Тихановський Сергій Леонідович — Вікіпедія

Тихановський Сергій Леонідович
біл. Сяргей Леанідавіч Ціханоўскі
Siarhiej Leanidavič Cichanoŭski
Народився18 серпня 1978(1978-08-18) (46 років)
Горки, Могильовська область, Білоруська РСР, СРСР
Країна Білорусь
Місце проживанняМінськ
Діяльністьпідприємець, політик, ютубер, бізнесмен, активіст, телепродюсер, блогер
Alma materFaculty of Philology, Gomel State Universityd
Роки активності2019 — тепер. час
У шлюбі зТихановська Світлана Георгіївна
Нагороди
IMDbID 13215953

Сергій Леонідович Тихановський (біл. Сяргей Леанідавіч Ціханоўскі, Siarhiej Leanidavič Cichanoŭski, нар. 18 серпня 1978(19780818), Гомель, Білоруська РСР, СРСР) — російськомовний білоруський блогер, автор і ведучий каналу «Країна Для Життя», в оригіналі «Страна Для Жизни», білоруський опозиціонер[1], підприємець, політичний в'язень[2][3] (внесений у базу Миротворця[4]).

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 18 серпня 1978 року в Гомелі[5][6].

Закінчив філологічний факультет Гомельського університету ім. Скорини[7].

Сергій — підприємець. Йому належить студія «Компас», що працює в сфері відеозйомок. Вона працює на території Росії, України і Білорусії[6][8][9]. Вони знімали деякі відомі рекламні ролики, знімали кліпи для попгрупи «Пропаганда» і шоумена Олександра Ревви[10]. Останнім часом Тихановський мало часу приділяє своєму бізнесу. За даними російської Федеральної служби державної статистики на кінець 2017 року сума оборотних активів компанії склала близько 13,2 млн російських рублів[11].

Свій YouTube-канал Тихановський створив 11 березня 2019 року[12]. У своєму блозі він розповідає про життя в Білорусі.

Затримання у Жлобині

[ред. | ред. код]

Близько 11 ранку 27 грудня 2019 року на околиці Жлобина затримали Тихановського[13]. Він їхав на зйомки в Мінськ по шосе М5[14]. Блогер був присутній на акції проти інтеграції з Росією на Жовтневій площі в Мінську 21 грудня. Вів звідти прямий ефір[15]. У протоколі міліції сказано, що Тихановський активно брав участь в акції і кричав «Живе Білорусь!»[16]. На самому засіданні Сергій бути присутнім не зміг через своє робоче відрядження. Про це він повідомив Суд Радянського району Гомеля по телефону і відправив туди електронний лист. Сергій попросив перенести суд, але все ж вранці 27 грудня його затримали співробітники міліції і ДАІ біля Жлобина. Свою провину в суді блогер заперечував і говорив те, що він вів прямий ефір. Суддя Олена Шайн відхилила всі клопотання блогера. Блогера визнали винним у правопорушенні за статтею 23.34 КоАП РБ і покарали арештом на 15 діб. Блогера взяли під варту в залі суду.

Після того як Тихановський відбув 15 діб в ІТУ його знову затримали[17]. 10 січня його привезли в суд, який виніс рішення про новий 15-добовий арешт за акцію проти інтеграції з Росією в Мінську. Але на наступний же день Тихановського випустили без пояснень причини. За 15 діб перебування в ІТТ Тихановський повинен заплатити 200 білоруських рублів.

Обшуки

[ред. | ред. код]

В дачному будинку Тихановського під час третього обшуку в четвер, 4 червня, знайшли 900 тисяч доларів США[18][19][20]. Обшук проводили з 3-ох годин дня до 3-ох годин ночі[21][22]. За цей час змінилося три бригади. Вся сума не була десь в одному місці, частину суми було виявлено в інших місцях. Дружина Тихановського, Світлана заявила про те, що вона ці гроші в житті ніколи не бачила[23][24].

Напередодні в Гомелі обшук відбувся в офісі блогера[25]. Слідство стосовно Тихановського проводить 3-е управління ГУБОЗіК МВС[26].

Також 4 червня обшук пройшов у квартирі 69-річної матері Сергія[27].

