Суспільне — Вікіпедія
Суспі́льне (нім. gesellschaftlich) — одна з основних категорій соціології та соціальної філософії. Вперше вона була введена до наукового обігу Карлом Марксом.
Існує два підходи до розуміння «суспільного» та його співвідношення із «соціальним». Згідно з першим, «суспільне» тотожне поняттю «соціальне» і означає все те, що належить до суспільства й відмінне від природи. За другим підходом, «соціальне» охоплює лише ті аспекти «суспільного», які визначаються місцем людей у соціальній структурі, відносинами між соціальними групами та представниками різних класів, націй, трудових колективів тощо. Таким чином, поняття «суспільне» та «соціальне» є синонімами, коли йдеться про суспільство в цілому як надприродну частину буття, як соціальну форму руху матерії, тобто власне у філософському розумінні. З іншого боку, «соціальне» є одним з аспектів «суспільного» з точки зору сферного підходу, згідно з яким в суспільстві як цілісній системі виокремлюються такі сфери, як економічна, політична, соціальна, духовна, екологічна. Отже, «суспільне» в-основному розуміється як більш широке поняття порівняно із «соціальним».
У соціології відсутність чіткого розмежування між поняттями «суспільне» та «соціальне» зумовлена деякими мовними традиціями. У німецькій мові (як і в українській та російській) існують два терміни — «суспільне» (нім. gesellschaftlich, рос. общественное) і «соціальне» (нім. sozial, рос. социальное). В англійській мові такого розмежування немає, там є тільки термін «соціальне» (англ. social), як у широкому, так і у вузькому значеннях.
На початку ХХ століття у країнах Західної Європи та США було введене поняття «соцієтальне» (англ. societal), яке використовується для характеристики суспільства в цілому, всієї системи суспільних відносин (економічних, соціальних, політичних тощо). Отже, «суспільне» розуміється тут як «соцієтальне».
- Афонін Е., Мартинов А. Соцієтально-психологічний чинник трансформації і соцієтальна структура кризового суспільства
- І. Бойченко. Суспільне життя // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — С. 619. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
- Квантово-хвильова природа соціального явища // Бех В. П. Соціальний організм: філософсько-методологічний аналіз: Дис. д-ра філос. наук: 09.00.03 / Запорізький держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999.
- Куліна О. С. «Суспільне» та «соціальне»: проблема визначення категорій // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Філософія. Політологія. — 2005. — № 73-75. — с. 149—152.
- Основні категорії соціології. Зміст поняття «соціальне» // Кузьменко Т. М. Соціологія. Навч. посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — ISBN 978-611-01-0037-3
- Поняття «суспільне», «соціальне» // Вілков В. Ю. Людина і світ. — К. : Феміна, 1995. — ISBN 5-7707-7458-4
- Соціологія: навч. посібник / А. А. Герасимчук; Ю. І. Палеха, О. М. Шиян. — К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2004. — ISBN 966-7508-10-2
- Сутність соціальної роботи // Андрущенко В. П., Астахова В. І., Бех В. П. Соціальна робота: навчальний посібник. — Книга 2. — К., 2002.