Джеррі Рафферті — Вікіпедія
Джеррі Рафферті | |
---|---|
Gerry Rafferty | |
Рафферті виступає на Національному стадіоні в Дубліні в 1980 році | |
Основна інформація | |
Повне ім'я | англ. Gerald Rafferty |
Дата народження | 16 квітня 1947 |
Місце народження | Пейслі, Ренфрюшир[d], Шотландія, Велика Британія[1] |
Дата смерті | 4 січня 2011 (63 роки) |
Місце смерті | Страуд, Глостершир[d], Глостершир, Південно-Західна Англія, Англія, Велика Британія |
Причина смерті | печінкова недостатність |
Роки активності | 1971—2011 |
Громадянство | Велика Британія |
Професія | Співак, Музикант |
Освіта | St Mirin's Academyd |
Інструменти | гітара і вокал[d] |
Жанр | Рок, Попрок, Фолк-рок, Софт-рок, Блюз-рок |
Лейбли | Transatlantic Recordsd |
gerryrafferty.com | |
Файли у Вікісховищі |
Джеррі Рафферті (англ. Gerry Rafferty; 16 квітня 1947, Пейслі, Шотландія — 4 січня 2011) — британський співак та автор пісень у стилі фолк-рок, засновник гурту Stealers Wheel[en], найбільшим хітом якого стала пісня «Stuck in the Middle with You»(1973), що зробила його всесвітньо відомим і багатим, оскільки цю пісню часто грають на радіостанціях і донині.
Рафферті народився 16 квітня 1947 року в сім'ї робітників (ірландських католиків[en]) у провулку Андервуд, м. Пейслі[2], син і онук шахтарів[3]. Син Джозефа і Мері (Скеффінгтон) Рафферті[4], він мав двох братів, Джима і Джо (померли у 1988 році)[5].
Рафферті виріс у державному будинку, що розташовувався біля міського парку Фергюслі, на вулиці Андервуд Лейн. Згодом здобув освіту в Академії св. Міріна[en][5]. Його батько, алкоголік ірландського походження, був шахтарем і водієм вантажівки, який помер, коли Рафферті було 16 років[4]. У дитинстві Рафферті почав захоплюватися ірландським та шотландським фольклорною музикою. Він згадував: «Мій батько був ірландцем, тому, коли я ріс у Пейслі, я чув усі ці пісні, коли мені було два чи три роки. Пісні на кшталт „She Moved Through the Fair[en]“, яку чудово співала моя мати. І цілу низку ірландських та шотландських традиційних пісень»[6]. Під сильним впливом народної музики, а також «Бітлз» і Боба Ділана, Рафферті почав писати власні твори[5].
Його раннім музичним досвідом були католицькі церковні хорали, традиційна народна музика та популярна музика 1950-х років. У віці 21 року Рафферті почав професійно писати пісні як співак і гітарист, а також шукав можливості для публічних виступів. Тож у ранньому віці він заробляв на життя нелегальними на той час виступами в переходах лондонського метрополітену.
Наприкінці 1960-х він грав у біт-групі Fifth Column, а потім став третім учасником фолк-гурту The Humblebums[en], разом з Біллі Конноллі та Темом Гарві. Їхні живі виступи були досить популярними завдяки комедійному таланту Конноллі та поп-рок композиціям Рафферті, але їхні альбоми залишилися комерційно неуспішними. Разом зі своїм шкільним другом Джо Іґаном[en] та іншими вони створили фолк-рок гурт Stealers Wheel[en] у 1972 році, який називали британською відповіддю Crosby, Stills, Nash & Young. У 1973 році вони потрапили до першої десятки хітів з піснею Stuck in the Middle with You, яка вдруге потрапила до широкої аудиторії у фільмі Квентіна Тарантіно «Скажені пси» 1992 року. Кілька наступних альбомів не змогли розвинути цей комерційний успіх, незважаючи на потрапляння в Топ-200, і гурт розпався в 1975 році. Юридичні суперечки між музикантами тривали до 1978 року.
