Подвійне відношення — Вікіпедія
Подві́йне відно́шення (або складне́ відно́шення або застаріле ангармонічне відношення) четвірки чисел , , , (дійсних чи комплексних) визначається як
- Подвійне відношення зберігається при дробово-лінійних перетвореннях, зокрема не залежить від вибору координат на прямій.
Подвійним (або складним) відношенням четвірки точок , , , , що лежать на одній (дійсній або комплексній) прямій, називають число
де через , , , позначені координати точок , , , відповідно. Подвійне відношення не залежить від вибору координати на прямій. Часто пишуть також так:
припускаючи, що через (відповідно ) позначено відношення направлених відрізків.
- Подвійне відношення четвірки точок на прямій зберігається при проєктивних перетвореннях площини або простору.
Подвійним відношенням четвірки прямих , , , , що проходять через одну точку, називають число
знак якого вибирається таким чином: якщо один з кутів, утворених прямими та , не перетинається з жодною з прямих або (у цьому випадку кажуть, що пара прямих та не розділяє пару прямих та ), то ; в протилежному випадку .
- Нехай четвірка прямих , , , проходить через точку , а пряма не містить .
Вважатимемо, що прямі , , , перетинаються з відповідно в точках , , та . Тоді
- Р.Курант, Г.Роббинс, Что такое математика?(рос.)
- Ангармоническое отношение точек // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
- Шаль, Мишель. Исторический обзор происхождения и развития геометрических методов/Примечание IX/ДО|Об ангармонической функции четырех точек или четырех прямых // Исторический обзор происхождения и развития геометрических методов. Т. 2. Прим. IX. М., 1883.(рос.)