Притисянська автономія — Вікіпедія
Притисянська автономія — проєкт угорської автономної території у Закарпатській області з центром у м. Берегове.
Проєкт має підтримку Угорщини[1] й частини угорських організацій Закарпаття, зокрема Демократичної спілки угорців України, найчисельнішою громадською організацією закарпатських угорців[2][3].
Разом з приєднанням Закарпаття до складу СРСР, у складі новоствореної Закарпатської області опинилася частина території з майже моноетнічним компактним угорським населенням, яке зберігало і продовжує зберігати тісні культурні та економічні зв'язки з Угорщиною.
За даними перепису населення 2001 року, на території Закарпатської області проживає 151 516 етнічних угорців (12,1% населення) та 158 729 угорськомовних (12,7% населення).
Характерною особливістю є те, що левова їх частка компактно зосереджена вздовж кордону з Угорщиною.
Так у Берегівському районі проживає 41,2 тис. угорців (76,1% населення), у м.Берегове 12,8 тис. (48,1%).
У Виноградівському, Ужгородському (з містом Чоп), та Мукачівському районах угорці компактно мешкають у південних частинах, де їх налічується відповідно 30,9 тис., 24,8 тис., та 12,9 тис.
Загалом на ці райони припадало 80,9% угорського населення Закарпаття, 122,6 з 151,5 тис.[4]
Найпоширеніша рідна мова у містах і сільрадах Закарпатської області за переписом 2001 р. | Поширеність угорської мови у містах і сільрадах Закарпатської області за переписом 2001 р. |
У 2012 р. посол Угорщини в Україні Міхаль Баєр повідомив, що Угорщина підтримує ідею створення в Закарпатська область автономії для угорської громади.[5]
У жовтні 2013 року депутат Європарламенту від угорської партії Йоббік Бела Ковач на форумі у Берегові заявив, що створення Притисянського округу на Закарпатті з включенням до нього населених пунктів з більшістю угорськомовного населення є умовою для приєднання України до ЄС.[6]
У 2017 році Міністерство закордонних справ Угорщини повідомило українському посольству про акцію 13 жовтня під гаслом Самовизначення для Закарпаття.
Організаторами акції виступила угорська право-радикальна партія Йоббік.[7]
У травні 2019 року лідер угорської праворадикальної партії Йоббік Томаш Шнайдер відвідав з приватним візитом село Вари біля якого для будівництва доріг почали використовувати колишні відвали Мужіївського золоторудного родовища[8] та заявив про наявність радіації в них, а також про необхідніть отримання Закарпаттям автономії.[9][10][11]
Через підконтрольних політиків та громадські організації в Україні Будапешт вкотре намагається створити в українському Закарпатті Притисянський виборчий округ, який, на перший погляд, є демократичним інструментом волевиявлення закарпатських угорців, але насправді несе приховану загрозу суверенітету України.[12]
Інформаційна «розкрутка» питання створення угорського виборчого округу на Закарпатті стартувала під час передвиборчої кампанії з виборів Президента України навесні 2019 року.
У березні народний депутат України та голова Товариства угорської культури Закарпаття (угор. KMKSZ) Василь Брензович подав судовий позов проти Центральної виборчої комісії України за відмову у створенні так званого Притисянського виборчого округу.
Йдеться про визначення окремого виборчого округу на території 4-х районів Закарпаття вздовж річки Тиса, де компактно проживають етнічні угорці, нібито з метою обрання нацменшиною свого представника у Верховній Раді, яким, до речі, і є сам Брензович.
Причому, готуючись до того, що суд ймовірно підтримає законну відмову ЦВК, угорці почали діяти на рівні місцевих рад Закарпаття.[13]
17 травня, на черговій сесії Берегівської міськради, голова найбільшої проугорської фракції Демократичної партії угорців України (ДПУУ) Кароліна Дорчі, відома своєю антиукраїнською позицією[джерело?], планувала зачитати звернення депутатів до ЦВК щодо створення Притисянського угорського виборчого округу на Закарпатті.