Паралельно з цим Іґан та Рафферті працювали як сольні виконавці: у 1971 році Джеррі Рафферті випустив власний альбом під назвою «Can I Get My Money Back?»[7] у співпраці з Іґаном; він не мав особливого комерційного успіху, незважаючи на мелодійні, запам'ятовуючі фолк-рокові пісні. Джеррі Рафферті здобув міжнародний успіх у 1978 році з платівкою City to City[8]. Пісня Baker Street[en], яка вийшла у скороченому та переробленому вигляді, досягла найвищих позицій у світових хіт-парадах і спричинила подальше підняття альбому в чартах. Baker Street має одне з найвідоміших саксофонних соло в історії поп-року. Наступна платівка Night Owl потрапила до британського топ 20 у 1979 році, а сингл Get It Right Next Time — до британського топ 40[en], але загалом він не зміг зрівнятися з успіхом попереднього року.
Наступні релізи Джеррі Рафферті — включно з його визнаним критиками альбомом Snakes and Ladders (1980) — вже не були такими фінансово прибутковими, що збіглося з поглинанням лейблу Liberty-United Records лейблом EMI Records. Його альбом 1982 року Sleepwalking — знову виданий лейблом Liberty — безумовно, мав потенціал стати бестселером. Цей альбом, який отримав схвальні відгуки критиків, також рідше крутили радіостанції, ніж його попередні альбоми, після чого Рафферті заглибився у сімейну сферу. У 1983 році він написав пісню The Way It Always Starts для саундтреку британської комедії «Місцевий герой» з Бертом Ланкастером.
«Північ і Південь» (1988), здавалося, був ще одним поверненням. Однак американський ринок відреагував дуже обережно. Дедалі більше небажання Рафферті виступати наживо і його мовчазність у спілкуванні з пресою, ймовірно, зіграли свою роль; тим не менш, йому вдалося змінити лейбл на Polydor. Середній за темпом і нехарактерний для Рафферті кантрі-номер Don't Give Up on Me продовжував залишатися піснею, яку часто крутили на BBC Radio 2 з щедро спродюсованого альбому On a Wing and a Prayer (1992), включно з кількома піснями, де він возз'єднався з Джо Іганом з Stealer's Wheel як бек-вокаліст, а також майже возз'єднався через десять років з Біллі Конноллі (The Humblebums) на його альбомі Glasgow Accents (Stories and Songs). On a Wing and a Prayer продавався незадовільно, можливо, тому, що цей повністю оцифрований продукт був створений переважно для використання в навушниках і міг розкрити свою чарівність лише на старому аналоговому обладнанні. Брат Рафферті Джим також брав участь у записі альбому як бек-вокаліст, автор пісень і дизайнер альбому.
Примхлива і неоднозначна пісня Her Father Didn't Like Me Anyway (вперше видана на альбомі 1969 року The Humblebums) на альбомі 1994 року Over My Head мала помірний успіх, але не змогла зрівнятися з колишньою славою. «Над моєю головою» став першою невдачею Рафферті за довгий час. Його останніми спробами комерційного успіху були музично складний Another World (2000) та компіляція Please Sing a Song for Us (2004), які спочатку були доступні лише на сайті Джеррі Рафферті, що був закритий у 2006 році. Обкладинку альбому Another World створив Джон (Патрік) Бірн (John (Patrick) Byrne), який також створив обкладинки альбомів City to City, Night Owl і Snakes and Ladders, Can I Get My Money Back і перших двох альбомів Stealers Wheel.
До 2005 року Рафферті жив на самоті у своєму будинку в Лондоні. Після нервового зриву, спричиненого надмірним вживанням алкоголю, він потрапив до реабілітаційного центру, якою опікується Церква Шотландії. У липні 2008 року він зняв номер у п'ятизірковому лондонському готелі і привернув до себе негативну увагу. 25 липня він був госпіталізований до лікарні Святого Томаса в Лондоні через проблеми з печінкою. З 1 серпня 2008 року співак вважався зниклим безвісти після того, як безслідно зник зі своєї лікарняної палати[9]. До середини лютого 2009 року подибувала підозра про викрадення, яку BBC вдалося розвіяти; Рафферті весь цей час жив у заміському будинку в Тоскані, де працював над новим альбомом. Частина записів для поетичного альбому «Інший світ» (анг. Another World), який вийшов на CD лише у 2003 році делюксовим накладом у 15 000 копій по всьому світу, вже була зроблена в Тоскані та на карибському острові Барбадос. Новий альбом Life Goes On вийшов 27 листопада 2009 року. Він містить нові записи пісень з попередніх трьох альбомів, а також нові пісні, але не виключно з-під пера Рафферті, такі як кавер на Бітлз з альбому Abbey Road або деякі різдвяні пісні (в тому числі Silent Night).
