Портал:Стародавній Єгипет — Вікіпедія

Портал:Стародавній Єгипет

Редактори
П:СЄ

Арабська Республіка Єгипет Портал Обговорення порталу Доглядачі порталу Червоні посилання ПРОЄКТ
Про Стародавній Єгипет
Редагувати
Старода́вній Єги́пет — одна з найдавніших держав на Землі і колиска цивілізацій Середземномор'я. Країна-стрічка займала територію в нижній течії річки Ніл в північно-східній Африці.

Заселення території Єгипту належить до епохи палеоліту. В 10–6 тисячоліттях до н. е., коли клімат був вологішим, розрізнені кочові племена жили в саванах біля ріки Ніл, дельта якого ще була заболоченою. Племена займались збиральництвом, полюванням, пізніше рибальством. Зміна клімату в епоху неоліту примусила їх спуститися до заплави Нілу. Серед них були протосеміти, бербери і кушити, зі змішування яких до 4 тис. до н.е утворився єгипетський народ. Зростання населення, яке не могло більше існувати за рахунок полювання і рибальства, прискорило перехід до скотарства і землеробства. Потреба в додаткових посівних площах викликала необхідність утворення мережі каналів і дамб.

Приблизно в середині 4 тис. до н. е. з багатьох невеликих територіальних утворень — номів — утворилися два царства: на півдні — Верхній Єгипет, на півночі — Нижній Єгипет (відповідно зі столицями в Ієраконполі і Буто). Остаточно країну об'єднав близько 3000 р. до н.е цар півночі Менес (Мена), що захопив Нижній Єгипет і заснував фортецю Хікупта (Білі Стіни), (грец. Μημφισ — Мемфіс), яка стала в 28 ст. до н. е. столицею об'єднаного Єгипту.

З об'єднання Єгипту почалась династична епоха. До другого завоювання Єгипту персами в 341 до н. е. змінилося 30 династій — за підрахунком єгипетського історика жерця Манефона (кін. 4 — поч. 3 ст. до н. е.). До кінця 4-го — початку 3-го тис. належать перші пам'ятки, написані єгипетським ієрогліфічним письмом.
Основні статті
Редагувати
Доісторичний ЄгипетДинастичний період Стародавнього ЄгиптуЕлліністичний ЄгипетКультура Стародавнього ЄгиптуАрхітектура Стародавнього ЄгиптуХрами Стародавнього ЄгиптуНижній ЄгипетМистецтво Стародавнього ЄгиптуЄгипетська моваМузика Стародавнього ЄгиптуСкульптура Стародавнього ЄгиптуРаннє царство (Стародавній Єгипет)Стародавнє царство (Стародавній Єгипет)Наука в Стародавньому ЄгиптіЄгипетський календарЄгипетська система численняРелігія Стародавнього ЄгиптуВійськове мистецтво Стародавнього ЄгиптуРимський ЄгипетЄгиптизуючий стиль
Вибрана особистість
Редагувати
Фліндерс Пітрі

Вільям Метью Фліндерс Пітрі (англ. Sir William Matthew Flinders Petrie, 3 червня, 1853 — 28 липня, 1942) — англійський археолог, єгиптолог; науковець, котрий сприяв віднайденню і розвитку наукових методик в єгиптології, котрі в свою чергу сприяли якісним змінам як в єгиптології, так і в археології взагалі. Професор Лондонського університету в 18921933 рр.; лицар-бакалавр. Член Шведської королівської академії наук, Лондонського королівського товариства

Дитинство й освіта

[ред. код]

В дитинстві був хворобливою дитиною. Ім'я отримав на честь діда з боку матері, мореплавця до Австралії, капітана Метью Фліндерса. Через хворобливість на родинній нараді було прийняте рішення дати домашню освіту. Ролі розділили. Батько (інженер за фахом) викладав хімію, тітка навчала стародавнім мовам та математиці, а мати — викладала мінералогію. Хлопець багато і наполегливо читав і сам, вивчав давньоримську історію, історію Британії. Все це і сприяло появі у юнака комплексного підходу до зацікавивших його явищ. Родину відвідували друзі, зацікавлені в археології Стародавнього Єгипту, адже це була престижна тема добропорядних англійських родин вікторіанської доби.

Родина не була заможною. Тому Фліндерс Пітрі, що зацікавився єгиптологією, мав би сплачувати сам власні подорожі, розкопки, перебування в чужій країні, харчування чи платити працівникам-феллахам зарплатню. Сам він повинен був забезпечувати також пакування, транспортування в Англію усіх власних знахідок. Тому він шукав мецената чи спонсора, адже держава грошей на це не давала.