Кандидат на посаду Президента Білорусі

[ред. | ред. код]

7 травня 2020 року на своєму YouTube каналі Тихановський випустив відео в якому розповів про свої наміри брати участь у президентській кампанії в якості Президента Республіки Білорусь[28][29][30]. У цьому відео розповів про те, як на його думку, фальсифікують голоси на виборах, про свавілля білоруських чиновників. 8 травня блогера затримали і посадили в ІТТ м. Гомель[31][32][33]. Але пізніше його випустили[34][35][36]. Деяких членів його команди затримали, але пізніше відпустили.[37][38] Центральна виборча комісія Республіки Білорусь відмовила у реєстрації Сергію Тихановському по причині того, що його підпису не було в документах[39][40]. За годину до закінчення подачі заяв документи в Центральну виборчу комісію Республіки Білорусь на реєстрацію ініціативної групи подала його дружина Світлана Тихановськая[41][42][43][44]. Сергій є керівником ініціативної групи своєї дружини[45][46].

29 травня під час пікету зі збору підписів Тихановський був затриманий[47]. Під час того як він ходив і розмовляв з людьми жінка ззаду підійшла до нього і почала з ним діалог. Сергій не хотів спілкуватися нею і просто йшов від неї за версією його прихильників, на відео з місця подій видно, як він її відштовхує від себе[48]. Під час пікету поруч з місцем збору підписів знаходилося два міліціонери. Жінка поскаржилася міліціонерам те, що Сергій відмовився відповідати на її питання, внаслідок чого міліція почала затримання Сергія[49]. У цей момент люди з натовпу почали відштовхувати міліціонерів від Сергія, і один з міліціонерів впав на асфальт[50]. Після цього на площі з'явилися співробітники Омону[51]. Деякі з учасників пікету намагалися перешкодити проїхати мікроавтобусу із затриманими, внаслідок чого виламали двері. За підсумком цього пікету Тихановський і ще дев'ять осіб були затримані. Було порушено кримінальну справу за фактом заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості співробітникам органів внутрішніх справ. На наступний день Сергія і ще сімох людей перевезли до Мінська[52]. Тихановський, а також його дружина, називають це провокацією[53][54]. Після цього на сайті change.org з'явилася петиція з вимогою звільнити Сергія[55][56]. Засновник Білоруського парку високих технологій Валерій Цепкало негативно поставився до затримання Тихановського[57]. Також він заявив то що він підтримує Сергія.

Під час пікету в Гродно пропала машина яка належала гомельському активісту, який дав Сергію її на тимчасово користування[58][59]. На цій машині вони приїхали в Гродно. Після зникнення авто власник написав заяву про викрадення[60].

Європейський союз вимагає негайно звільнити Сергія Тихановського і його соратників. «Розвиток подій в Білорусі протягом останніх декількох днів викликає серйозні питання щодо дотримання владою прав людини і основних свобод», — заявив прес-секретар Європейської служби зовнішніх дій Петер Стано[61][62]. Організація з безпеки і співробітництва в Європі також приєдналася до заяви членів Європейського парламенту про негайне звільнення Сергія Тихановського і його соратників[63]. Якщо влада це не зробить то вони введуть санкції[64].

Увечері 8 червня закінчився 10-добовий термін перебування Тихановського під вартою, після чого термін його утримання під вартою продовжений на два місяці[65][66][67][68]. 9 червня Слідчий комітет Республіки Білорусь пред'явив звинувачення Тихановському за статтею частина 1 стаття 342 КК РБ[69][70][71][72] (організація та підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок). Разом з ним у цій справі проходять ще сім осіб, проти одного з них порушено ще одну справу — за статтею 364 КК РБ[73][74][75] (насильство щодо працівників органів внутрішніх справ).

9 червня Європейський союз закликав зняти звинувачення з Тихановського та інших активістів[76]. Як вважає Європейський союз, звинувачення, висунуті Слідчим комітетом Білорусі блогеру Сергію Тихановському і семи іншим активістам, необгрунтовані[77]. Про це заявив 9 червня, офіційний представник глави дипломатії Європейського Союзу Жозепа Борреля — Петер Стано, відповідаючи на запитання одного з кореспондентів під час брифінгу в Брюсселі. «У світлі свавільного характеру затримання та переслідування пана Тихановського, ЄС, як і раніше, закликає звільнити його негайно і без додаткових умов, а всі звинувачення проти нього та інших активістів зняти», — сказав Петер Стано[78][79][80][81]. Також Стано додав «По-друге, Білорусь в даний час знаходиться у виборчій кампанії. Парламентські вибори в минулому році виявилися упущеної можливістю провести їх за європейськими нормами. Тепер для Білорусі дуже важливо забезпечити дотримання фундаментальних прав та прав людини білоруського населення»[82].

