Свердлик (коктейль) — Вікіпедія
Свердлик, буравчик, іноді також гімлет (англ. gimlet cocktail) або джимлет (помилкове читання слова gimlet)[1] — коктейль, заснований на джині з додаванням лаймового соку. Іноді джин замінюють горілкою.
У склад класичного «буравчика» входять[2]:
- Джин — 3 частини;
- Лаймовий сік — 1 частина[3];
- Цукор (якщо сік не підсолоджений).
Коктейль збовтують у шейкері з льодом і подають в келиху, прикрашеним часточкою лайма чи лимона.
Найпростіше походження назви натякає на свердлик — різальний інструмент, застосовуваний для висвердлювання отворів в дереві, в тому числі в бочках з алкоголем; коктейль нібито надає «проникливий» вплив[4], нібито свердлик «буквально дірявить пам'ять питущого так, що на ранок в ній зяють величезні провали»[5]. Відповідно до іншої теорії, «свердлик» був названий на честь військового хірурга Томаса Гімлетта (англ. Thomas D. Gimlette), який служив у Королівському ВМФ Британії, який рекомендував матросам цей напій як профілактику цинги[6], оскільки лаймовий сік містить велику кількість вітаміну C.
Террі Леннокс, герой роману Реймонда Чандлера «Довге прощання», в одному з барів так відгукується про поданий йому «свердлик»[7]:
— Не вміють тут змішувати цей коктейль, — сказав він. — Просто беруть джин, лимонний сік, додають цукор і біттери. А справжній «свердлик» — це джин навпіл з соком лайма, і більше нічого. Дає мартіні сто очок вперед.Оригінальний текст (англ.)" They. do not know how to make them here, " he said. " What they call a gimlet is just some lime or lemon juice and gin with a dash of sugar and bitters. A real gimlet is half gin and half Rose's Lime Juice and nothing else. It beats martinis hollow. "
- ↑ Нормативна вимова [ˈɡɪm.lət]
- ↑ Коктейль Буравчик (Gimlet). cocktails-world.ru. Архів оригіналу за 26 січня 2013. Процитовано 31 травня 2015.
- ↑ Частка лаймового соку по відношенню до джину / горілки може варіюватися від 1/5 до половини.
- ↑ Буравчик в етимологічному словарі. etymonline.com. Архів оригіналу за 26 січня 2013. Процитовано 31 травня 2015.
- ↑ Алпатов, Георгій (20 грудня 2011). 6 знаменитих коктейлів, які п'ють літературні персонажі. Forbes. Архів оригіналу за 26 січня 2013.
- ↑ Чандлер Р . Глава 3 // Довге прощання = The Long Goodbye. — 1954.
- Замітка [Архівовано 27 травня 2015 у Wayback Machine.] про «свердлик» в газеті Нью-Йорк Таймс.
- http://cikavo.in.ua/izha-ta-napoi/napoi/5654-jak-prigotuvati-koktejl-buravchik [Архівовано 18 листопада 2016 у Wayback Machine.]
Це незавершена стаття про алкогольні напої. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |