Селезінка Ярослав — Вікіпедія

Ярослав Селезінка
 Отаман
Загальна інформація
Народження1 грудня 1887(1887-12-01)
с. Янчин, Перемишлянський повіт, Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Смертьлипень 1941
Єрцево, Архангельська область, РСФСР
ГромадянствоЗУНР ЗУНР
Військова служба
ПриналежністьЗУНР ЗУНР
Вид ЗСЗбройні сили Австро-Угорщини Збройні сили Австро-Угорщини
 УГА
Війни / битвиУкраїнсько-польська війна
Командування
шеф Військової Канцелярії

Селезі́нка Яросла́в Миколайович (1 грудня 1887, Янчин, Перемишлянський повіт, Австро-Угорщина — липень 1941, Єрцево, Архангельська обл., РСФСР)[1] — український політик, військовик та вчений-правник. Державний секретар (міністр) уряду ЗУНР, активіст Українського національно-демократичного об’єднання (УНДО)[2], отаман УГА. Зять українського письменника Олекси Бобикевича, племінник Євгена Петрушевича

Жертва сталінського окупаційного режиму.

Життєпис

[ред. | ред. код]
У першому ряді зліва направо: Сидір Голубович, Степан Витвицький, Євген Петрушевич, Стефан Чмелик, Ярослав Селезінка
В часі служби у уряді ЗУНР
Конференція Начальної Команди УВО. Оліва, березень 1923. Зліва направо сидять: Володимир Бемко, Андрій Мельник, Євген Коновалець, Володимир Целевич, Ярослав Селезінка, Ярослав Індишевський; стоять: Петро Бакович, Юліян Головінський, Осип Рев'юк, Павло Меркун

Батько — парох о. Микола Селезінка, мати — Марія — донька о. Омеляна і Савини з Коцюбів-Петрушевичів.

1905 року закінчив гімназію в Перемишлі. Навчався у Відні на курсах Торговельної академії. Отримав ступінь доктор права.

Після здобуття освіти був покликаний до однорічної служби в австрійській армії, де працював військовим харчовим офіціалом. За службу під час війни нагороджений двома Золотими Хрестами Заслуги.

Діяльність у ЗУНР

[ред. | ред. код]

Після розпаду Австро-Угорської імперії Ярослав Селезінка активно долучився до розбудови Української держави. У січні 1919 року він розпочав службу в Стрию як сотник Третього галицького корпусу. Влітку того ж року був призначений референтом інтендантури при Закордонному уряді диктатора ЗУНР Євгена Петрушевича.

Завдяки своїм організаційним здібностям і професійному досвіду 16 грудня 1920 року призначений шефом військової канцелярії при уряді ЗУНР у Відні, одночасно обіймаючи ранг отамана. У цій ролі був також особистим секретарем Президента ЗУНР, що забезпечувало його безпосередню участь у найважливіших державних процесах.

Як державний секретар уряду Західноукраїнської Народної Республіки, Селезінка відігравав ключову роль у налагодженні міжнародних відносин. Його діяльність включала участь у переговорах із представниками уряду Чехословаччини, де він виступав як переконаний прихильник незалежності України та прав українського народу на самовизначення.

Післявоєнна діяльність

[ред. | ред. код]

У 1923 році був заарештований польською владою у Стрию, але згодом виправданий і звільнений. Після поразки визвольних змагань повернувся до Галичини, працювати адвокатом у Радехові. Член Українського національно-демократичного об’єднання (УНДО) з 1925 року. У 1927му голова філії товариства «Рідна школа» у Радехові. Очолював Повітовий Комітет УНДО у 1934–1935 роках. Займався організацією просвітницького та сокільського руху, підтримував діяльність українських кооперативів, товариства “Просвіта”.[3]

Репресії та загибель

[ред. | ред. код]

4 жовтня 1939 року Ярослав Селезінка був заарештований більшовиками (радянськими органами) напередодні приєднання Західної України до УРСР. Його вивезли до Москви, а згодом перевели до табору в Єрцево, Архангельська область. У липні 1941 року в концтаборі був розстріляний.

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — Неоніла Селезінка, громадська діячка; нащадком Ярослава Селезінки є відомий український хірург Микола Селезінка.[4]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Виправлення Р-С. Енциклопедія українознавства. Доповнення і виправлення. Том 11. litopys.org.ua. Процитовано 27 листопада 2024.
  2. Категорія:Діячі УНДО. Вікіпедія (укр.). 12 лютого 2018. Процитовано 27 листопада 2024.
  3. Ярослав Селезінка b. 1 децембар 1887 d. јул 1941 - Родовид. sr.rodovid.org. Процитовано 27 листопада 2024.
  4. Газета «Галичина»

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]