Сади біля затоки — Вікіпедія

Сади біля затоки
англ. Gardens by the Bay
малай. Taman di Persisiran
кит.: 滨海湾花园
там. வளைகுடா தோட்டம்
Гай Супердерев у "Садах біля затоки"
1°16′59″ пн. ш. 103°51′53″ сх. д. / 1.28306° пн. ш. 103.86472° сх. д. / 1.28306; 103.86472
ТипПриродний парк
Відкрито2012 рік
Площа101 га
Керівна установаУправління національних парків
Відвідувачів на рік6,4 млн осіб (2014)(2014)[1]
Країна Сінгапур
РозташуванняСінгапур Сінгапур
gardensbythebay.com.sg
Сади біля затоки. Карта розташування: Сінгапур
Сади біля затоки
Сади біля затоки
Сади біля затоки (Сінгапур)
Мапа
CMNS: Сади біля затоки у Вікісховищі

Сади біля затоки (англ. Gardens by the Bay, малай. Taman di Persisiran, кит.: 滨海湾花园, там. வளைகுடா தோட்டம்) — природний парк у Сінгапурі. Парк охоплює 101 га (250 акрів) земель в центрі Сінгапуру[2], поруч з водосховищем Marina Reservoir. Парк складається з трьох набережних садів: Bay South Garden, Bay East Garden і Bay Central Garden. Найбільший з садів Bay South Garden займає 54 га (130 акрів).

Історія

[ред. | ред. код]

Сади біля затоки є частиною стратегії з боку уряду Сінгапуру перетворити Сінгапур з «Садового міста» в «Місто у саду». Поставлена мета полягає в тому, щоб підвищити якість життя за рахунок збільшення зелені і флори в місті. Стратегія вперше оголошена прем'єр-міністром Лі Сянь Лунем, в Національний день єдності в 2005 році. Сади біля затоки призначені, щоб бути головним міським простором відпочинку на відкритому повітрі і національним символом Сінгапура.

У 2006 році був проведений міжнародний конкурс на проектування парку, залучивши більше 70 учасників, що представляли 170 фірм з 24 країн світу. Дві британські фірм — Grant Associates і Gustafson Porter[3] — отримали контракти на Bay South та Bay East Gardens відповідно.

Поряд з провідними дизайнерами Grant Associates, проектна група для Bay South включала Wilkinson Eyre Architects, Atelier Ten (консультанти по дизайну довкілля) і Atelier One (структурні інженери). Вони були підтримані низкою сінгапурських фірм, включаючи CPG Consultants (архітектура, цивільні і структурні, механічні та електричні об'єкти), Meinhardt Infrastructure (цивільні та структурні об'єкти), Langdon & Seah (консультанти витрат) і PMLink (управління проектами).

Парк є досить популярним, у 2014 році в ньому було 6,4 млн відвідувачів, а 20-мільйонний турист відвідав його в листопаді 2015 року.[1]

Bay Central Garden

[ред. | ред. код]

Bay Central Garden буде виступати сполучною ланкою між Bay South та Bay East Gardens. Він займає площу 15 га (37 акрів) та 3-х км (1,9 милі) смугу на набережній, що забезпечує мальовничі прогулянки, від центру міста на схід від Сінгапуру. Інші проєкти Bay Central Garden запустять в найближчі кілька років.

Bay East Garden

[ред. | ред. код]

Bay East Garden займає 32 га (79 акрів) і має 2-кілометровий (1,2 милі) набережний променад, що межує з водосховищем Marina Reservoir. Проміжний парк був розроблений в Bay East Garden в підтримку літніх юнацьких Олімпійських ігор 2010 року. Перша фаза саду була відкрита для публіки в жовтні 2011 року, що дозволило альтернативний доступ до дамби Marina Barrage.[4]

Він виконаний у вигляді серії великих тропічних садів, кожен з яких має свій власний специфічний ландшафтний дизайн, характер і тему. Там буде п'ять штучних фіорди приведені у відповідність з переважаючим напрямком вітру, які збільшуватимуть і розширюватимуть берегову лінію, дозволяючи вітру і воді проникнути вглиб саду, таким чином охолоджувати повітря у літню спеку.

