Амратська культура — Вікіпедія

Амратська культура
Map showing the extent of the Амратська культура
Мапа розповсюдження культури
РозташуванняЄгипет
ДобаНеоліт
Час існуваннябл. 4000 року до н. е.
бл. 3500 року до н. е.[1]
Типова пам’яткаЕль-Амра
Попередня культураТасійська культура, Бадарійська культура, Мерімде
Наступна культураГерзейська культура
CMNS: Амратська культура у Вікісховищі

Амратська культура (від назви містечка Ель-Амра, де були розкопки), (також Накада I) — комплекс археологічних пам'яток сільськогосподарської культури енеоліту додинастичного періоду Стародавнього Верхнього Єгипту. Дослідники датують поховання цієї культури кінцем п'ятого, початком IV тисячоліття до н. е (4000 — 3500 роки до н. е.)[1]. Прийшла на зміну Бадарійській культурі.

Артефакти

[ред. | ред. код]

Основні засоби праці і зброя виготовлялись, як правило, з каменю, дерева і кісток, мідні предмети рідко зустрічаються в похованнях. Основою господарства було землеробство (мотика, без плугу) і скотарство. Широко використовувалось полювання. В могильниках і поселеннях амратської культури знайдені кістки, глиняні фігурки великої і малої рогатої худоби, риболовні гачки, гарпуни і кременеві наконечники стріл. Високого рівня досягло гончарство. Керамічний посуд амратської культури відрізняється червоною блискучою поверхнею, часто на ній білою фарбою наносився орнамент. Ця культура була поширена по всьому Верхньому і Середньому Єгипті і доходила до Нубії. Попередницею амратської культури дослідники вважають Бадарійську культуру. На зміну амратській культурі у Верхньому Єгипті прийшла Герзейська культура. Суспільний лад амратської культури можна охарактеризувати як перехідний етап від пізньої стадії первіснообщинного ладу до рабовласницького.

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Shaw, Ian, ред. (2000). The Oxford History of Ancient Egypt. Oxford University Press. с. 479. ISBN 0-19-815034-2.
  2. Усі роки подані до нашої ери.

Література

[ред. | ред. код]
  • Чайлд Г., Древнейший Восток в свете новых раскопок, пер. с англ., М., 1956;
  • Petrie W.M.F., Prehistoric Egypt, L., 1920, Manuel d'archéologie égyptienne, t. 1, (P.), 1953
  • Советская историческая энциклопедия