24 липня суд продовжив арешт Тихановського на 15 діб. Його тримають під вартою за мітинг 27 травня у Могильові[83].

25 липня Сергій Тихановский був занесений в базу даних центра «Миротворець»[84]. Його внесли туди за свідоме порушення державного кордону України з метою проникнення в захоплений російськими окупантами Крим і участь в спробах легалізувати окупацію Криму. Приводом стала публікація на сайті «Наша Ніва», де розміщені кілька кримських фотографій Тихановського, що датуються 2017 роком[85].

Список міст, в яких пройшли пікети на підтримку Світлани Тихановської

[ред. | ред. код]
Місто Дата Відео Примітки
Брест 31 травня Відео [86][87][88][89]
Вітебськ 26 травня, 31 травня Відео [90][91]
Гродно 29 травня Відео [Архівовано 23 січня 2022 у Wayback Machine.] [92][93][94]
Мінськ 24 травня, 31 травня, 7 червня Відео № 1 [Архівовано 31 травня 2020 у Wayback Machine.] Відео № 2 [95][96][97][98]
Могильов 27 травня Відео [99][100]

Також пікети пройшли в Ліді[101], Молодечно, Орші, Стовбцях, Жлобині, Лунинці[102], Річиці, Барановичах і в інших містах[103][104][105].

Критика

[ред. | ред. код]
  • Президент Республіки Білорусь Олександр Григорович Лукашенко під час спілкування з працівниками Мінського тракторного заводу відповів на питання про свої можливі симпатії до потенційних кандидатів на виборах[106]. «Ми знаємо, на чиїх машинах їздить, хто його фінансує. Ми знаємо, звідки він приїхав, яке у нього громадянство та інше… Ми всі це знаємо. Та я вже дивлюся, мені дають інформацію, вже наші люди побачили», — розповів Лукашенко маючи на увазі Тихановського[107][108]. В цей же день Тихановський розповів газеті «Наша Ніва» що він з цього приводу думає[109]. «У мене одне громадянство, інших ніколи у мене не було. Щодо грошей — у мене бізнес з 2005 року, у мене є гроші» — сказав Тихановський.
  • Голова Центрального комітету Комуністичної партії Білорусі Олексій Сокіл заявив, що виборча кампанія 2020 Сергія Тихановського — це провокація[110].
  • Лідер партії КХП-БНФ Зенон Позняк назвав Тихановського «організатором і реальним авторитетом протестного руху». Позняк зазначив, що Сергій Тихановський — «білорус, який, незважаючи на проблеми з орієнтацією в національних цінностях, має перспективи в розвитку особистості і в оточенні білоруських громадських завдань». Позняк назвав арешт Тихановського незаконним і закликав своїх однопартійців вимагати його звільнення[111]. До затримання Тихановського Позняк заявляв, що «Тихановський борець, але поки ще не лідер мас»[112]. Раніше Позняк оцінював Тихановського менш прихильно. Він заявляв те що Тихановський не користується білоруською національною символікою[113].
  • Лідія Єрмошина подала в Слідчий комітет заяву, в якому просить розглянути дії Тихановського на пікетах зі збору підписів. Зокрема, на одному з пікетів був вивішений плакат з образливим прізвиськом голови Центрально Виборчої Комісії та словом «Прихлопнути», що є синонімом слова «Вбити» — сказав Еромшина на засіданні ЦВК 4 червня[114][115]. Вона вважає те, що пікети, які проводяться на підтримку Світлани Тихановської — це не пікети, а мітинги[116].

Ув'язнення

[ред. | ред. код]

У Гомелі 14 грудня 2021 року було оголошено вирок шести політв'язням, яким інкримінували організацію «масових заворушень» у Білорусі під час підготовки та проведення президентських виборів у 2020 році.[117]

Суд у «справі Тихановського» проходив у закритому режимі в будівлі гомельського СІЗО протягом майже шести місяців. Генеральна прокуратура РБ висунула позов до обвинувачених у розмірі 3,078 мільйона рублів (1,2 мільйона доларів).[117]

Сергій Тихановський був визнаний винним за ч.1 ст.293 (Організація масових заворушень), ч.3 ст.130 (Розпалювання соціальної ворожнечі), ч.2 ст.191 (Запобігання роботі ЦВК), ч.1 ст.342 (Організація дій, що грубо порушують громадський порядок). Йому призначили 18 років колонії посиленого режиму".[118]

Особисте життя

[ред. | ред. код]

Одружений зі Світланою Тихановською, є діти.

