ, що відміняє візовий режим з Румунією, введений колишнім президентом. У питанні врегулювання придністровського конфлікту зажадав беззастережного виведення з Придністров'я російських військ. На початку листопада 2010 Міхай Гімпу відправив генеральному секретарю НАТО Андерсу Фог Расмуссену листа з проханням допомогти змусити РФ вивести свої війська з Придністров'я, оскільки на його думку російські війська є «не тільки постійним джерелом загрози безпеки Молдови, але й підживлюють придністровський сепаратизм».

Відмовився брати участь у Параді Перемоги у Москві 9 травня 2010, мотивуючи це тим, що «переможеним там робити нічого».

24 червня 2010 підписав наказ про відзначення 28 червня кожного року Днем радянської окупації. 12 липня цього ж року Конституційний суд Молдови визнав цей наказ «неконстуційним».

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в http://www.assembly.coe.int/nw/xml/AssemblyList/MP-Details-EN.asp?MemberID=3579
  2. Владимир Соловьев (05.05.2010). Михай Гимпу: Россия продолжает советскую политику (російською) . Газета «Коммерсантъ». Архів оригіналу за 07.05.2010. Процитовано 30.12.2010.
  3. а б Rian.ru: Михай Гимпу. Биографическая справка, 28 сентября 2009