Однак, за відсутності кворуму, сесія міськради так і не відбулась.[14]
30 травня 2019 року стало відомо, що Уряд Угорщини виділяє 2,5 мільярди форинтів (понад 7.500.000 євро) на широкомасштабну програму підтримки угорської культури на Закарпатті. На пресконференції у Будапешті Іштван Грежа, уповноважений угорського міністра, відповідальний за розвиток співпраці між областю Саболч-Сатмар-Берег і Закарпаттям назвав це «угорською культурною експансією». Першим етапом цієї програми є реконструкція Угорського національного театру в Берегові, де вже цієї осені розміститься також культурний центр імені Шарі Федак. За словами Іштвана Грежі далі розпочнеться підтримка закладів культури по всьому Закарпаттю. Ця програма потребує коштів у 2,5 мільярди форинтів. Це дозволить завершити реконструкцію будинків культури в Шаланках та Пейтерфолво.[15][16]
- ↑ Угорщина підтримує ідею автономії угорців у Закарпатті
- ↑ Автономія для угорців Закарпаття стоїть на порядку денному, — Товт
- ↑ Демократична спілка угорців України
- ↑ Про кількість та склад населення Закарпатської області за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року
- ↑ На Закарпатті можуть створити угорську автономію
- ↑ Бейла Ковач заявляє, що Україна не буде в ЄС без Притисянського округу на Закарпатті. http://www.mukachevo.net/. mukachevo.net. 19 жовтня 2013. Процитовано 9 травня 2019.
- ↑ Угорські радикали "Йоббік" проведуть сепаратистську акцію "Самовизначення для Закарпаття". https://espreso.tv/. Еспресо TV. 12 жовтня 2017. Процитовано 9 травня 2019.
- ↑ Дорога з важкими металами: На Берегівщині для будівництва шляху використовують відвали золоторудника. http://www.mukachevo.net/. mukachevo.net. 19 квітня 2019. Процитовано 9 травня 2019.
- ↑ Лідер угорської партії Йоббік відвідав Закарпаття – обіцяє підтримати автономію регіону від Києва. http://www.mukachevo.net/. mukachevo.net. 9 травня 2019. Процитовано 9 травня 2019.
- ↑ Лідер угорської партії “Йоббік” приїхав в Україну агітувати за автономію Закарпаття. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 9 травня 2019. Процитовано 9 травня 2019.
- ↑ Лідер правої угорської партії "Йоббік" відвідав Закарпаття та пообіцяв підтримати автономію регіону. https://tsn.ua/. ТСН. 9 травня 2019. Процитовано 9 травня 2019.
- ↑ Угорці Закарпаття просять ЦВК створити угорський виборчий округ. https://zak.depo.ua/. Depo.Закарпаття. 19 липня 2018. Процитовано 21 травня 2019.
- ↑ Брензович подав до суду на ЦВК через небажання створити угорський виборчий округ на Закарпатті. http://www.mukachevo.net/. Mukachevo.net. 22 березня 2019. Процитовано 21 травня 2019.
- ↑ Угорський виборчий округ на Закарпатті: головні небезпеки. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 21 травня 2019. Архів оригіналу за 21 травня 2019. Процитовано 21 травня 2019.
- ↑ У Орбана анонсують “угорську культурну експансію” на Закарпатті. novynarnia.com. Новинарня. 31 травня 2019. Процитовано 31 травня 2019.
- ↑ "Угорська культурна експансія": Іштван Грежа оприлюднив плани Будапешта на Закарпатті на найближчі роки. www.mukachevo.net. mukachevo.net. 30 травня 2019. Процитовано 31 травня 2019.
- Стратегія протидії угорському впливу. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 26 жовтня 2018. Процитовано 26 жовтня 2018.
- Угорський вплив на Закарпатті. Частина 1. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 22 жовтня 2018. Процитовано 26 жовтня 2018.