У листопаді 2010 року Рафферті потрапив до Королівської лікарні Борнмута[en], де його підключили до апарату життєзабезпечення і лікували від поліорганної недостатності. Після того, як його відключили від апарату життєзабезпечення, Рафферті на короткий час прийшов до тями, і лікарі вважали, що він може одужати[10]. Рафферті помер від печінкової недостатності в будинку своєї дочки Марти в Страуді, Глостершир, 4 січня 2011 року, у віці 63 років[11][12].
У жовтні 2011 року ЗМІ повідомили, що найближчі родичі Рафферті стали бенефіціарами його майна вартістю 1,25 мільйона фунтів стерлінгів. Рафферті, очевидно, не змінив свій заповіт після зустрічі з Ензіною Фускіні в 2008 році і не залишив їй нічого. Пізніше повідомлялося, що Фускіні програла свою справу і їй було присуджено 75 000 фунтів стерлінгів судових витрат[13].
- 1971: Can I Have My Money Back
- 1978: City to City
- 1979: Night Owl
- 1980: Snakes and Ladders
- 1982:Sleepwalking
- 1988: North and South
- 1991: Right Down The Line: The Very Best of Gerry Rafferty
- 1992: On a Wing and a Prayer
- 1994: Over My Head
- 1995: One More Dream: The Very Best of Gerry Rafferty Gold
- 2000: Another World
- 2006: Days Gone Down: The Anthology: 1970—1982
Газети друкували розлогі некрологи співака; в Ґардіані Майкл Грей описав довгу спіраль падіння Рафферті до алкоголізму[4], а некролог на одну сторінку в Таймс підсумував його кар'єру в більш схвальному дусі: «Окрім того, що Джеррі Рафферті був талановитим співаком, який свого часу поклав до своїх ніг увесь поп-світ, він також був неперевершеним автором пісень, обдарованим чутливістю та заздрості гідний мелодійним чуттям, яке в найкращих своїх проявах нагадувало Пола МакКартні»[14].
Інші артисти також висловили шану Рафферті: комік і колишній учасник гурту Біллі Конноллі назвав його «надзвичайно талановитим автором пісень і співаком, якого буде дуже не вистачати», а музикант Том Робінсон сказав: «Його рання робота зі Stealers Wheel надихнула ціле покоління музикантів у 70-х роках, включно зі мною»[15]. Виступаючи після похорону, Чарлі Рід з The Proclaimers[en] відзначив, що «Джеррі Рафферті був дуже талановитим музикантом, і я гадаю, що це один з небагатьох людей, які дійсно успішно балансували між музикою фольклорною та популярною. Йому це вдавалося славно, через що віднаходила всебічна слава»[15]. Барбара Діксон[en] також віддала шану своєму другові, якого вона описала як «яскравого, славного шотландського музиканта»[16]. Фінбар Ф'юрі[en], який знав Рафферті понад 40 років, сказав, що він «був артист геть іншої площини. Йому не було відомо, наскільки він хороший. Джеррі був одним з найталановитіших музикантів і співаків, яких я коли-небудь знав, але він повністю недооцінював власний талант. Це була дуже скромна людина»[17].
Реакція молодих виконавців свідчить про те, що музика Рафферті надихнула нове покоління шанувальників. Невдовзі після звістки про смерть співака Лілі Аллен написала у Твіттері повідомлення «Спочивай з миром, Джеррі Р.» з відеопосиланням на пісню «Right Down the Line», яка вважається однією з її найулюбленіших музичних композицій[18]. Зірка електропопу Еллі Джексон описала «Right Down the Line» як «мій улюблений трек усіх часів. Він змушує мене думати про дім, та відчувати ностальгію, щастя»[18].
