Стефан Батрух — Вікіпедія
Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|
Стефан Батрух | |
---|---|
Народився | 15 червня 1963 (61 рік) Мястко, ґміна Мястко, Битівський повіт, Поморське воєводство, Республіка Польща |
Країна | Республіка Польща |
Діяльність | священник |
Alma mater | Люблінський католицький університет Івана Павла II |
Науковий ступінь | доктор богослов'я |
Брати, сестри | Богдан Батрух |
Нагороди | |
Стефан Іван Батрух (нар. 15 червня 1963, Мястко) — священник Перемишльсько-Варшавської архієпархії Греко-Католицької Церкви у Польщі, мітрат, доктор богословських наук, парох греко-католицької парафії у Любліні, президент Фундації духовної культури пограниччя, член Комітету польсько-українських культурних зв'язків Польської академії наук у Любліні, учасник секретаріату премії польсько-українського примирення[1] та Комітету з вшанування бл. Омеляна Ковча, викладач Люблінського католицького університету ім. Івана Павла ІІ. Кавалер ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня.[2]
Народився 15 червня 1963 року в М'ястку, на Помор'ї у Польщі, як наймолодший син з восьми дітей, четверо братів та сестер подружжя Андрія Батруха та Катерини з роду Долбанів.
Навчався у місцевій початковій школі ім. Тараса Шевченка з українською мовою навчання.
У 1978 році розпочав навчання в Загальноосвітньому Ліцеї ім. М. Коперника в Колобжезі. Поєднував відвідини школи з активною громадською діяльністю, належав до католицького молодіжного руху. У цей час також цікавився історією мистецтва, був членом шкільного художнього гуртка.
У 1982 році склав успішно атестат зрілості і отримав диплом про закінчення середньої школи. Згодом вступає до Василіянського ордену і продовжував навчання у Вищій митрополичій семінарії у Варшаві. Після двох років переїхав до Люблінської духовної семінарії, яку закінчив у 1989[3] р. Під час навчання провадив душпастирську діяльність серед молоді, був залучений до греко-католицького молодіжного руху «Сарепта», проводив зустрічі та катехизацію із студентами люблінських університетів, виконував обов'язки декана греко-католицьких семінаристів, організовував конференції та різноманітні культурні заходи, релігійні святкування.
У Люблінському католицькому університеті під керівництвом о. проф. Юзефа Кудасевича написав магістерську працю під назвою «Перикопа мудреців зі сходу (Мт 2,1-12) у текстах літургійних візантійської церкви на Різдво Христове».
Після закінчення навчання пройшов однорічне стажування в монастирі Студіон в Маріно поблизу Рима. Повернувшись до Любліна, був висвячений на диякона в церкві семінарії і розпочав навчання на ліценціаті з теології духовності, а також психологічного консультування та психотерапії в Люблінському католицькому університеті.
4 травня 1991 р. у церкві Різдва Пресвятої Богородиці у родинному містечку Білий Бір був поставлений Владикою Іваном Мартиняком на священника.
Організовував літні табори для дітей, молоді та студентів, проводив молодіжні реколекції. Співпрацює із Сестрами Служебницями Непорочної Діви Марії, з якими організовував формаційні зустрічі та дні духовної віднови. Після створення у 1993 році архієпископом Перемишльсько-Варшавським Іваном Мартиняком у Любліні греко-католицької парафії св. Йосафата, був призначений її парохом. Парафія не мала власного храму чи парафіяльного будинку і на той час нараховувала близько ста прихожан, а душпастирське життя велося в орендованому костелі на вул. Зеленій. За підтримки люблінської громади о. Батрух здійснив успішне перенесення греко-католицької церкви з XVIII століття з прикордонної зони до Любліна[4]. Історична сакральна дерев'яна пам'ятка архітектури, реконструйована у 1997 році, була нагороджена міністром культури «Сибілла-2002», а маршалок Люблінського воєводства нагородив цей проект щорічною культурною премією. Паралельно з душпастирською роботою в Любліні о. Батрух проводив низку реколекцій у Польщі, Словаччині, Німеччині, Австрії, Іспанії, Італії, Канаді, Америці та Україні. Започаткував програму великопісних реколекцій для старшокласників та дні духовної віднови для молодих подружніх пар, а також формаційну програму для сестер із Центральної та Східної Європи. Організовував спільні поїздки на світові та європейські зустрічі молоді. Разом із сестрами взявся за будівництво Екуменічного будинку соціальної опіки у Пралківцях біля Перемишля, який був відкритий та освячений 4 червня 2005 року. Співпрацює з греко-католицькою семінарією в Любліні, де служить духівником та сповідником.[5]
Опублікував багато популярних та наукових статей про духовність і культуру прикордонних земель, давав інтерв'ю в місцевих та національних журналах. Виступав у радіо- та телевізійних програмах та репортажах, був коментатором паломництва Папи Івана Павла ІІ до України для польського телебачення. У 2001 році захистив докторську дисертацію на теологічному факультеті Люблінського католицького університету під назвою «Модель християнського життя у світлі аскетичних творів св. Василія Великого», яку підготував під керівництвом о. проф. Єжи Місюрека, яку було перекладено та видано українською мовою у 2007 році в Видавництві «Свічадо». Співпрацював з Українським католицьким університетом у Львові, Університетом св. Павла в Оттаві, Люблінським католицьким університетом та редакцією Католицької енциклопедії.