Нерухомість

[ред. | ред. код]

У 2017 році придбав будинок в селі Городня-Гомельська[119][120].

Блогер купив його за 2000 доларів США[10]. Тихановський хотів зробити в ньому готель, хостел з кафе та магазином. Також, поруч з магазином Сергій був готовий встановити пам'ятник Іванові Кормянському за 20000 доларів США. Через два роки у Тихановського взяли інтерв'ю, в якому він розповів те що нічого зробити не вийшло. У своєму інтерв'ю він розповів про те, що встиг поміняти тільки дах будинку. Справа в тому, що будинок є історико-культурною цінністю, і робити в ньому щось без дозволу чиновників неможливо. Сергій багато разів писав чиновникам, але у всіх своїх листах отримував відмову. Тихановський також придивлявся до місцевого водосховища щоб взяти його в оренду, побудувати будинки для рибалок, зробити пляж, кафе та оренду човнів. Але йому відмовили. Як розповів Сергій на одному зі своїх стримів, саме ця подія спонукала його створити канал.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Top Opposition Figure Detained in Belarus. nytimes (англ.). 31 травня 2020. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  2. Правозащитники считают Сергея Тихановского политзаключенным и требуют его освобождения (рос.). TUT.BY. 31 травня 2020. Архів оригіналу за 3 серпня 2020. Процитовано 8 червня 2020. [Архівовано 2020-08-03 у Wayback Machine.]
  3. Правозащитник: есть все основания для признания фигурантов «дела Тихановского» политзаключенными. naviny.by. 9 червня 2020. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  4. Тихановский Сергей Леонидович / Ціханоўскі Сяргей Леанідавіч / Tihanovskij Sergej Leonidovich. Архів оригіналу за 9 серпня 2020. Процитовано 11 серпня 2020.
  5. Сергей Тихановский | ВКонтакте. vk.com. Архів оригіналу за 19 липня 2013. Процитовано 22 травня 2020.
  6. а б Сергей Тихоновский: биография, канал «Страна для Жизни», откуда родом (рос.). AboutAn. 13 травня 2020. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  7. Сергей Тихановский (sergey-tihanovskiy) — Хабр Карьера (рос.). career.habr.com. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 25 травня 2020. [Архівовано 2020-06-10 у Wayback Machine.]
  8. StackPath. Белсат. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  9. Блогер Сергей Тихановский подал заявку на регистрацию инициативной группы (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  10. а б Раньше фоткался с Собчак, теперь — с Северинцем. Кто же он такой, политический блогер Сергей Тихановский? (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 5 червня 2020.
  11. Сергей Тихановский: что известно о его бизнесах (рос.). Білоруський партизан. Архів оригіналу за 28 жовтня 2020. Процитовано 7 червня 2020.
  12. Страна для жизни (рос.). YouTube. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  13. Ехал в Минск - увезли в Гомель: под Жлобином задержали известного бло. Білоруський партизан. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  14. В Жлобине задержали блогера Сергея Тихановского (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  15. Сергей Тихановский (20 грудня 2019). Площадь 2019. Митинг в поддержку Независимости Беларуси в Минсксе. YouTube (рос.). Страна для жизни. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  16. Гомельского блогера Сергея Тихановского арестовали на 15 суток. naviny.by. 27 грудня 2019. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  17. Гомельского блогера Сергея Тихановского отпустили из ИВС, хотя суд выписал ему еще 15 суток. naviny.by. 12 січня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  18. При обыске у матери белорусского оппозиционера нашли $900 тыс (рос.). www.kommersant.ru. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 12 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  19. Olga 27 (4 червня 2020). Обыск проводили три раза на даче у Тихановского. Что нашли? (рос.). NewGrodno.By. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. [Архівовано 2020-06-04 у Wayback Machine.]
  20. МВД прокомментировало находку на даче Тихановского и показало деньги (рос.). TUT.BY. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  21. На даче матери Сергея Тихановского провели ночной обыск. naviny.by. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  22. Источник: при обыске на даче у Сергея Тихановского нашли 900 тысяч долларов (рос.). TUT.BY. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. [Архівовано 2020-06-04 у Wayback Machine.]
  23. Светлана Тихановская — о находке на даче: Я этих денег в глаза никогда в жизни не видела (рос.). TUT.BY. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. [Архівовано 2020-06-04 у Wayback Machine.]
