Саларімен — Вікіпедія
Сараріма́н або саларіме́н (яп. サラリーマン, сарарі:ман, від англ. salaried man — «службовець на окладі») — японський термін, використовується щодо працівників, які займаються нефізичною працею (службовців), особливо що перебувають на окладі у великих корпорацій. Часте використання терміна японськими компаніями і його поширеність у манзі і аніме поступово привели до його прийняття в європейських і англомовних країнах як аналога «білих комірців». Після Другої світової війни кар'єра сарарімана розглядалася як шлях до стабільності та гарантованим доходом для середнього класу. у сучасній Японії термін асоціюється з тривалим робочим днем, непрестижною посадою в корпоративній ієрархії, відсутністю інших джерел доходу (крім зарплати), «найманим рабством». Поняття «сараріман» використовується виключно по відношенню до чоловіків, для жінок існує термін кяріавуман (яп. キャリアウーマン, «career woman»).
На думку дослідника Езри Фогеля, слово «сараріман» широко використовувалося в Японії вже до 1930-х років, «хоча клас білих комірців був відносно невеликий до зростання урядової бюрократії і військової промисловості до і під час Другої світової війни». У першу чергу сараріманам Японія зобов'язана своїми успіхами на міжнародних економічних теренах.
Термін використовується не до всіх робітників, які отримують зарплату, а тільки до «"білих комірців" у бюрократичному апараті ділових компаній або органів урядової влади». Працівники «мідзу-Себа» (індустрії нічних розваг) та індустрії розваг (в тому числі актори і співаки) не входять до числа сараріманів, хоча їх основний дохід може йти від зарплати. Крім того, виключаються лікарі, інженери, юристи, бухгалтери, музиканти, художники, політики, керівники корпорацій і самозайняті.
Стереотипний образ сарарімана - ...Офісний працівник в костюмі і краватці, який може мати або не мати вищої освіти. Іноді термін має негативний відтінок, щоб уникнути використання поняття «бізнесмен» Сараріманами є значне число робітників у Японії. В ЗМІ образ сараріманов часто стає негативним через відсутність у них таких якостей, як ініціативність і оригінальність мислення. Негативне ставлення громадськості приводить таких людей до депресії і навіть самогубства. Широко практикується спеціальна форма найму, передбачаюча, що співробітник знаходиться не в штаті, на договорі. Такий договір легко розірвати. Корпорації з готовністю звільняють їх для скорочення витрат, багато японських студентів намагаються уникнути цього шляху після закінчення коледжу (дацусара службовців «втечу від корпорацій»).
Дацусара (脱サラ) — процес звільнення з роботи як сарарімана і спроба знайти нове заняття. Даний термін відноситься до людей, які кидають роботу в офісі з метою знайти більш вигідну або приємну роботу, а не до вимушених шукати нову роботу після звільнення або звільненим просто від нудьги. Наприклад, сюди відноситься підприємець, вебдизайнер, фермер, рибалка, письменник, власник власного магазина або ресторану, франчайзер та інші.
Поширеність сараріманів в японському суспільстві породила численні їх зображення в засобах масової інформації та кінематографі. Стереотипний вигляд службовця включає:
- Життя практично повністю обертається навколо роботи в офісі.
- Понаднормова робота щовечора.
- Сумлінність, але неоригінальність.
- Ретельне дотримання наказам вищих осіб.
- Відчуття сильного емоційного зв'язку з співробітниками.
- Три основних проведення часу поза роботою - вживання спиртних напоїв, гольф і маджонг У 2000-х роках з'явився новий термін для сараріманів-отаку: отаріїман (яп. オタリーマン).
- Відсутність ініціативи та конкурентоспроможності.
- В обов'язковому порядку і щодня носить костюм і краватку.
- Караоке до пізньої ночі і запійне пияцтво.
Соціальний образ японського службовця змінюється в залежності від часу і економічної ситуації в країні. Наприклад, наприкінці 1980-х (економічний міхур) службовець розглядався як воїн, озброєний енергетичними напоями, а сараріман в період після міхура стискався від страху втратити роботу або нормальну заробітну плату.
Персонажі-сарарімани зустрічаються в: I My Me! Strawberry Eggs, Yume de Aetara (головний герой), Sazae-san (чоловік головної героїні), ΠΛΑΝΗΤΕΣ, Futari Ecchi (головний герой), Atashinchi, Mama Loves the Poyopoyo-Saurus, Kuri-chan, Rec, Black Lagoon, Living Game, Urusei Yatsura(батько героїні), Osomatsu-kun, Kiko-chan's Smile, Salaryman Kintaro (лідер банди байкерів стає сараріманом), Pani Poni (другорядний безіменний персонаж, що постійно перебуває в депресії), Crayon Shin-chan, Kacho Kosaku Shima, Nono-chan, Doraemon.
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Саларімен