Отець Батрух долучився до створення трьох документальних фільмів режисера Гжегожа Лінковського:
- Невигідний / Niewygodny про митрополита Андрея Шептицького. У цьому фільмі отець Батрух, натхненний словами Івана Павла ІІ під час його паломництва Україною в 2001 році, вирішує пояснити суперечку, пов'язану з діяльністю Андрея Шептицького, митрополита Львівського.[6]
- Парох Майданека / Proboszcz Majdanka про блаженного Омеляна Ковча, котрий загинув в концтаборі Майданеку. Метою фільму є наблизити діяльність блаженного, який був прикладом відданого служіння, поєднання між собою різних культур та релігій.[6]
- Вибачити всяке зло / Wybaczyć wszelkie zło, у фільмі робиться спроба довести, що варто шукати шляхів поєднання між польським і українським народом, того, що об'єднує нас, а не ділить.[6]
Бере участь у роботі секретаріату Капітули польсько-українського примирення та Комітету вшанування пам'яті бл. Омеляна Ковча, які щороку нагороджують невтомних прихильників діалогу та примирення. Ініціатор транскордонних зустрічей на польсько-українському кордоні під назвою «Європейські дні добросусідства»[7], які користуються великою популярністю та отримали численні нагороди та премії, зокрема від Президентів Польщі та України. Протягом багатьох років коментував греко-католицькі літургії на щорічних святкуваннях для телебачення. Заснував Фундацію духовної культури пограниччя[8], яка займається питаннями релігійного та культурного діалогу, організовує міжнародні наукові конференції та зберігає історичні пам'ятки на стику східних та західних традицій, зокрема ремонт церкви в Корчмині та церкви у Вижнянах, що біля Львова. Отець Батрух є членом Товариства порятунку церкви в Балигороді.
- Aktualność teologicznego dziedzictwa Świętego Bazylego Wielkiego // Warszawskie Zeszyty Ukrainoznawcze, nr 11-12, Warszawa 2001, s. 21-29.
- Ks. Emilian Kowcz — lubelski błogosławiony // Niedziela 7(437)2002.
- Kontemplacja Boga w ujęciu św. Bazylego Wielkiego // Homo Orans 3(2002), s.43-70.
- Jana Pawła II profetyczna wizja «dwóch płuc» Kościoła widziana z perspektywy greckokatolickiej // Moralny Fundament Europy, czyli o cywilizację życia, red. T. Styczeń, C. Ritter, S. Majdański, Lublin 2002, s. 188—194.
- Душпастирські виклики для УГКЦ в Польщі // Календар «Благовіста», pod red. B. Tchira, Górowo Iławeckie 2003, s.105-117.
- Błogosławiony Ksiądz Emilian Kowcz(1884—1944) // Unitas in varietate, pr. zb. pod red. L. Adamowicza, Lublin 2003, s.133-139.
- Wątki greckokatolickie w «Listach z nieba» Stanisława Vincenza // Słanisław Vincenz — humanista XX wieku, pod red. M. Ołdakowskiej-Kuflowej, Lublin 2003, s.251-253.
- Emilian Kowcz, greckokatolicki Kolbe // «Więź» 2004 nr 5 (547), s. 98–105.
- Historia translokacji i adaptacji cerkwi w Lublinie // Sztuka sakralna i duchowość pogranicza polsko-ukraińskiego na Lubelszczyźnie. Materiały z Międzynarodowej Konferencji «Sztuka Sakralna Pogranicza», red. S. Batruch, R. Zilinko, Lublin 2005, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, s. 159—165.
- Fenomen kulturowy pogranicza polsko-ukraińskiego // Ginące piękno, red. Zamość 2006, s. 7- 9.
- Duchowość kapelańska // Duszpasterstwo więzienne Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, pod. red. Jerzego Nikołajewa, Krasnystaw 2006, s. 20-27.
- Предмова, в кн.: Василій Великий. Гомілії, Видавництво «Свічадо», Львів 2006, с. 5-16.
- Модель християнського життя у творах св. Василія Великого, Видавництво «Свічадо», Львів 2007.
- Ukraina — miejsce przenikania się kultur Wschodu i Zachodu w świetle nauczania Jana Pawła II // Poznawanie sąsiadów: z zagadnień religijnych w polskiej i ukraińskiej kulturze. Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2008, s. 19-28.
- Inicjatywy dialogu poprzez budowanie tożsamości wyznaniowej na pograniczu polsko-ukraińskim // Tożsamość wyznaniowa i dialog jako czynnik opiniotwórczy w ramach kultury narodowej, red. K. Klauza, Lublin 2008, s. 75–86
- Участь Церков в польсько-українському примиренні // Перемиські Архиєпархіяльні Відомості, ч. 8 (2009), с. 274—286.