  24. Протесты, аресты и смена правительства (рос.). РБК. Архів оригіналу за 8 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  25. В гомельской студии Сергея Тихановского закончился очередной обыск (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  26. В Беларуси после третьего обыска у блогера Тихановского нашли деньги (рос.). Deutsche Welle. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  27. Обыск проходит в квартире матери Сергея Тихановского в Гомеле (рос.). TUT.BY. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. [Архівовано 2020-06-04 у Wayback Machine.]
  28. Сергей Тихановский (7 травня 2020). Сергей Тихановский намерен стать кандидатом в президенты Беларуси. YouTube (рос.). Страна для жизни. Архів оригіналу за 18 серпня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  29. Видеоблогер Сергей Тихановский заявил о намерении участвовать в президентских выборах (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  30. Задержанный в Белоруссии блогер решил участвовать в президентских выборах. lenta.ru. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  31. Чего боится Лукашенко? Народа и нго воли! Долой таракана! Блогер Тихановский о страхах президента, протестах и интеграции с Россией (рос.). UDF.BY. Процитовано 22 травня 2020.[недоступне посилання]
  32. Блогер Тихановский из ИВС: Я участвую в президентских выборах (рос.). TUT.BY. 8 травня 2020. Архів оригіналу за 21 травня 2020. Процитовано 22 травня 2020. [Архівовано 2020-05-21 у Wayback Machine.]
  33. Блогер Тихановский хоть и под арестом, но собирается баллотироваться в президенты (рос.). NewGrodno.By. 10 травня 2020. Архів оригіналу за 26 вересня 2020. Процитовано 22 травня 2020. [Архівовано 2020-09-26 у Wayback Machine.]
  34. "Выкинули в городе". Блогера Тихановского неожиданно выпустили из ИВС (рос.). Білоруський партизан. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020. [Архівовано 2020-06-10 у Wayback Machine.]
  35. «Понятно, зачем это сделано». Что говорит блогер Тихановский о своем неожиданном освобождении (рос.). TUT.BY. 20 травня 2020. Архів оригіналу за 27 травня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  36. Павел МИЦКЕВИЧ | Сайт «Комсомольской правды» (20 травня 2020). Блогера Тихановского, осужденного на 30 суток, неожиданно отпустили (рос.). KP.BY — сайт «Комсомольской правды». Процитовано 22 травня 2020.[недоступне посилання]
  37. Часть команды задержанного блогера Тихановского уже на свободе. Что известно (рос.). TUT.BY. 12 травня 2020. Архів оригіналу за 22 травня 2020. Процитовано 22 травня 2020. [Архівовано 2020-05-22 у Wayback Machine.]
  38. Десятки сторонников Тихановского собрались в центре Гомеля и скандировали антилукашенковские лозунги. Их задержали силовики (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  39. ЦИК отказал блогеру Тихановскому в регистрации инициативной группы. Лукашенко зарегистрировали (рос.). TUT.BY. 15 травня 2020. Архів оригіналу за 21 травня 2020. Процитовано 22 травня 2020. [Архівовано 2020-05-21 у Wayback Machine.]
  40. Блогер, который бросил вызов Лукашенко. Кто такой Сергей Тихановский (рос.). Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  41. Паколькі Ярмошына не зарэгістравала арыштаванага блогера Ціханоўскага, у прэзідэнты ідзе яго жонка (біл.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 19 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  42. Надежда БУТОВИЧ | Сайт «Комсомольской правды» (15 травня 2020). Вместо блогера Тихановского, которому ЦИК отказал в регистрации, на выборы идет его жена (рос.). KP.BY — сайт «Комсомольской правды». Процитовано 22 травня 2020.
  43. Роль жены будет номинальной. Тихановский рассказал о планах на президентскую кампанию (рос.). Telegraf.by[be]. 22 травня 2020. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020. [Архівовано 2020-06-09 у Wayback Machine.]
  44. ЦИК не сделала удостоверение блогеру Сергею Тихановскому (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 17 червня 2020. Процитовано 22 травня 2020.
  45. Мельничук, Татьяна (29 травня 2020). В Беларуси задержан популярный критик Лукашенко. Кто такой и откуда взялся?. BBC News Русская служба. Архів оригіналу за 8 січня 2021. Процитовано 31 травня 2020.
  46. Ирина КОЗЛИК | Сайт «Комсомольской правды» (29 травня 2020). Предвыборная президентская кампания: «Что нам делать на Комаровке? Там же бабушки без паспортов идут за салом» (рос.). KP.BY — сайт «Комсомольской правды». Процитовано 31 травня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  47. StackPath. Белсат. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 31 травня 2020.
