Ножиці по металу — Вікіпедія
Ножиці по металу | |
Ножиці по металу у Вікісховищі |
Ножиці по металу — ручний інструмент для розрізання листового металу чи інших твердих листових матеріалів. Існують два типи ножиць по металу: ножиці для бляхи (бляхарські), аналогічні звичайним ножицям, і ножиці по металу комбінованої дії, що використовують комбіновану важільну систему для виграшу в силі[1].
Ножиці для бляхи чи бляхарські — найпоширеніші. Мають довгі руків'я та короткі, зазвичай широкі леза. Виготовляються з високовуглецевої сталі методом ударного кування. Залежно від розміру лез, бляхарські ножиці можуть різати низьковуглецеву бляху холодного прокату товщиною від 0,6 мм до 1,5 мм. Довжина таких ножиць — від 18 до 36 см. Залежно від форми лез виділяють два основні різновиди бляхарських ножиць: з прямими лезами і «качкодзьоби». Перші підходять для прямого різання, також можуть справитися з невеликими кривими. Качкодзьоби мають звужені до кінців леза.
Інші різновиди бляхарських ножиць включають ножиці з кривими лезами для вирізання кругів і кривих та «яструбиний дзьоб» — для вирізання малих радіусів на вигнутих і увігнутих поверхнях (наприклад, трубах).
Ножиці комбінованої дії також відомі як «авіаційні», оскільки вони були розроблені для розрізання алюмінію в конструкціях повітряних суден. Ними можливо різання алюмінію товщиною до 1 мм[2], м'якої сталі товщиною до 0,6 мм, чи нержавної сталі товщиною до 0,4 мм[3]. Ці ножиці здобули особливу популярність завдяки тому, що система в'язей збільшує зусилля без збільшення розмірів інструмента. Існують кілька різновидів таких ножиць: прямого, лівого і правого різання. Перші (часто з жовтим покриттям ручок) призначені для різання по прямій і слабковигнутих кривих; другі (часто з червоним покриттям ручок) можуть різати як по прямій, так і круті криві наліво; треті (часто із зеленим покриттям ручок) — ріжуть по прямій і крутих кривих направо[4]. Необхідність спеціалізованих ножиць для кожного типу різання викликана тим, що метал жорсткий і важкий і нелегко зсувається з кривої лінії розрізу. Конструкція спеціалізованих ножиць здійснює зсув матеріалу у відповідний бік. Леза зазвичай роблять серейторними — для запобігання прослизанню матеріалу[5]. Також є різновиди для вертикального і довгого різання. Перші мають леза, повернуті на 90° відносно ручок. Ця конструкція більш ергономічна і часто використовується у вузьких просторах. Ножиці для довгого різання мають довгі леза, що полегшує виконання довгих прямих розрізів. Вони частіше за все використовуються для розрізання вінілового чи алюмінієвого сайдингу[6].
Стандартні ножиці комбінованої дії розроблені для різання сталі чи м'якіших матеріалів, хоча ними можна різати також і неіржавну сталь[5]. Для різання твердіших матеріалів, таких як інконель чи титан, використовують особливо тверді ножиці. Вони аналогічні стандартним і зміщеним авіаційним ножицям, але мають леза, піддані особливій термічній обробці.
Ножиці-труборізи, також відомі як ножиці подвійного різання, є різновидом ножиць комбінованої дії. Вони використовуються для різання труб (наприклад, випускної системи) по довжині. Губки таких ножиць складаються з трьох частин з двома бічними лезами, що пересуваються назустріч центральному лезу. Це утворює смужку металу шириною 4,4 мм, що звивається догори по лінії різання. Для виграшу в силі використовується система комбінованих важелів.
- ↑ Herren, Ray V.; Cooper, Elmer L. (2002), Agricultural mechanics: fundamentals & applications (вид. 4th), Cengage Learning, с. 144, ISBN 978-0-7668-1410-3.
- ↑ Finegold, Rupert; Seitz, William (1983), Silversmithing, KP Craft, с. 120, ISBN 978-0-8019-7232-4.
{{citation}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання) - ↑ Benford, Tom (2006), Garage and Workshop Gear Guide, MotorBooks/MBI Publishing, с. 60, ISBN 978-0-7603-2312-0.
- ↑ Klenck, Thomas (May 1991), Snips, Popular Mechanics, 168 (5): 39—41, ISSN 0032-4558.
- ↑ а б Fournier, Sue (1990), Metal fabricator's handbook, HPBooks, с. 10, ISBN 978-0-89586-870-1.
- ↑ Hand Tools Institute (HTI), Metal Cutting Snips & Cutters Guide to Handtools (PDF), архів оригіналу (PDF) за 5 січня 2009, процитовано 14 листопада 2009.