- Wyposażenie i wystrój lubelskiej cerkwi greckokatolickiej // Z lubelskich badań nad słowiańszczyzną wschodnią: księga dedykowana profesorowi Michałowi Łesiowowi. Wydawnictwo KUL, Lublin 2010, s. 213—227.
- Polacy, Żydzi, Ukraińcy — tak bliscy a jednak ciągle obcy // Praca z «trudną pamięcią» w społecznościach lokalnych. Polsko-ukraińska wymiana doświadczeń. Materiały seminaryjne. Lublin 2010, s. 89-94.
- Opowieść o ks. Emilianie Kowczu // «Karta» nr 64, 2010, s. 147—149.
- Cerkiew w Wierzbicy — miejsce chrześcijańskiego wtajemniczenia prof. Stefana Kozaka // Tożsamość ukraińska wobec przemian XVII—XXI wieku. Wydawnictwo KUL, Lublin 2017, s. 15-29.
- Współpraca między Kościołem greckokatolickim i rzymskokatolickim // Українсько-польське примирення в документах ієрархії та священства. Polsko-ukraińskie pojednanie w dokumentach hierarchii oraz duchowieństwa, упор. С. Батрух. Перемиські Архиєпархіяльні Відомості, ч. 23(2017), с. 13-81.
- Beatyfikacja i kult o. Klemensa // Arystokrata ducha. Życie i dziedzictwo błogosławionego ojca Klemensa Szeptyczkiego (1869—1951). Wojnowice 2018, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, s. 339—356.
- Вступ, в кн.: Омелян Ковч. Чому наші від нас утіквють. Видавництво « Свічадо», Львів 2019, с. 7-25.
- Męczennicy pratulińscy, synowie Kościoła greckokatolickiego // Jakby Siedlce liczyły milion, red. G. Polak, Siedlce 2019, s. 130—137.
- Люблінська допомога для Майдану // Польська солідарність з Майданом. Київ 2020, Дух і Літера, с. 340—344.
- Співпраця між Греко-Католицькою і Римо-Католицькою Церквами у контексті польсько-українського примирення // Polacy i Ukraińcy. Komunikacja-Dialog-Pojednanie, red. M. Melnyk, Kraków 2021, s. 33-63.
- Медаль «Люблін — героям» (Польща, 2022)[9]
- ↑ Członkowie - Ekumeniczy Dom Pomocy Społecznej - Zgromadzenie Sióstr Służebnic NMP - PRAŁKOWCE 231. www.edps-pralkowce.pl. Архів оригіналу за 12 квітня 2021. Процитовано 12 квітня 2021. [Архівовано 2021-04-12 у Wayback Machine.]
- ↑ Указ президента України №254/2020. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 22 березня 2021.
- ↑ Mitrat z lubelskiej cerkwi. niedziela.pl (пол.). Процитовано 12 квітня 2021.
- ↑ Świątynie greckokatolickie w Lublinie - Leksykon - Teatr NN. teatrnn.pl (пол.). Процитовано 12 квітня 2021.
- ↑ Instytucje | Archidiecezja Przemysko-Warszawska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce (pl-PL) . Процитовано 12 квітня 2021.
- ↑ а б в FilmPolski.pl. FilmPolski (пол.). Процитовано 12 квітня 2021.
- ↑ Redakcja (10 лютого 2019). Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Polacy i Ukraińcy chcą współpracować - mówi ks. Stefan Batruch. Kurier Lubelski (pl-PL) . Процитовано 12 квітня 2021.
- ↑ Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. www.facebook.com (укр.). Процитовано 12 квітня 2021.
- ↑ Українців відзначили міськими нагородами. Наше слово (укр.). 23 серпня 2022. Процитовано 24 серпня 2022.
- Dla tego dialogu nie ma alternatywy
- Jesteśmy zmęczeni doświadczeniem braku przebaczenia
- Fala społecznego niezadowolenia
- Kard. Huzar orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego
- Ks. Batruch podsumował wizytę abp Szewczuka w Polsce
- Bogactwo kościoła ukryte jest w różnorodności
- Biskup nominat Trochanowski to bardzo dobra nominacja
- Ks. Stefan Batruch laureatem Nagrody Człowieka Pojednania Polsko-Ukraińskiego
- Ks. Stefan Batruch: bogactwo kościoła ukryte jest w różnorodności (rozmowa)
- Ks. Stefan Batruch: sprawy ukraińskie od lat szczególnie leżą papieżowi na sercu
- Mitrat z lubelskiej cerkwi
- Ks. dr Stefan Batruch: kościół greckokatolicki przeżywa renesans
- Trudne bogactwo pogranicza
- Ukraina w różnych odsłonach
- Будувати мости там, де це неможливо
- Бути греко-католиком тут (у Польщі) дуже спонукає до глибокого відчуття своєї ідентичності
- Великдень у часі пандемії
- «Кордон — у нашій свідомості». Отець Стефан Батрух про польсько-українське пограниччя
- Коментар о. Стефана Батруха: послання церков про Волинську трагедію
- Коментар про Юзефа Жицінського
- Люблінський отець-мітрат Стефан Батрух отримав медаль
- Церква-чудо