  48. Задержание Тихановского в Гродно. YouTube (рос.). TUT.BY. 29 травня 2020. Архів оригіналу за 22 серпня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  49. Конфликт сторонников Тихановского и милиции в Гродно. YouTube (рос.). TUT.BY. 29 травня 2020. Архів оригіналу за 4 лютого 2021. Процитовано 10 червня 2020.
  50. Настасья Занько (29 травня 2020). На пикете в Гродно Тихановского задержал ОМОН. С ним еще 9 человек (рос.). Onliner.by. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 31 травня 2020. [Архівовано 2020-06-10 у Wayback Machine.]
  51. МВД прокомментировало задержание Тихановского: пострадали два милиционера, возбуждено уголовное дело (рос.). TUT.BY. 30 травня 2020. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 31 травня 2020. [Архівовано 2020-06-06 у Wayback Machine.]
  52. Сергея Тихановского и еще семерых задержанных перевезли в Минск (рос.). TUT.BY. 30 травня 2020. Архів оригіналу за 23 червня 2020. Процитовано 31 травня 2020. [Архівовано 2020-06-23 у Wayback Machine.]
  53. Светлана Тихановская заявляет, что в отношении Сергея была совершена "грязная провокация". Видеообращение (рос.). Білоруський партизан. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 31 травня 2020. [Архівовано 2020-06-10 у Wayback Machine.]
  54. Надежда БУТОВИЧ | Сайт «Комсомольской правды» (30 травня 2020). Светлана Тихановская о задержании мужа на пикете в Гродно: Пикет носил законный и мирный характер. Имеет место провокация (рос.). KP.BY — сайт «Комсомольской правды». Процитовано 31 травня 2020.[недоступне посилання]
  55. В Сети появилась петиция с требованием освободить Тихановского (рос.). NewGrodno.By. 31 травня 2020. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 31 травня 2020. [Архівовано 2020-06-10 у Wayback Machine.]
  56. Подпишите петицию (рос.). Change.org. Архів оригіналу за 16 грудня 2021. Процитовано 31 травня 2020.
  57. Цепкало про задержание Тихоновского. YouTube (рос.). Рудабельская паказуха. 30 травня 2020. Архів оригіналу за 29 серпня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  58. Прогноз по смертям, льготная растаможка, судьба конкурентов Лукашенко и успехи экономики — все за вчера (рос.). TUT.BY. 3 червня 2020. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. [Архівовано 2020-06-03 у Wayback Machine.]
  59. Фотофакт. Со стоянки в центре Гродно исчезла еще одна машина команды Тихановского (рос.). TUT.BY. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. [Архівовано 2020-06-04 у Wayback Machine.]
  60. В Гродно пропала одна из машин команды Тихановского, владелец заявил об угоне. Что известно о задержанных (рос.). TUT.BY. 2 червня 2020. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020. [Архівовано 2020-06-03 у Wayback Machine.]
  61. Евросоюз требует немедленно освободить Тихановского и его соратников (рос.). Белсат. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  62. БелаПАН. ЕС: Тихановский и другие активисты должны быть немедленно освобождены (рос.). БелаПАН. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  63. ОБСЕ присоединилась к заявлению членов Европарламента о немедленном освобождении Сергея Тихановского и его сторонников (рос.). Брестская газета. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  64. АБСЭ і Эўрапарлямэнт заклікалі вызваліць Ціханоўскага і яго паплечнікаў, прыгразілі санкцыямі (біл.). Радыё Свабода. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  65. Сяргей Ціханоўскі прабудзе за кратамі да дня выбараў (біл.). Радыё Свабода. Архів оригіналу за 8 червня 2020. Процитовано 8 червня 2020.
  66. Сергей Тихановский пробудет за решеткой до дня выборов (рос.). Intex-press[be-x-old]. Архів оригіналу за 8 червня 2020. Процитовано 8 червня 2020.
  67. Белорусского блогера Тихановского оставили под арестом до выборов: он собирался идти в президенты (рос.). Крым.Реалии. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 8 червня 2020.
  68. Белорусского блогера Тихановского оставили под арестом до выборов: он собирался идти в президенты (рос.). Настоящее Время. Архів оригіналу за 8 червня 2020. Процитовано 8 червня 2020.
  69. Следственный комитет Беларуси. Telegram. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  70. Блогеру Тихановскому и семи участникам пикета в Белоруссии предъявили обвинения. interfax.ru (рос.). 9 червня 2020. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  71. В Беларуси предъявлены обвинения блогеру Тихановскому (рос.). Deutsche Welle. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  72. Тихановскому и задержанным с ним предъявили официальное обвинение (рос.). Telegraf.by[be]. 9 червня 2020. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020. [Архівовано 2020-06-10 у Wayback Machine.]
