Премія імені Леся Курбаса — Вікіпедія

Премія імені Леся Курбаса
Країна Україна Україна
Тип Премія України в галузі театрального мистецтва
Статус вручається
На честь: Лесь Курбас
Нагородження
Засновано: 1995
Нагороджені:
Черговість

Премія імені Леся Курбаса — премія України в галузі театрального мистецтва, заснована 1995 року Міністерством культури і Спілкою театральних діячів України на честь українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга Леся Курбаса.

Історія премії

[ред. | ред. код]

12 грудня 1994 року Кабінетом Міністрів України була видана Постанова № 823, якою у зв'язку із 50-річчям Спілки театральних діячів та з метою подальшого розвитку українського театрального мистецтва, в Києві створювався Державний центр театрального мистецтва імені Леся Курбаса і впроваджувалася одна премія Міністерства культури і Спілки театральних діячів України імені Леся Курбаса за кращу режисерську, акторську або сценографічну роботу, працю з історії та теорії театру. Премію присуджували щодвароки до дня народження Леся Курбаса — 25 лютого, починаючи з 1996 року[1]. Першим лауреатом премії 1996 року став художній керівник, режисер і єдиний актор Театру одного актора «Крик» Заслужений артист України Михайло Мельник[2].

Положення про премію імені Леся Курбаса

[ред. | ред. код]

З 2017 року, з метою впорядкування відзначення заслуг громадян за досягнення у сфері культури і мистецтва, введене в дію нове Положення про премію Леся Курбаса[3].

Згідно з ним Премія імені Курбаса стала щорічною. Премію присуджують щороку професійним театральним режисерам за вагомий внесок у розвиток сучасного театрального мистецтва України і вручається у лютому до дня народження видатного українського режисера[4].

На її здобуття висувається театральна постановка, прем'єра якої відбулася у попередньому році. Премію присуджують режисерам за театральну постановку за такими критеріями:

  • художній пошук;
  • новаторський характер;
  • європейський контекст;
  • сценічний експеримент.

Грошова винагорода до премії — двадцять тисяч гривень[4].

Організаційно-методичний супровід присудження премії здійснює Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти [5]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Постанова Кабінету Міністрів України № 823 від 12 грудня 1994 р. «Про створення Державного центру театрального мистецтва та заснування премії імені Леся Курбаса»
  2. Михайло Мельник. Art-festival.com.ua — Сайт сучасної літератури і творчості Дніпропетровська. 24.10.2010. Архів оригіналу за 13.11.2017.
  3. Постанова Кабінету Міністрів України № 841 від 23 листопада 2016 р. «Про премії за досягнення у сфері культури і мистецтва»
  4. а б Наказ Міністерства культури України від 27.06.2017 № 556 «Про затвердження Положення про премію імені Леся Курбаса»
  5. Про затвердження Положення про премію імені Леся Курбаса. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 28 січня 2022.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Про створення Державного центру театрального мистецтва та заснування премії імені Леся Курбаса // Зібрання постанов уряду України. — 1995. — № 2. — С. 55-56.
  • Положення про премію імені Леся Курбаса // Культура і життя. — 1995. — 28 січня.