Стоунхендж і долина Гізи

[ред. код]
План Гізи за Пітрі, 19 ст.

Як науковець починав з досліджень Стоунхенджу, відомої доісторичної пам'ятки на території Англії. Досвід, отриманий в Англії, переніс на дослідження в долині Гізи в Єгипті. Точність вимірювань в Гізі стала винятковою (він виміряв розташування пірамід на плато). Пізніше їх визнають зразковими.

Проте від археолога-початківця не приховався жахливий стан руйнацій давньоєгипетських пам'яток, варварські методи розкопок, використання вибухівки заради швидкого проходу до помічених чи запланованих об'єктів. Фліндерс Пітрі вдало порівняв варварське знищення та розкрадання пам'яток Єгипту з «садибою у вогні, настільки швидким було її знищення».

Служіння археології

[ред. код]

Його служіння археології розпочалося задовго до подорожі в арабський Єгипет. Він дійшов висновку, що треба розкопувати повільно, виявляти всі артефакти, зберігати усе (яким би дешевим і незначущим воно не здавалось), бо це допоможе зрозуміти події і зв'язки між знайденими пам'ятками. Він переконався в доцільності власних висновків, коли вивчав документи та хід варварських розкопок археолога Огюста Марієтта. Той копав заради знайдення ефектних, мистецьки вартісних знахідок, викидаючи чи знищуючи усе, що вважав нецікавим. Метою розкопок тоді не були ні дослідження чужої історії, ні збереження археологічних пам'яток: цікавило лише знайти і продати з прибутком. Варварський підхід до розкопок, характерний майже для всіх тодішніх археологів-грабіжників, Фліндерс Пітрі засуджував і унеможливив для себе. :::::::::::::::: Докладніше


Єгипетські музеї світу
Редагувати
Нові статті
Редагувати
Допомога
Редагувати
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Стародавній Єгипет.

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходится згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.



Див. також

[ред. код]
Вибране зображення Оновити кеш
Редагувати
Остракон «Фараон полює на лева», 1186–1070 рр. до н.е., Музей мистецтва Метрополітен
Середнє царство, фараон Аменемхет ІІІ. Новий музей, Берлін.
Фаюмські портрети
Редагувати
Фаюмський портрет молодої жінки, бл. 130 р. н.е., Лувр, Париж.
Варто почитати
Редагувати
  • (укр.) Войтех Замаровський. Їх величності піраміди: Наук.-худож. нарис: Для ст. шк. віку; Переклав зі словацької А. Семенович; Мал. О. Пока. Київ: Веселка, 1988
  • Александрійські фараони та їхні піддані. Зміцнення влади перших Птолемеїв : монографія / А. Л. Зелінський ; НАН України, Ін-т сходознавства ім. А. Ю. Кримського. - К. : Академперіодика, 2010. - 663 с.
  • Трансформація громадян еллінської ойкумени у птолемеївських підданих : Дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Зелінський Андрій Леонідович ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004. - 212 арк.
  • (рос.) Авдиев В. Военная история древнего Египта. Том 1. Возникновение и развитие завоевательной политики до эпохи крупных войн XVI–XV вв. до н.э. М.: Советская наука, 1948
  • (рос.) Авдиев В. Военная история древнего Египта. Том 2. Период крупных войн в Передней Азии и Нубии в XVI–XV вв. до н.э. М.: Издательство АН СССР, 1959
  • (рос.) Ассман Я. Египет: теология и благочестие ранней цивилизации. М.: Присцельс, 1999.
  • (рос.) Брестед Д., Тураев Б. История Древнего Египта. Минск: Харвест, 2003
  • (рос.) История Древнего Востока. Часть 2 — Передняя Азия. Египет. (под общ. ред. Дьяконова И.) М.: Наука,1988
  • (рос.) Коростовцев М. Религия Древнего Египта. СПб: Летний Сад, 2000
  • (рос.) Матье М. Искусство Древнего Египта. Ленинград: Искусство, 1961
  • (рос.) Матье М. Мифы Древнего Египта. Ленинград: Государственный Эрмитаж, 1940
  • (рос.) Поэзия и проза Древнего Востока. М.: Художественная литература, 1973
  • (англ.)Allen J. Middle Egyptian: An Introduction to the Language and Culture of Hieroglyphs. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 2000.
  • (англ.) Clayton P. Chronicle of the Pharaohs. London: Thames and Hudson, 1994.
  • (англ.) Gardiner A. Egyptian Grammar: Being an Introduction to the Study of Hieroglyphs. Oxford, UK: Griffith Institute, 1957.
Категорії
Редагувати