Bay East Garden надасть відвідувачам безперешкодний вид на місто. Майбутні проекти Bay East Garden будуть пов'язані з водою.

Bay South Garden

[ред. | ред. код]

Bay South Garden відкритий для публіки 29 червня 2012 року. Це найбільший з трьох садів, займає 54 га (130 акрів) площі і призначений продемонструвати кращі зразки тропічного та митецького садівництва.

Загальна концепція генерального плану парку уособлює орхідею «Ванда міс Джоакім» (лат. Vanda 'Miss Joaquim'), яка є представником тропіків і національною квіткою Сінгапуру. Орхідея пускає коріння на набережній (теплиці, оранжереї), в той час як листя (обриси суші), пагони (шляхи, дороги і стежки) і вторинні корені (водні, енергетичні та комунікаційні лінії), утворюють єдину мережу з квітами (тематичні сади і супердерева).

Оранжереї

[ред. | ред. код]
Тепличний комплекс

Тепличний комплекс в Саду біля затоки складається з двох оранжерей — Квітковий купол (англ. Flower Dome, кит.: 花 穹) і Хмарний ліс (англ. Cloud Forest, кит.: 云雾 林), що розташовані вздовж берегів водосховища. Оранжереї, що розроблені Wilkinson Eyre Architects, є енергоефективними, з стійких технологій будівництва і призначені забезпечити сприятливі умови в садах за будь-яких погодних умов. Обидві теплиці є дуже великими (близько 1 га (2,5 акра)), а Квітковий купол є найбільшою в світі колонною теплицею.[5]

Конструкція теплиць має дві особливості. По-перше, вони мають дуже великий скляний дах без додаткової внутрішньої підтримки. По-друге, конструкція сильно спрямована на зведення до мінімуму впливу на довкілля. Дощова вода збирається з поверхні теплиці і циркулює в системі охолодження, яка з'єднана з супердеревами. У супердеревах вода використовується для вентиляції гарячого повітря і охолодження циркуляційної води.

Квітковий купол

[ред. | ред. код]
Баобаби у Квітковому куполі

Квітковий купол нижчий, але більший за площею — близько 1,2 га (3,0 акра), від Хмарного лісу. Тут створено м'який, сухий клімат і вирощуються рослини, що зустрічаються у Середземноморському регіоні та інших напівпосушливих тропічних районах (наприклад, деяких частинах Австралії, Південної Америки, Південної Африки).

Квітковий купол 38 метрів (125 футів) заввишки і підтримує температуру між 23C і 25C, або трохи нижче в нічний час.

Квітковий купол складається з семи різних «садів», оливкових гаїв з бістро і центрального поля, на якому проводяться різні виставки квітів та інші заходи.

Хмарний ліс

[ред. | ред. код]
Хмарна гора

Хмарний ліс вищий, але трохи менший за площею — 0,8 га (2,0 акра). Тут відтворені прохолодні вологі умови, які є у тропічних гірських районах між 1000 м (3300 футів) і 3000 м (9,800 футів) над рівнем моря в Південно-Східній Азії, Центральній і Південній Америці. Він має 42-метрову (138 футів) «Хмарну гору», на яку можна піднятися на ліфті. Відвідувачі зможуть спускатися з гори по круговій траєкторії, а 35-метровий (115 футів) водоспад надасть їм освіжаюче прохолодне повітря.

«Хмара гора» саме по собі є складною структурою, що повністю вкрита епіфітами, такими як орхідеї, папороті, селягінелові, баранцеві і плауновидні, бромелієві і антуріуми. Вона складається з декількох рівнів, кожен на іншу тему.