  73. Правозащитник: Статья 342 Уголовного кодекса имеет «славную» историю применения по политическим делам (рос.). TUT.BY. 9 червня 2020. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020. [Архівовано 2020-06-09 у Wayback Machine.]
  74. Белорусскому блогеру Тихановскому предъявили обвинение за пикет. rossaprimavera.ru (рос.). ИА Красная Весна. 9 червня 2020. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  75. Ольга Семенова (9 червня 2020). Участников пикета в Гродно заключили под стражу (рос.). Сайт информационного агентства «Минск-Новости». Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  76. ЕС призвал снять обвинения с Тихановского и других активистов. БелаПАН. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  77. Deutsche Welle (www.dw.com). ЕС призвал Беларусь снять обвинения с Тихановского и других активистов | DW | 09.06.2020 (рос.). DW.COM. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  78. ЕС призвал снять обвинения с Тихановского и других активистов. naviny.by. 9 червня 2020. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  79. REFORM.by (9 червня 2020). Евросоюз призывает снять обвинения с Тихановского и других активистов (рос.). REFORM.by. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  80. Евросоюз призывает снять обвинения с Тихановского и других активистов (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020.
  81. ЕС требует от Минска снять обвинения с Тихановского и его соратников (рос.). Telegraf.by[be]. 9 червня 2020. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 9 червня 2020. [Архівовано 2020-06-09 у Wayback Machine.]
  82. В ЕС требуют от Беларуси снятия обвинений с блогера Тихановского и других активистов (рос.). interfax.by[be]. Архів оригіналу за 24 грудня 2003. Процитовано 9 червня 2020. [Архівовано 2003-12-24 у Wayback Machine.]
  83. Суд у Білорусі продовжив арешт конкуренту Лукашенка. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 25 липня 2020. Процитовано 25 липня 2020.
  84. Сергея Тихановского внесли в базу данных украинского «Миротворца» (рос.). TUT.BY. 26 липня 2020. Архів оригіналу за 26 липня 2020. Процитовано 2 серпня 2020. [Архівовано 2020-07-26 у Wayback Machine.]
  85. Informnapalm: У 2017-м Ціханоўскі наведваў анексаваны Крым (біл.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 26 липня 2020. Процитовано 2 серпня 2020.
  86. В Бресте проходят пикеты по сбору подписей. Обновляется (рос.). Першы Рэгіён. 31 травня 2020. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  87. Пикеты в Бресте не обошлись без задержаний. Что известно. Виртуальный Брест. Архів оригіналу за 12 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  88. Очень скромный пикет, где можно подписаться за Светлану Тихановскую в Бресте. Виртуальный Брест. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  89. «Даже те, кто лежал на диванах, встают». В Бресте на пикете Тихановской выстроились многочасовые очереди (рос.). TUT.BY. 31 травня 2020. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020. [Архівовано 2020-06-06 у Wayback Machine.]
  90. «Беларусь — невеста с грязными пятками». Как в Витебске собирают подписи за выдвиженцев в президенты (рос.). TUT.BY. 26 травня 2020. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020. [Архівовано 2020-06-06 у Wayback Machine.]
  91. В Витебске появились первые пикеты, собирающие подписи за выдвижение кандидатов в президенты. Очередей нет (біл.). Народні новини Вітебська[en]. 26 травня 2020. Архів оригіналу за 9 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  92. Пикет в Гродно закончился задержаниями – где сейчас находится блогер Тихановский? (рос.). Новости — Новости и события Гродно. Архів оригіналу за 8 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020. [Архівовано 2020-06-08 у Wayback Machine.]
  93. В центре Гродно проходят пикеты за выдвижение кандидатов в президенты (рос.). Новости — Новости и события Гродно. Архів оригіналу за 7 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020. [Архівовано 2020-06-07 у Wayback Machine.]
  94. «Не останавливайтесь». Александра Бортич поддержала пикет гродненцев. naviny.by. 1 червня 2020. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  95. Массовые пикеты по сбору подписей проходят по всей Беларуси (рос.). Sputnik Беларусь. Архів оригіналу за 27 липня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  96. В Минске, у Комаровки, очереди к пикетам Тихановской и Цепкало растянулись на километр (рос.). TUT.BY. 31 травня 2020. Архів оригіналу за 30 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020. [Архівовано 2020-06-30 у Wayback Machine.]
