Таджикфільм — Вікіпедія

Таджикфільм
Тоҷикфилм
ТипАТ
Галузькінематограф
Засновано1930 рік
Штаб-квартираТаджикистан Таджикистан: Душанбе
Територія діяльностіТаджикистан
Продукціяігрові та документальні фільми
www.tajikfilm.tj

АТ «Таджикфільм» (тадж. Тоҷикфилм) — таджицька державна кіностудія художніх, документальних та анімаційних фільмів, розташована у столиці країни місті Душанбе.

У 193861 роки студія офіційно називалась Сталінабадська студія художніх фільмів, а від 1961 року — кіностудія «Таджикфільм».

З історії кіностудії

[ред. | ред. код]

У 1930 році Вища Рада народного господарства Таджицької РСР присвоїла маленькій кінолабораторії нове найменування «Таджиккіно», що власне і прийнято вважати започаткування Таджицької кіностудії. Тодішня студія знімала хроніку та випускала документальні стрічки.

Таджицький національний кінематограф пройшов тривалий і складний етап становлення і розвитку. На початку 1930-х років, крім хронікальних і документальних фільмів у Таджикистані почали знімати й художні стрічки. Від 1935 року студія почала випускати звукові фільми.

У 194143 роках студія тимчасово об'єдналась з Московською кіностудією «Союздитфільм».

Одними з перших режисерів таджицького кінематографа були Каміл Ярматов і Борис Кімягаров. Наприкінці 1960-х років свої фільми створювали Марат Арипов, Сухбат Хамідов, Маргарита Касимова (учениця українського метра О. П. Довженка), Анвар Тураєв, згодом Валерій Ахадов і Батур Арабов. Тоді ж формувалась молода таджицька національна кінорежисура. До плеяди яскравих таджицьких акторів повоєнного часу належать: Махмуд Вахідов, Ато Мухамеджанов, Гурмінч Завкибеков, Сайрам Ісаєва, Хашим Гадоєв тощо[1].

У 1990-ті, точніше від 1993 року «Таджикфільм» не зняла жодного фільму. Кіностудія, що як і раніше, лишалася і лишається державною, лише була перетворена на акціонерне товариство, виживала винятково за рахунок міжнародних замовлень — тут знімали відеофільми та відеоролики. За десятиліття, 2003 року кіностудія зняла стрічку «Статуя кохання», що стала відновленням діяльності[2].

У грудні 2005 року в Таджикистані прийнято Закон РТ «Про кіно», що передбачає фінансування з державного бюджету мінімум одного фільму щороку (кошторис на рівні 100 тисяч доларів)[3].

У 2005 році «Таджикфільм» розпочала зйомки масштабної кіноепопеї «Шамсиддин Шохин» — про життя таджицького класика.

Кінопродукція

[ред. | ред. код]

Більшість фільмів «Таджикфільму» на сучасну тему було знято наприкінці 1950-х — на початку 1960-х років. У 1962 році був знятий перший таджицький детектив «Операция «Кобра». На рубежі 1970-х років на «Таджикфільмі» активно знімали дитячі та юнацькі фільми. Кіностудія також відома своїми кінопостановками таджицького національного фольклору та епосу.

Відомі фільми

[ред. | ред. код]

Виноски

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]