Судовий процес Нафтогазу проти Газпрому — Вікіпедія
Судовий процес Нафтогазу проти Газпрому у Стокгольмі — протистояння української НАК «Нафтогаз України» та російського ПАТ «Газпром» у міжнародному арбітражному суді у Стокгольмі та подальші заходи щодо стягнення з компанії «Газпром» коштів на користь «Нафтогазу» на виконання судового рішення.
Судовий процес виявився наймасштабнішою суперечкою в історії Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма — зустрічні вимоги сторін становили близько 40 млрд доларів на користь «Нафтогазу» та 80 млрд доларів на користь «Газпрому».
16 червня 2016 року НАК «Нафтогаз» подав позов до Стокгольмського арбітражу щодо ціни на газ від «Газпрому». «Нафтогаз» вимагає встановлення «справедливої і ринкової ціни на газ», який ВАТ «Газпром» поставляє в Україну та стягнення з «Газпрому» переплату за газ, що поставляється «Нафтогазу» з 2010 року. За оцінками компанії, така переплата становить 6 мільярдів доларів[1].
Зустрічний позов «Газпрому»
[ред. | ред. код]16 червня 2016 року «Газпром» звернувся до Стокгольмського арбітражу для стягнення з «Нафтогазу» заборгованості в розмірі 4,5 мільярдів доларів[1].
Стокгольмський арбітраж зобов'язав ПАТ «Газпром» сплатити НАК «Нафтогаз України» 4,63 млрд доларів за невиконане постачання узгоджених обсягів газу для забезпечення транзиту. Одночасно, арбітраж зобов'язав «Нафтогаз» сплатити «Газпрому» за відібраний газ, використаний для здійснення транзиту. Загалом за результатами двох арбітражних суперечок «Газпром» має сплатити «Нафтогазу» 2,56 млрд доларів.
22 квітня 2015 Європейська комісія висунула російській компанії «Газпром» офіційні звинувачення в порушенні антимонопольного законодавства Європейського Союзу[2].
На початку березня 2018 Кабінет міністрів України активізував дії щодо стягнення штрафу з російського газового монополіста[3].
- Україна краде російський газ
- Газові конфлікти між Росією й Україною
- Українсько-російський газовий конфлікт 2005—2006
- Українсько-російський газовий конфлікт 2008—2009
- Російсько-українська газова війна 2013—2014
- ↑ а б Нафтогаз подав позов до Стокгольмського арбітражу щодо ціни на газ від Газпрому. Архів оригіналу за 19 квітня 2019. Процитовано 3 червня 2018.
- ↑ Гра довкола монополії: наслідки для ЄС, України та самого Газпрому. Архів оригіналу за 21 квітня 2017. Процитовано 3 червня 2018.
- ↑ Розпочався опис та арешт активів, які належать «Газпрому» в Україні — Гройсман