  97. В Минске прошел пикет в поддержку оппозиционных претендентов на пост президента (рос.). Deutsche Welle. Архів оригіналу за 15 серпня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  98. Движ с тапками на Комаровке: Тихановский организовал пикет (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  99. В Могилеве сотни людей собрались на пикеты по сбору подписей (рос.). TUT.BY. 31 травня 2020. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020. [Архівовано 2020-06-06 у Wayback Machine.]
  100. Тихановский проводит пикет в Могилёве. И тут сотни людей в очередях, чтобы подписаться. И феерический ВИДЕОСТРИМ (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  101. Как проходит сбор подписей в Лиде, куда должен был приехать блогер Тихановский (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 12 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  102. Пикет в Лунинце за Тихановскую 6-7 июня (рос.). Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  103. «Если он подавит всех жестко опять, то даже и партизанской войной займутся» // Коммерсантъ. Архівовано з джерела 4 лютого 2021. Процитовано 10 червня 2020.
  104. Гигантские очереди выстраиваются, чтобы подписаться против Лукашенко ФОТО. Задержание Тихановского дало импульс объединению альтернативы (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  105. Очереди желающих подписаться «против Лукашенко». ФОТО, ВИДЕО из Минска, Витебска, Бреста, Жлобина, Столбцов, других городов (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 13 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  106. Лукашенко ответил на вопрос о своих возможных симпатиях к потенциальным кандидатам на выборах (рос.). Білоруське телеграфне агентство. 29 травня 2020. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  107. Наши новости ОНТ: Лукашенко посетил МТЗ, данные о коронавирусе в Беларуси, музей в Белыничах. YouTube (рос.). Загальнонаціональне телебачення. 29 травня 2020. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  108. Лукашенко о Тихановском: Шелудивый. Но мы знаем, какое у него гражданство (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  109. Тихановский отвечает Лукашенко: у меня одно гражданство, других никогда не было (рос.). Наша Ніва. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 4 червня 2020.
  110. А. Н. Сокол прокомментировал ситуацию в Гродно: «провокация — это вся кампания Тихановского». Архів оригіналу за 10 червня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  111. Позняк: Тихановский — организатор и реальный авторитет протестного движения (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 3 червня 2020.
  112. Позняк: Тихановский борец, но пока еще не лидер масс (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 3 червня 2020.
  113. Позняк: Цепкало и Бабарико отвлекают внимание народа от смертельной пандемии (рос.). Європейське радіо для Білорусі. Архів оригіналу за 3 червня 2020. Процитовано 3 червня 2020.
  114. Ермошина подает в суд на Тихановского. За что? (рос.). Гомель сегодня - Сильные Новости Гомеля и Гомельской области. Архів оригіналу за 6 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020.
  115. Ермошина обвинила Тихановского в угрозе ее жизни. Беларусь ЦИК 04 июня 2020. YouTube (рос.). Беларусь ЗА перемены. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 30 серпня 2020. Процитовано 10 червня 2020.
  116. «Это методы братков из 90-х». Ермошина обратилась в СК с просьбой рассмотреть действия Тихановского (рос.). TUT.BY. 4 червня 2020. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 6 червня 2020. [Архівовано 2020-06-04 у Wayback Machine.]
  117. а б Від 14 до 16 років колонії отримали ще п’ятеро білоруських опозиціонерів. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 14 грудня 2021. Процитовано 14 грудня 2021.
  118. Режим Лукашенка засудив Тихановського до 18 років колонії. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 14 грудня 2021. Процитовано 14 грудня 2021.
  119. Что известно о задержанном блогере Тихановском, который заявил, что идет в президенты (рос.). TUT.BY. 7 травня 2020. Архів оригіналу за 7 листопада 2020. Процитовано 22 травня 2020. [Архівовано 2020-11-07 у Wayback Machine.]
  120. Андрей Рудь (30 січня 2017). Дом на голову. Как купить памятник архитектуры и с этим дальше жить (рос.). Onliner.by. Архів оригіналу за 30 травня 2020. Процитовано 22 травня 2020.