Справа Arctic Sunrise — Вікіпедія
Справа «Arctic Sunrise» — кримінальна справа, порушена Слідчим комітетом Росії проти активістів екологічної організації Ґрінпіс, які, на думку Слідчого комітету, 19 вересня 2013 року намагалися проникнути на російську нафтовидобувну платформу на Прирозломному родовищі в Печорському морі, що належала «Газпрому».
18 вересня 2013 року природоохоронна організація «Грінпіс» проводила протест на судні під нідерландським прапором Arctic Sunrise поблизу морської бурової платформи. За версією Ґрінпіс, 19 вересня активісти намагалися провести на нафтовидобувній платформі мирну акцію протесту проти видобутку нафти в Арктиці в рамках програми «Захистимо Арктику». Всі учасники акції, включно з коком, були затримані бійцями берегової охорони, судно було доправлене до Мурманська[1][2][3]. За словами виконавчого директора «Грінпіс» Філа Редфорда, це була найжорстокіша протидія акціям організації з 1985 року, коли було підірване судно Rainbow Warrior[4].
Коментуючи акцію «Грінпіс», що відбулася восени 2013 року, президент Росії Володимир Путін повідомив, що дії екологів створювали загрозу життю працівників платформи і водолазів. «Коли на платформу лізуть, створюють надзвичайну ситуацію, там не одна могла бути помилка у оператора, а скільки завгодно. Крім усього іншого, у нас під водою водолази перебували, і їхнє життя реально було в небезпеці», — сказав він[5]. Міністр закордонних справ Нідерландів Франс Тіммерманс заявив про незаконність затримання судна й звернувся до Трибуналу ООН з морського права[6].
Проти усіх членів акції та екіпажу судна (30 осіб 16 національностей) було відкрито кримінальну справу за піратство. Пізніше перекваліфікували справу на хуліганство. 26 грудня 2013 року всі 30 фігурантів справи про хуліганство отримали документи про закриття кримінальної справи у зв'язку з оголошеною амністією.
- Один із учасників акції — Дмитро Павлович Літвинов, громадянин США і Швеції, прес-секретар Greenpeace — син відомого радянського дисидента Павла Літвінова та правнук рядянського наркома М. М. Літвінова[7].
- Серед ґрінпісівців був один українець — судновий кок Руслан Якушев.
- ↑ (англ.) Shaun Walker. Russia to charge Greenpeace activists with piracy over oil rig protest. [Архівовано 19 квітня 2016 у Wayback Machine.] — The Guardian, 24 вересня 2013 року.
- ↑ (англ.) Greenpeace International responds to allegations from Russian authorities. [Архівовано 30 жовтня 2014 у Wayback Machine.] — Greenpeace International, 22 вересня 2013 року.
- ↑ (англ.) Armed Russian guards storm Greenpeace vessel in Arctic. [Архівовано 27 вересня 2013 у Wayback Machine.] — Channel News Asia, 25 вересня 2013 року.
- ↑ (англ.) Kathy Lally and Will Englund. U.S. Greenpeace captain jailed in Russia. [Архівовано 28 вересня 2013 у Wayback Machine.] — The Washington Post, 27 вересня 2013 року.
- ↑ (рос.) Путин считает, активистам Greenpeace не стоило лезть на платформу, несмотря на благородство их целей. [Архівовано 23 квітня 2016 у Wayback Machine.] — повідомлення interfax.ru, 21 листопада 2013 року.
- ↑ (англ.) Dutch take legal action over Greenpeace ship in Russia. [Архівовано 3 червня 2016 у Wayback Machine.] — повідомлення BBC від 4 жовтня 2013 року.
- ↑ В Мурманске арестовали активиста «Гринпис» Дмитрия Литвинова [Архівовано 2 жовтня 2013 у Wayback Machine.](рос.)
- Справа Arctic Sunrise: Росія висунула зустрічні претензії до Нідерландів [Архівовано 3 грудня 2013 у Wayback Machine.]
- В Печорском море пограничники на вертолетах атаковали судно [Архівовано 23 травня 2014 у Wayback Machine.] (рос.)
- Українець із судна Arctic Sunrise повертається додому — МЗС / Радіо Свобода, 27.12.2013 [Архівовано 27 грудня 2013 у Wayback Machine.]