У листопаді 2012 року рідне місто Рафферті, Пейслі, вшанувало пам'ять співака, назвавши вулицю в районі Шортрудс «Джеррі Рафферті Драйв». Гордон Лорі, директор житлового об'єднання[en], що стоїть за проєктом, прокоментував це рішення: «Це гідна данина пам'яті геніальному музиканту, який прожив ради музики»[19].
У січні 2013 року BBC Radio 2 повторно транслювала програму 2012 року «Bring It All Home — Gerry Rafferty Remembered», яка була записана наживо на фестивалі Celtic Connections[en] у Глазго і яку вів Рікі Росс[en]. У записі взяли участь Раб Ноакс, The Proclaimers, Барбара Діксон, Рон Сексміт, Джек Брюс, Пол Брейді, Емма Поллок, Джеймс Вінсент МакМорроу і Бетсі Кук. Також були представлені гітарист Рафферті Г'ю Бернс, мультиінструменталіст Грем Прескетт і саксофоніст Мел Коллінз[20].
У жовтні 2013 року Пітер Кемерон випустив біографію Рафферті під назвою «Застрягши посередині з Джеррі Рафферті» (анг. Stuck in the Middle with Gerry Rafferty), опубліковану незалежним видавництвом Linn[21].
- ↑ Deutsche Nationalbibliothek Record #134491041 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
- ↑ "Gerry Rafferty went to meet his maker sober and unafraid, curious and brave".
- ↑ "Gerry Rafferty's 'Baker Street' Blues: Rolling Stone's 1978 Feature". Архів оригіналу за 10 липня 2017. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ а б в Gerry Rafferty obituary. the Guardian (англ.). 4 січня 2011. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ а б в Gerry Rafferty. www.telegraph.co.uk. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ Gerry Rafferty: Folk Roots Interview (1988). www.redstone-tech.com. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ Gerry Rafferty - Can I Have My Money Back? Album Reviews, Songs & More | AllMusic (англ.), процитовано 19 січня 2023
- ↑ Gerry Rafferty - City to City Album Reviews, Songs & More | AllMusic (англ.), процитовано 19 січня 2023
- ↑ Jerome Taylor: The lonely road from ‘Baker Street’ to skid row. Архів оригіналу за 11 березня 2010. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ Hope for family as Rafferty is taken off life support machine [Архівовано 15 грудня 2010 у Wayback Machine.] by Brian Donnelly, The Herald (Glasgow), 12 November 2010
- ↑ Gerry Rafferty's daughter sings at his funeral. The Daily Telegraph. London. 21 січня 2011. Архів оригіналу за 22 лютого 2011. Процитовано 21 січня 2011.
- ↑ Baker Street singer Gerry Rafferty died at his daughter's home in Stroud. Stroudnewsandjournal.co.uk. Архів оригіналу за 20 листопада 2012. Процитовано 29 січня 2011.
- ↑ Coles, Sarah (24 October 2012). "Gerry Rafferty's girlfriend loses battle for inheritance. Архів оригіналу за 25 жовтня 2012. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ Obituary, Gerry Rafferty. The Times, Wednesday 5 January 2011.
- ↑ а б Mourners pay tribute to Gerry Rafferty. www.telegraph.co.uk. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ Tributes paid to Gerry Rafferty. Архів оригіналу за 10 лютого 2011. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ "Finbar Furey leads tributes to the late singer-songwriter Gerry Rafferty". Архів оригіналу за 22 березня 2014. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ а б La Roux: Soundtrack of My Life. the Guardian (англ.). 24 квітня 2010. Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ Star tribute as Gerry Rafferty Drive opens. HeraldScotland (англ.). Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ BBC Radio 2 - Celtic Connections, Bring It All Home - Gerry Rafferty Remembered. BBC (брит.). Процитовано 18 січня 2023.
- ↑ P., Cameron (2013). Stuck in the Middle with Gerry Rafferty. Linn Publishers. ISBN 978-0955583728.