Гай супердерев

[ред. | ред. код]
Супердерева

Супердерева (англ. Supertree) — це деревоподібні структури, які домінують у ландшафті садів, з висотою від 25 м (82 футів) до 50 м (160 футів). Це вертикальні сади, які виконують безліч функцій, такі як посадку, затінення, а також виконують роль екологічних двигунів для садів.[6]

Супердерева є домом для унікальних і екзотичних папоротей, винограду, орхідей, а також великої колекції бромелієвих, таких як Tillandsia. Вони оснащені екологічними технологіями, які імітують екологічну функцію дерев — фотогальванічні елементи, що використовують сонячну енергію, яка може бути використана для деяких функцій супердерев, наприклад, освітлення, так само, як дерева використовують фотосинтез; збір дощової води для використання у зрошувальних експозиціях у фонтанах, точно подібно до того, як дерева поглинають дощову воду для росту. Супередерева також виконують вітрозабірні і витяжні функції як частина системи охолодження теплиць.

Існує підвищена стежка «OCBC Skyway» для відвідувачів між двома великими супердеревами, з якої можна насолодитися панорамою на сади з висоти пташиного польоту. Планується побудувати заклад харчування на вершині 50-метрового (160 футів) супердерева. Вночі супердерева оживають із світловим і музичним шоу під назвою OCBC Garden Rhapsody.

Дитячий сад

[ред. | ред. код]

Дитячий сад розроблений Grant Associates. Його будівництво, вартістю $ 10 млн, повністю фінансувався організацією Far East Organization. Це атракціон для дітей у віці до 5 років, та 6-12 років. Цей атракціон був відкритий 21 січня 2014 року. Він складається із будинку на дереві і стежки пригод. Стежка пригод складається з трамплінів, балансованих балок, висячих мостів тощо.

Він відкритий з вівторка по неділю з 9 ранку до 9 вечора. Закритий по понеділках, або на наступний робочий день, якщо понеділок є вихідним днем.[7]

Плодові тематичні сади

[ред. | ред. код]

Є ще два тематичних сади, назви яких — «Рослини і люди» і «Рослини і планета». Вони є важливою частиною освітньої програми, метою якої є довести знання про рослини до громадськості.

Сад «Рослини і люди» висуває на перший план різні культурні групи в Сінгапурі, і важливу роль, яку відіграють рослини у культурі, а також колоніальній історії країни. Він також фокусується на економічно важливих рослинах в Сінгапуру і Південно-Східної Азії.

Сад «Рослини і планета» підкреслює мережу взаємин серед різних рослин в обмежених умовах крихкого лісу, демонструючи біологічне різноманіття рослинного життя на планеті.

Бюджет

[ред. | ред. код]

Остаточна вартість будівництва за проектом, не включаючи вартості землі, але включаючи під'їздні дороги, дренажні роботи та поліпшення ґрунту, становила в межах виділеного бюджету в розмірі 1035 млн доларів США. Щорічні експлуатаційні витрати, як очікується, складуть близько $ 58 млн, з яких $ 28 млн буде виділено для експлуатації будівель оранжерей. Проєкт мав 1,7 млн відвідувачів в період з червня по жовтень 2012 року, які мали вільний доступ до більшості ділянок парку, але повинні були купити квитки для входу в оранжереї.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Vimita Mohandas (22 листопада 2015). Gardens by the Bay received 6.4m visitors last year. Today. Singapore. Процитовано 5 грудня 2015.
  2. Bath architects help design Singapore's City in a Garden. BBC News. 10 July 2012. Процитовано 16 October 2013.
  3. Spens, Michael (2007). Deep Explorations into Site/Non-Site: The Work of Gustafson Porter. Architectural Design. 77 (2): 66—75. doi:10.1002/ad.426.
  4. Bay East Garden. Gardens by the Bay. Процитовано 16 жовтня 2013.
  5. Flower Dome. Gardens by the Bay. Процитовано 16 жовтня 2013.
  6. Supertree Grove. Gardens by the Bay. Архів оригіналу за 16 жовтня 2013. Процитовано 16 жовтня 2013.
  7. New children's garden opens at Gardens by the Bay. Yahoo! News. 20 січня 2014. Процитовано 21 січня 2014.